• BIST 102.715
  • Altın 224,438
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 6 °C

Osman Ağa'yı nasıl değerlendirelim

13.07.2014 14:24
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Yeniçağ Gazetesinin değerli yazarı Necdet Sevinç Bey, birkaç gündür Osman Ağa meselesin yazıyor. Necdet Bey, Ermenilerin “Talat Paşa’yı öldüren Teilleryan adlı Ermeni canisinin heykelini diktiklerini” izah ettikten sonra, Bir Nisan günkü yazısında da Osman Ağa’nın Veli Küçük Paşa tarafından yaptırılan heykelini dikemediğimizde söz ediyor. Gerçekten de, iki gönüllü alay çıkaran bir ilin, bundan 82 yıl evvelki silah arkadaşına, saygısız ve ilgisiz davranması oldukça anlamlıdır.


    Yerel tarih açısından Osman Ağa, Giresunluların gurur ve övünç kaynağıdır. Türk tarihi açısından ise, kahramanlık örneği olmanın ötesinde, ta Balkan Savaşlarından başlayan azim ve kararlılığın, Milli Mücadele ile, zirveye ulaşmasının yanında, kritik dönemlerde oynadığı rollerdir.


    1.Henüz düzenli ordular kurulmadığı günlerde, Yunanlılar İzmir’i işgal ederek Anadolu içlerine ilerlerken, Giresun birlikleri, Osman ağa sayesinde diri, azimli ve ayaktadır.


    2.İngilizlerin teşvikiyle isyana başlayan yerli güçler karşısında Ankara hükümetinin emrinde, hazır bir kuvvettir. Nitekim Koçgiri’de baş gösteren iç isyan Yunanlıların Ankara’ya doğru ilerlediği günlerde çıkarılmıştır. Bu isyanın bastırılmasında Merkez Ordusu Kumandanı Sakallı Nurettin Paşa emrinde Giresun 47’inci gönüllü Alayı önemli rol oynamış, bu durum Nurettin Paşa tarafından Ankara’ya övgü ile bildirilmiştir.


    3.İsyanın bastırılması sonrasında Ankara’ya dönülürken Merzifon Amerikan koleji basılmış, burada tüm Karadeniz’i içine alan Rum Pontus devleti kurma hazırlıkları ile ilgili dokümanlar ele geçirilerek, faaliyetlerin merkezi dağıtılmıştır.


    4.Venizelos’un 1917’li yıllarda Girit Adasında temellerini attığı Pontus devleti kurma planını, bir operasyon alanı olarak seçilen Giresun’da ve yerinde boğmuştur. Bunlardan biri Mavridi Köşkünde yapılan ve tüm Giresun’u istila etmeye yönelik toplantı, ikincisi de o günkü adıyla “Taş kışla” bugünkü adıyla Ticaret Lisesi binasına çekilen 10 metre uzunluğundaki Yunan bayrağı ve üzerindeki Pontus bayrağının indirilmesidir. Bu iki faaliyet, Giresun’u katliamdan kurtarmış, mahalli yönetimin ele geçirilmesini engellemiştir.


    5.Sakarya ve Dumlupınar muharebelerinin 22 gün ve 22 gece süren amansız mücadelede, Giresun gönüllü birlikleri savaşın çok kritik bir döneminde bellerindeki bıçak ve kamalarla düşmana saldırmış, 4 bin beş yüz kişiden geriye 286 kişi ancak kalabilmiştir. 42,Alay komutanı olan Giresun’un değerli evladı Binbaşı Hüseyin Avni Alparslan’ı da birliği ile birlikte vatan topraklarına gark etmiştir. Milli Mücadele tarihinin en kritik dönellerinde Giresunluların şehitlik rütbesi vardır.


    6.Türk tarihi açısından bir diğer önemli olay da Atatürk’ün muhafız alayının oluşturulmasıdır. Giresunlular milli Mücadele liderinin koruma ve kollamasını yapmak üzere görevlendirilmişler ve bunu başarıyla yapmışlardır.


    7.Ve milli tarihin en ilgin ve belki de en mühim konusu şudur: Şehitliği kendi il sınırları dışında bulunan tek ildir. Çoğu kimsenin savaştan kaçtığı günlerde savaşa gönüllü katılarak tarihi şaşırtan il yine Giresunlulardır. Elbette bütün bunların en temelinde Osman ağa ve onun liderlik özellikleri yatmaktadır.


    Atatürk, bunu bildiği için 1922 yılında Giresun’un müstakil il yapılmasını bir kanunla teklif ederek Giresun’un il yapılmasını sağlamıştır.


    Osman Ağa küçük kahramanlık hikâyelerinin başoyuncusu değildir. Tarihe önemli katkılar yapmış tipik bir Giresunlu, ilginç bir kişilik ve müthiş bir özgürlük savaşçısıdır.

Bu yazı toplam 1329 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim