• BIST 102.715
  • Altın 224,438
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 6 °C

Organizasyon dehşet!

17.04.2014 15:42
Esra Kardelen / Yazı İşler

Esra Kardelen / Yazı İşler

Adamın biri arkadaşıyla yolda giderken elindeki çakısıyla parmağını keser. Biraz ötede, bir özel sağlık kurumu vardır. 

Adam; ‘-ben şurada pansuman yaptırayım’ der. 

İçeri girince, karşısına iki kapı çıkar... 

Birinde; ‘HASTALAR’, ötekinde; ‘YARALILAR’ yazılıdır. 

Yaralılar kapısından girer. Yine önünde iki kapı vardır. 

Birinde; ‘ET’, ötekinde; ‘KEMİK’ yazar. 

Et kapısından girer. Yine iki kapı... 

Birinde ‘ÖNEMLİ’ ötekinde ise ‘ÖNEMSİZ’ yazıları vardır. 

Önemsiz yazan kapıdan girince bir anda kendisini sokakta bulur. 

Arkadaşı sorar; ‘nasıl, sana iyi baktılar mı?’ 

Adam cevap verir; 

‘-Hayır, ama organizasyon dehşet!’ 

Başbakan’ın ‘Sağlık Bakanlığı’nın özel ve vakıf hastaneleriyle anlaşmalar yapmasına rağmen, bazı etik sorunlarla karşı karşıya olduğu’ açıklaması var. 

Erdoğan’ı dinliyoruz; ‘anlaşmaya rağmen vatandaştan çok daha büyük rakamlar talep ediliyor. Bu insani değildir. Anlaşmışsınız artık buna bazı şeyleri giydirmenin anlamı yok. Çok açık net olun. Devlete teklifinizi ona göre yapın. Ona göre bu adımlar atılsın. Çünkü insan sağlığının istismarı olamaz. Bu aynen müteahhitin yüzde 60 kırım yaparak inşaatın demir ve çimentosundan çalmasına benzer.’ 

Devlet hastanelerini özele sevkedebildikten sonra yaşananlara bakıyoruz. Reklamlarında ‘bal dök yala’ hijiyeninden, ‘çağdaş hizmet’ algısına dek her unsuru kullanan özel hastanelerin, ‘inanılmaz modern’ organizasyon iddialarının altının boş olduğunu görüyoruz. 

Yaptığı yatırım kadar parayı reklama harcayan ve toplum gözünde ‘gözbebeğiniz kadar iyi’ algısı peşindeki kurumların, Başbakan’ın dikkat çektiği ‘etik sorunlarına’ derinlemesine baktığımızda, tablo bir anda değişiyor. 

Devlet ile anlaşma yapıp, müşteri tabanını genişletmek için gösterdikleri performansı, sağlık hizmeti verme aşamasında göremiyoruz. 

Öncelikle kendi müşterileriyle, devlet hastanelerinden gelenler arasında ayırım yapıyorlar. 

Yukarıdaki fıkradaki mizahi anlatımda olduğu gibi, ‘dehşet güzel organizasyonların’ teflonunu kazıdığınızda, son derece ilkel ve etik dışı uygulamalarla karşılaşıyorsunuz. 

İşini iyi yapan ve hakettiği itibarı koruma derdindeki az sayıda özel sağlık kurumunu bir tarafa tutarsak, Başbakan’ın işaret ettiği bu ‘dehşet organizasyonların’ yaptıklarına göz atalım; 

Öncelikle kamudan gelen hastaya, ‘özensiz’ davranıyorlar. O çok eleştirdiğimiz devlet hastanelerini mumla arar hale geliyoruz. 

Devletten gelen sevkli hastaların hizmetten şikayetlerini, ‘Ankara ile özel ve kirli bağlarını kullanarak’ hastayı, kamu kurumundaki yöneticisine şikayet edecek kadar aşağılık davrananlar var. 

İşin daha da vahimi, bu ‘dehşet güzel organizasyonlar’, insanlarımıza sağlık hizmeti vermek yerine, gereksiz tahliller, 5 yıldızlı otel hizmeti, fazladan ekipman alımı ile ‘israf’a yol açıyorlar. 

Devlete verdikleri taaahhütleri yerine getirmeyerek, devleti serumluyorlar. 

Biz sağlık hizmetlerini özelleştirirken, amacımız kaliteyi artırmaktı. Oysa gördük ki pek çok sözde modern sağlık kurumu, hastanın soyulmasında gösterdikleri performansı, tedavi sürecinden göstermiyor. 

Özel ve vakıf hastanelerinin süslü püslü ama tedavi sürecinde dökülen bu ‘etik dışı’ davranışlarına baktıkça, kamu tarafının yeni bir pozisyona ihtiyaç duyduğunu görüyoruz. 

Sağlık Bakanlığı, Başbakan’ın da işaret ettiği ‘etik kaygılar’ ışığında, özel ve vakıf hastanelerini, farklı ve etkin bir yöntemle değerlendirmeli, izlemeli ve gerektiğinde kapatabilmelidir. 

Belki bir ‘derecelendirme kurumu’ ya da ‘bağımsız bir denetim mekanizması’ olabilir. Bunu, dünyadaki çağdaş sağlık kurumlarının yaptıklarından ilham alarak oluşturabiliriz. 

Bildiğim şudur; Başbakanın işaret ettiği etik sorunları dile getirmek ‘gerek şart’tır. Ancak ‘yeter şart’ bu etik sorunları çözecek mekanizmalar oluşturmaktan geçiyor. 

İnsan sağlığı, ‘dehşet güzel organizasyon’ kuran ama ilkel bezirganlık sergileyenlere bırakılmayacak ciddidir. 

Bu yazı toplam 759 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim