• BIST 96.817
  • Altın 221,922
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

Öteki kanala kükredik, şimdi gelelim beriki kanallara

03.04.2014 19:15
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Bir zamanlar hatırı sayılır bir kesim evine televizyonu sokmuyordu. Şimdi televizyonsuz ev yok. Ne değişti? Bir zamanlar sadece devletin resmi kanalı vardı. Adı üstünde resmi kanal.
İslami duyarlılığı hassas olan kitlenin, resmi ideoloji karşıtlığı TRT’yi kapı dışarı etmişti. Sonra özel kanallar geldi, TRT’ye dua okutturdu. Özel kanalların ilk yayın formatları resmi kanala kıyasla gerçekten çok kötüydü.

Az gelişmiş toplumların şiddet, müstehcenlik ve paparazzi eğilimlerini reytinge tahvil etmek hiç de zor olmadı. 90’lı yıllarda siyah beyaz ve tek olan ekrandan renkli ve çok olan ekrana “şok geçişler” yaşandı.    

Basın özgürlüğü, ifade hürriyeti, AB standartları derken duyarlı kesim durumdan vazife çıkardı ve beriki televizyonlar yayına başladı. Bu süreci bilmeyenimiz yok; kimisi “cihat şuuru” kimisi “hizmet aşkı” ile seferber oldu, Türkiye’den yedi kıtaya oradan da saman yoluna kadar yayın yapacak kanallar kuruldu.

Beriki kanallar kendilerini nasıl konumlandırdılar bu bir muamma olmakla birlikte sonuç itibari ile izlenirlilikleri hatırı sayılır yüzdelere ulaşamadı. Neticede onların yüzü suyu hürmetine sihirli kutu meşruluğunu ilan etti ve evin baş köşesinde yerini aldı. Tabiî ki öteki kanallar da !

Ne olduysa bundan sonra oldu. Dün kapı dışarı edilen sihirli kutu bu gün evin içindeydi ama bıçağın iki ucu da keskindi. Atsan atılmaz satsan satılmazdı. Berikilerin “nimetlerinden” istifade etmek için ötekiler ile aynı masada oturmak zorunluluğu vardı. Vesselam iyi ile kötü arasındaki fark, kumanda üzerindeki iki “tuş” kadardı. Önemli olan hangi tuşta kalmaktı.

Bu güne kadar hep ötekiler suçlandı. Aile mahremiyetini dinamitledikleri, sansasyonel haber yaptıkları, maneviyatı çökertmeye çalıştıkları vb. gerekçelerle  protesto edildiler.

Birinci gerçek;  bir çok kanalın ve programın bu protestoları hak ettiğidir.  

İkinci gerçek; izleyicinin bilinçlendirilmesidir. Bununla ilgili yeteri kadar uzman görüşü var, meraklısı arar, bulur, faydalanır, kendini ailesini eğitir.

Neticede bu kanallar “yavuz hırsız” değildir, izleyici kendi iradesi ile evini açmıştır.  

Üçüncü gerçek şudur: Ötekilerin zararından kurtulmak için berikilere sarılırken, doluya tutulmanın şaşkınlığını yaşayan kitle. Bugün en çok canı yanan, en çok haykıran, en muhteşem protestolara imza atan kitledir bu.   

Ben derim ki; bu protesto gücü aslında çok şeye kadirdir. Nasıl ki berikilerin hatırı için eve sokulan bu iki tarafı keskin bıçak canları acıtıyor, protestolara sebep oluyorsa, bu protesto  gücü bir kez de berikilerine yönelmeli, ciddi anlamda uyarmalı ve uyandırmalıdır.

Show tv’yi arayan her duyarlı insan, faydalı gördüğü beriki kanalı da aramalı ve demeli ki:

- Neden siz Osmanlı’nın gerçek kimliğini ortaya koyan bir dizi yapmadınız?

- Finans kurumlarınız futbol liglerine sponsor olurken, neden ekranların yüz akı olabilecek bir projeye sponsor olmuyor?

- Neden “aile dizisi” diye bize izlettiğiniz üçüncü sınıf yapımlar başından sonuna kadar gerilim, kavga ve çekişme ile geçiyor?

- Neden maneviyatı güçlendirsin diye ortaya koyduğunuz efsunlu programlardaki ak saçlı dedeleri, çocuklarımız ahrette sual soran “Melek ya da Allah” olarak tanımlıyor?

- Neden sırlı yapımlarınızı izledikten sonra, her kötülüğü düzeltecek, her iyiliğe destek olacak gizemli birinin, tılsımlı sesiyle bize yön vermesini bekler olduk?

- Neden taverna sanatçılarıyla evlerimizi şenlendirmeye devam ediyorsunuz ?

- Neden haber bültenleriniz hala objektif bulunmuyor?  

- Neden her geçen gün yayın çizginizi değiştiriyorsunuz, bir eksene oturamıyorsunuz ?  

- Neden kendinize özgü orijinal programlarınız yok?

- Neden bizi bu “ötekilere” mecbur ediyorsunuz, mahcup ediyorsunuz ?

- Neden hiç kendinize toz kondurmuyorsunuz, “bir bildiğimiz var” havalarında yıllarca bizi oyalıyorsunuz?

Evet, siz neden az izleniyorsunuz ?

Bu yazı toplam 612 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim