• BIST 93.165
  • Altın 209,336
  • Dolar 5,3486
  • Euro 6,0651
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 14 °C

ÖSS'ye Girecek Öğrencilerin Anne Babalarına

02.01.2014 20:10
Esra Kardelen / Yazı İşler

Esra Kardelen / Yazı İşler

Tekrar merhaba sevgili ebeveynler çocuklarımızın ÖSS ? de başarılı olmalarını istiyorsak yükün altına bizimde elimizi sokmamız gerekir. Çocuklarımızın üstündeki stresi ve gerginliği kolay bir şekilde atmaları için onlara karşı anlayışlı davranmalı, her koşulda desteğimizi hissettirmeliyiz.

Evet sevgili anne ve babalar her birimizi istiyoruz ki çocuklarımız ÖSS yi

Kazansınlar hem de kazanabilecekleri en iyi yerleri kazansınlar hiçbir şekilde de insanlığından, karakterinden, ruhundan bir şey kaybetmesin. Peki bunları nasıl başarırız? Birincisi ÖSS yi kazanmak için gerekli şartı çocuklarımız yerine getirecektir ki bu ders çalışma azimdir. Şahsiyetlerini, özgüvenlerini koruma işi ise aile olarak anne ve babalara düşmektedir. Anne ve babalar olarak şu sınav arifesinde anlayan destekleyen aile modelini oluşturursak çocuklarımızın ruhlarına, şahsiyetlerine gelecek zararları en aza indirgeyebiliriz.

Öncelikle anlayışlı bir ebeveyn olmamız lazım. Çocuklarımızın nasıl bir sınava girdiğini , yaşı itibari ile ruhsal, bedensel, zihinsel hangi gelişim evresinde olmasını bilmekle işe başlayabiliriz.

ÖSS sınavını bilmemiz gerekiyor. Yaklaşık 1.850.000 kişi bu sınava giriyor ve bu rakamın içinden 300.000 i üniversitelere yerleşiyor. Yani sizin çocuğunuz herhangi bir lisans programı için 1.850.000 öğrencinin içinden 300.000 öğrencinin arasına girmek zorundadır. Yok benim çocuğum bilgisayar mühendisliği, avukat, tıp, siyasal bilgiler, edebiyat öğretmenliği gibi bölümlerde okumalı diyorsanız rakamınız biraz daha küçülür. Bu sefer çocuğumuz 1.850.000 öğrencinin içinden ilk 10.000 öğrencinin arasında olmalıdır. İşte işin ciddiyeti buradadır. Hepimiz diyoruz ki neyi eksik? Çalışsın kazansın. Fakat neyle yarışmış olduğunu iyi bilmemiz gerekiyor nasıl bir sınav olduğunu, zorluk derecesini, sınava giren öğrenci sayısını, kaçının yerleştirildiğini, hedeflenen bölümün hangi yüzdelik dilimden öğrenci aldığını bilerek çocuğumuzun hedeflerini yeniden şekillendirip bu bağlamda daha bir anlayış göstermeliyiz.

Çocuklarımın ÖSS de nelerle karşılaşacağını, nasıl bir güçlük içinde hazırlandıklarını bilmemiz anlamamız gerekiyor. Böylesine zor bir sınav için günlerce saatlerce hazırlık yapan, ders çalışan çocuklarımıza daha bir şefkat göstermemiz gerekiyor. Ebeveyn olarak maddi kaynaklarımızın yanında manevi desteğimizi de göstermemizin tam vaktidir.

Örneğin ? çocuğumuzu yanı başımıza oturtup bu yukarıda bahsetmiş olduğum ÖSS ile ilgili bilgileri sıralayıp bak oğlum-kızım ne kadar zor bir sınav, senin hangi şartlar altında neleri başarmak zorunda olduğunu biliyorum. Evet şartların zor ama teslim olmamalıyız biraz daha gayretle, sabırla mücadelemizi sürdürmeliyiz, biliyorum yoruldun ha gayret? diyerek onu yüreklendirip cesaretini arttırıp her türlü anlayışla bütün gücümüzle onu desteklediğimizi belirtirsek, hem çocuğumuzun başarısını arttırması konusunda ona özgüven kazandırmış hem de gerçek anlayışlı desteğimizle çocuğumuzun ruhunu, kişiliğini, yeteneklerini zenginleştirmesine katkıda bulunmuş oluruz.

Çocuklarımızın bulunduğu Gelişim Evrelerini göz önünde bulundurmamız gerekir. Ergenlik evresinde olduklarını, ergenliğin çalkantılı stresli bir dönem olduğunu unutmamalıyız. Bu çağda çocuklarımız alışkanlıklarıyla hareket ettikleri gibi çocukluktan getirmiş oldukları alışkanlıkların birçoğunu da terk etme emareleri görürüz. (Örn: çocukluktaki gibi disiplinli ders çalışmama,çocukluk döneminde harekete geçen duygular- motivler değişmeye başlamıştır.) Ergenimizin duygusal dünyasında ciddi değişiklikler oluşur.

Aileden bağımsız birey olmak, dış dünyanın kendini tanımasını, kabul etmesini ister. Bu konuda zaman zaman aileyle ters düşer ve çatışma yaşamaya başlar. Anne ve babaların daha önceleri kendilerini sürekli dinleyen, dikkate alan evde ve dışarıda her şeylerini aileyle paylaşan, danışan bir çocuğun yerine ergenlikte asi gelen her şeyi arkadaş grubu ile dışarıdaki insanlar ile paylaşan başına buyruk bit genç olduklarını gördüklerinde bunun bulundukları gelişim çağından kaynaklanan ruhsal bağlılık problemleri olduklarını ve çocuklarına bu bilgiler doğrultusunda yaklaşmalarını gerektiğini hatırlatmak isterim.

İşte ergenlik evresi; stres, ruhsal çalkantı, asileşme gibi olumsuz durumları içermektedir ve öğrencilerimiz bu gelişim evresinde hafta içi 5 gün okula gidip akşama kadar okulda eğitimlerini sürdürmek; hafta sonları dershaneye gelip ÖSS ye hazırlanmak gibi ağır bir yükün altında hedeflerine göre 1.850.000 öğrencinin içinden ilk sıralara yerleşmek zorunda olmanın önemiyle sürekli ders çalışmaları, kolay bir şey olmasa gerekir.

Sevgili anne ve babalar bu zamanda çocuklarınız bir hayli gerginler, stresliler lütfen bir miktar anlamaya çalışın. Sürekli masa başında aynı pozisyonda kalarak ders çalışmak kolay değildir. Korkuları ve heyecanları var. Bu kadar çalıştım acaba kazanabilecek miyim? Sürekli der çalışmak onları bir hayli yoruyor. Zaman zaman ders çalışmayı bırakabilirler, bu normal ama kontrol altında olmak kaydıyla. Anlayışınızı, şefkatinizi eksik etmeyiniz. Onları başkaları ile karşılaştırmayınız. Kendi yetenekleri doğrultusunda hedeflere yönlendiriniz.

Daha fazla anlayış göstermeliyiz çocuklarımıza, daha fazla gönülden desteklemeliyiz. ÖSS yi kazanıp kazanmadığı ile değil süreç itibari ile değerlendirme yapmalıyız.

Unutmayın! Sınavı kazanamamış olabilir. Ama ruhsal gelişimini sağlıklı tamamlamış, ergenlik evresini rahat geçirmiş şahsiyetli, karakterli, dürüst, adaletli bir evlat daha hayırlıdır.

Bu yazı toplam 350 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim