• BIST 96.817
  • Altın 221,922
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

Pazar Büyüyor, Moraller Yerinde

27.11.2013 19:38
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Türk iş insanları kriz ve süreç yönetiminde uzmanlaştılar. Dünyayı kasıp kavuran ve nereye savrulacağı belli olmayan global bir kriz halen etkisini kaybetmedi. Uzmanlar 2. bir dalga gelir mi gelmez mi? AB dağılır mı? Ya da AB ülkelerinden kimler batar diye tartışıyor. Hatta süper güçler birbirlerini süreci kötü yönetmekle suçluyorlar. Bütün bu süreçte Çin ve Türkiye sessiz sedasız büyümesini sürdürüyor. Peki ama neden? 2001 krizinde de ben aynı şeyleri yazmıştım. Sisteminizi paradan para kazanmak üzerine kurarsanız, balon bir gün patlar ve içerisinde sadece hava olduğu anlaşılır. Türkiye 2001 krizinde kendi ölçeğinde de olsa bunu anlayıp sistemini rehabilite etmişti.

Bu süreçte öğrendiğimiz en önemli şey ise ekonominin aslında araç ve para politikalarıyla şekillenmediği, ekonomiyi yaratan gerçek sürecin üretim ve tüketim dengesinin olduğu idi. İşte Çin'in başarısındaki ve global krize rağmen devasa üretim ve ihracat rakamlarına ulaşmasının nedeni de budur. 

Şirketler mali kar yerine faaliyet karı yazmaya başladığında ekonominin dinamikleri iyi çalışıyor demektir. 

Türkiye'nin de bu süreçten beklenilenin aksine büyümeyle çıkmasının nedeni budur. Elbette güllük gülüstanlık bir ekonımimiz mi var? Hayır. Ama üretebilen ve satabilen bir süreç işliyor. Önemli olan da bu.

İşinize konsantre oldunuz mu süreci daha iyi yönetebilirsiniz. Sorunlara konsantre oldunuz mu sadece sorunları büyütürsünüz. Beyaz eşya sektörü de bu süreçte iyi bir sınav verdi. İhracat ve üretim adetleri kriz öncesi rakalmara ulaştı ve muhtemelen 2011'de üzerine çıkıp reel olarak büyüme gerçekleşecek. Ben tüm yönetici ve bayileri kutlamak istiyorum. Son olarak Anadolu Grubu, Çinli dev Hisense markasını Türkiye'ye getirdi. Yeni bir tüketici elektroniğine artık güçlü bir oyuncu daha var. Başarılar diliyorum.

Bu yazı toplam 371 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim