• BIST 96.817
  • Altın 222,096
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

Özak'ın Solcusu

16.01.2014 17:24
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

A.Metin Genç, Trabzon il başkanlığı döneminde partisinin TBMM’deki grup toplantısına davet etti. O dönem hükümette Trabzon’dan bakan yoktu. O gün, bu güne sakladığım ilginç bir anım oldu.

Kürşad Tüzmen bakan, Faruk Özak partisine küsmüş milletvekiliydi. Geniş salonda, tesadüf bu ya Tüzmen'in yanına düştüm. Bir ara Özak, Tüzmen'e sokuldu, kulağına birisiyle ilgili tavassutta bulundu. Gürültüden dolayı duyamadım. Ama Tüzmen'in Özak'a dönerek yüksek sesle şunu söylediğine şahit oldum:


"O solcuymuş."


Gazetecilik refleksimizle olayı araştırdık. Özak kimin için Tüzmen'e tavassutta bulundu? Tüzmen kimin için "O solcuymuş" dedi?


Zaman aktı. Özak, bakan oldu. O an düşündüm ki, "Tüzmen, Özak'a bir tavassutta bulunduğunda 'o ülkücü' der miydi?"


Zaman yine aktı.


22 Temmuz seçimleri oldu. Özak ile AK Parti Trabzon'da rekor kırarken kimseye "o solcu, bu şucu..." diye bakmamasının mükâfatını aldı. Tüzmen, ancak şeçim bölgesini değiştirince vekil olabildi.


Zaman yine aktı.


Özak ile Trabzon bazı ilkler yaşadı. Ankara'da "Trabzon Günleri" Türkiye'yi sarstı. Başbakan o veciz sözü orada söyledi: "Siz gülmesini de gürlemesini de en iyi bilensiniz."


Trabzon'da peşi sıra yığınla ticari fuar açıldı. Birine Tüzmen geldi, Çin'e tır yolladı. Hava attı. Tüm bu mükemmel organizasyonların başında Bilgin Aygün diye bir Trabzonlu vardı. Hani, Özak'ın grup toplantısında Kürşad Tüzmen'e adını fısıldayıp Tüzmen'in "O solcu" dediği adam meğer bizim Bilgin Aygün'dü.


Zaman yine aktı.


Özak, Trabzon'da yerel seçimi aldı. Tüzmen Mersin'de lastik patlattı.

"O solcuymuş" mantığı partiyi Türkiye genelinde % 47'den % 38'e indirdi.
Bunu niye anlattım?


Belediyeyi kazanan AK Parti'nin dar kafalı bazı kadrocu zihniyeti şimdiden belediye kadrolaşmasında "o solcu" diye çağ dışı bir yaklaşım sergiliyor da ondan.

Bu yazı toplam 414 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim