• BIST 96.817
  • Altın 222,325
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : -1 °C
  • İzmir : 6 °C

Paket Dedikleri..

30.09.2013 16:28
Paket Dedikleri..
Yalanın ve Riyanın tozuna bulanmış 11 yıl.. Tam 40 dakikalık “nefret söylemi” diğer yanda ise “ötekileştirme”nin hası ortaya koyularak yapılmış bir sunum.. Bu demogojijk sahnelerin ardından paketin ne kadar demokratik olduğu ortadadır..

28 Şubat’ta Aslan kesilenlerin.. 12 Eylül’e neden sessiz kaldıkları.. Her fırsatta kendini ve AKP’yi Menderes’e haliyle DP’ye bağlamayı görev bilen bir muktedirin anlaşıldı ki yeni hedefi 1961 darbesi..Darbe günü atılan başlıkların aynılığı ve benzerliğinden dem vuran muktedir.. Kendi bezirganlığı döneminde medyanın ne hale getirildiğini biliyor olacak ki BirGün ve Evrensel’i “fazla yerimiz yok” gerekçesiyle “Paket” dışı bıraktı.. İşte demokrasi.. İşte özgürlük..

Yukarıda da söylediğim gibi..”Nefret Suçu” ve “Ötekileştirme” ye getirilecek cezanın tam manası ile uygulanabilirliğini ortadan kaldıracak bir madde olan”herkesin istediği siyasi partiye üye olabilme” durumu yıllardır yapılan fişlemenin resmiyet kazanıp o sizden bu bizden diye ayrıştırmaktan öteye gitmediği gerçeğini ne yazık ki söylemek durumundayım.. 
Unutulmasın ki.. Dil ve Lehçeler birer etnik siyasi bir araçtan öte o etnik kültürün yapıtaşıdır. Ve siyasi çıkar gözetilerek kendinize alet edemeyeceğiniz kadar yüce değerlerdir.. Alçaltmayın! 
Dini ifade özgürlüğü hususu..
Bu sebeple “Türban” serbest.. Dini de dili de serbest kıldık martavalına kimse inanmasın.. Çünkü bu paket Müslüman ama Alevi-Bektaşi olanı..
Yezidi ya da Süryani’yi Ortodoks ya da Ateist’i içinde barındırmıyor.. Müslüman için özgürlük Ateist için ölüm.. Sünni için ibadet ve ifadede serbestlik.. Alevi için koftiden “Hacı Bektaş-ı Veli” ismi üzerinden bir gönül alma çabası.. Yemiyoruz beyler.. Teşekkürler..

Muktedir ve uygulamalarına karşı oluşan direniş ruhu ise paketten kendine şunu çıkartmalı ki.. 
Bu daha başlangıç.. 
Mücadeleye devam..

Son olarak Seçim barajı konusunda ise şunu söylemek gerekir ki.. Bu zihniyet lokal yapılanmaları büyük kolektifler halinde siyasal olarak görebilmemize sebep olabilir.. Bölgesel sınırlama ise tamamen bir rant hamlesidir kim oyu alırsa hizmeti o getirir mantığıdır.. Oyu bana vermezsen aç kalırsın işsiz kalırsın demenin paketten çıkan karşılığıdır..

Demokrasi bir zihniyet değişikliğini, yeni bir kültür algısına açık olmayı ön-şart gerektirir. Ve en önemlisi, (yasalarca korunan) insan haklarına bağlı ve farklılıklara saygılı bir anlayış üzerinde gelişebilir.
Böyle bir kültür algısına, zihniyete sahip olmadan atılacak her adım, haklı olarak sorgulanmaya ve şüpheli gözlerle incelenmeye maruz kalacaktır. AKP’nin uzun süren iktidarı boyunca, demokrasi bağlamında AB uyum politikaları gereği kimi pozitif “iyileşmeler” gerçekleşmiştir. Ancak bence problemli olan, bu iyileştirmelerin, iktidarın kendi iradesi, “dünya görüşü” vs. sebebiyle gerçekleşmiyor olmasıdır. O yüzden açıkladıkları paketler böyle yamalı, üzerlerinde hiç durmayan bir kıyafet gibi duruyor. Biz o yüzden inanmıyoruz ya da. Farklı olana (kendi olabildiği anlarda) kin kusmaktan , iktidarına muhalefet edenlere öfkeyle yaklaşmaktan, demokrasiyi sandıkçılıkla karıştırmaktan demokrasi çıkmayacağını biliyoruz. 

 Tabi ki, ülkenin demokratikleşmesi için atılan her adım önemlidir ama;

* 12 Eylül’ün uygulamalarından daha yoğun bir şiddete yaslanarak, 

* % 10 seçim barajına dokunmayarak (bu arada şimdilik kısaca belirtmeliyim; Daraltılmış Bölge Seçim Sistemi ve Dar Bölge sistemi diye dillendirilen sistem tam bir yalandır. Azıcık politik bilimlerden anlayan ve Türkiye’yi tanıyan insan, bu önerilerin otoriter bir rejimin temellerini atma çabası olduğunu görebilir),

* “çoğunluk beni seçti, her halta karışırım” diyerek ve kendi kalitesiz muhafazakarlığını, yok saydığın “farklı olanlara” dayatarak “demokrat” olunamaz. İktidarın kimi uygulamalarına baktığımızda bunu daha net görebiliriz:

- “Alevi açılımı” = mutant ibadethaneler (pakette neredeyse hiç söz edilmemeleri, dar-Sünni algılarının kuvvetinin göstergesi)
- “Kürt açılımı” = etnik asimilasyonun yerine dini sömürünün yerleştirilmesi çabası (Sömürünün sürdürülebilirliği).
- “Roman açılımı = “normalleştirme” adı altında kültürel tasfiye,
- kentleşme = “KAMU FONU” ile inşa edilen getto TOKİler ve beton yığınları,
- ifade özgürlüğü = cezaevleri gazetecilerle, ve kendisine muhalif olanlar ile dolu. 
- Ekonomik istikrar-büyüme = tam anlamıyla bir balon (Arap diyarlarından -oralar malum karışık- aktarılan “geçici” para akışı ile ve kamu kurumlarının değersizleştirilerek ederinin altına yandaşlarına sunulmasıyla yaratılan bir balon)
- Gayri-müslim azınlık hakları = Cumhuriyet tarihi boyunca kurucu anlaşman Lozan’a uymayıp haklarına tecavüz ettiğin bu kesime Avrupa Birliği tarafından dayatılan “bazı” hakları vermek “zorunda kalman” dışında zihniyetine işlemiş bir “gavurluk”, “ajanlık” algısı (Heybeliada Ruhban Okulu vardı, ne oldu?)
- Nefret suçlarını önleme = sahnede alkış tuttuğun adam İsmail Türüt, daha ne diyeyim. “Alevi” kelimesini, “Yahudi” kelimesini ve daha birçok farklılık imgesini küfür gibi her fırsatta kullanan birisi için samimiyetsizlik göstergesi.

Kendisi gibi düşünenler, öyle düşündüğü için kazançtan nemalananlar ve bunların dışında masallarını (güce tapma-tek adam sevdalısı olma-“bana bir zararı yok valla” anlayışıyla-motivasyonuyla ya da medya sansürü dolayısıyla başka bir şey dinleyemeyen) hala dinleyebilen bir kitle dışındaki tüm ülkeyi karşısına almış bir iktidarın uygulamaları sonucu demokrasinin yerleşeceğini beklemek, Serdar Ortaç’tan Fazıl Say gibi eserler yaratmasını istemek gibi bir şey. 
Ortaokulda bir Türkçe dersinde, kompozisyonumun başlığı “Paketler Ülkesi” idi, hatırlıyorum. O zamanlar da ülkede her hafta yeni bir paket açıklanırdı. Her hafta yeni bir beklenti…Yani benim için yeni bir “macera” değil olup bitenler. Olduğu gibi görünmeyenlerin bu Çünkü, muhafazakar gibi yaşayıp, ırkçı gibi konuşup, kendine referans olarak insan hakları ve hukuku değil dogmaları alıp demokrat olamazsın. Birilerini inandırırsın belki. Ama bir gün, bir parkta çırılçıplak tüm yalanlarınla kalıverirsin. Dünya demokrat gibi görünen yalancılar tarafından ele geçirilmiş durumda. İyi ki, daha çok park var! 

En önemli not: Bakın, daha katledilen 6 candan, gözü çıkan onca insandan, yaralanan, incinen yüzlerce-binlerce insandan, Hrant’tan bahsetmedim bile.

Esenyurt Haber

Bu haber toplam 711 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim