• BIST 93.432
  • Altın 224,394
  • Dolar 5,4008
  • Euro 6,1639
  • İstanbul : 1 °C
  • Ankara : -1 °C
  • İzmir : 1 °C

Ömer Demirel, AKP’ye yüklendi

25.01.2014 02:25
Ömer Demirel, AKP’ye yüklendi
Küçük belediyelerin kapatılarak mahalleye dönüştürülmesiyle ilgili olarak gazetemize bir açıklama yapan MHP Ankara İl Başkanı Ömer Demirel, AKP'ye yüklendi.

MHP Ankara İl Başkanı Ömer Demirel, mevcut hükümetin hazırlamış olduğu ve ülkemizde bir çok belediyenin kapanmasına yol açacak çalışmasıyla ilgili olarak gazetemize yaptığı açıklamada “Yerel yönetimlerdeki keyfi uygulamalar ve yolsuzluklar AKP hükümetinin bilinçli denetim boşluğundan kaynaklanmakta iken, 60. hükümet sorunun çözümünü 3225 belediye sayısını 2101 belediyeye düşürerek, yani belediye kapatarak sorunları kökten çözmeyi düşünüyor” dedi.
Ömer Demirel, Belediyelerin yöre halkına uygar ve çağdaş bir yaşam imkanı sağlamakla görevli olduğunu ve hizmetlerin her aşamasında vatandaşla belediye sürekli karşı karşıya kaldığını hatırlatarak şunları söyledi: 


“Ülkemizde yoğun olarak hizmet veren yerel yönetimler her geçen gün hizmet alanlarını genişletmek ve verimliliği arttırmak gayreti içindedir. Bu yerel ve yaygın hizmetleri gerçekleştirmek için ülkemizde 3225 belediye bulunmaktadır.


Hükümetin gündeminde, Adrese Dayalı Nüfus Sayımına göre 863 belediyenin kapatılması ile yaklaşık 1500'e yakın belediyenin iflas ettirilmesi vardır.2008 Şubat ayında başlatılan bu uygulama ile belediyelerin İller Bankasından gönderilen paylarındaki %80'lere varan düşüş sonunda ne işçi memur ücretleri ödenebilecek ne de beldenin zorunlu temel hizmetleri yapılabilecektir. Yani sosyal hukuk devleti diyenler, her şeye rağmen AB diyenler sosyal ve çağdaş yaşamı çökerterek belde halkını kaderine terk etmek istiyorlar. 


Belediyelerin saymakla bitmeyen sıkıntıları ve sahipsizliği bir kez daha ortaya çıkmıştır. Tüpraş, Pektim, Erdemir,Türk Telekom ve Tekel satışlarındaki gayrı milli anlayış ve sorumsuzluk duygusu gibi...


Kilit vurulan belediyelerin statüsü köye dönüştürülerek il özel idarelerine devredilecek. 15 bin çalışanı il özel idarelerine devredilecek. Bu uygulamalar ile ülke yönetim birimlerindeki kılcal damarlar kapatılarak çağdaş yaşam tamamen sekteye uğratılacaktır. Beldelerin referandum oylaması yapılmadan kapatılması ile seçim yapılmadan atama yöntemleriyle başkanların belirlenmesinde pek fark yoktur. Her ikisi anti demokratik bir uygulamadır. Bu uygulamalar AKP'nin gerçek yüzünün yansımalarıdır.


Başkent Ankara'nın da bir beldesi ilçeye dönüştürülmüş ancak Metrepol ilçelere bağlı yirmi belde mahalleye, taşra ilçelere bağlı on altı belde de köye dönüştürülerek mağduriyete uğratılmıştır. 


AB'ye girmek için can atan, bu uğurda her türlü tavizi veren AKP iktidarı, şunu iyi bilmeli ki AB'ye giriş şartlarında dayatmalar yapan, Avrupa ülkelerine baktığımızda bırakın belediyelerin sayısını azaltmayı, kişileri daha etkin temsile imkân verecek yerel yönetim sistemi oluşturulmaya çalışılmaktadır.


Fransa'da 1.700 kişiye, İspanya'da 6.800 kişiye, İtalya'da 7.300 kişiye bir belediye düşerken, Türkiye'de şu an 21.850 kişiye bir belediye düşmektedir. Türkiye'ye 3225 adet belediyeyi çok görenler ve işlerine gelince AB diyenler size soruyorum? Nüfusu bize yakın olan Fransa'daki belediye sayısının 36.621 , Türkiye'den çok daha az nüfuslu İspanya ve İtalya'da ise 8000'in üzerinde belediye olduğunun farkında mısınız?


Sayın Belediye Başkanlarım,
Belediye kuran belediye başkanı olarak anılmak ne kadar güzelse, kurulu belediyeyi kapatan belediye başkanı olarak anılmak bir o kadar istenmeyen durumdur. Köyden Kasabaya dönüşme o köy halkı üzerinde çok olumlu psikolojik bir tesir yaratmakta iken, belediye statüsündeki bir yerin köye dönüştürülmesi menfi bir sonuç yaratacaktır.


Bu konu siyasi bir mesele değildir. Sizler her hangi bir siyasi partiden seçilmiş olabilirsiniz. Ancak halka hizmet için gece gündüz çalıştınız. Yine de halkının ihtiyaçlarını karşılamakta hep zorlandınız. Bu uygulama ile tamamen çıkmaza girdiniz.Bu yanlıştan dönülmesi yolunda sonuç alamadıysanız, demokrasi uğruna, belde halkımızın menfaati uğruna, Halka hizmet Hak'ka hizmet diyerek çalıştığınız gibi; yapılan yanlışları ve gerçekleri her yerde, her mekanda halkımıza anlatınız … 


Unutmayınız ki, sizler beldenize ve belediyenize sahip çıkar, birliğinizi korursanız; dirliğinizi kimse bozamaz."

Flas Gazetesi - 2008

Bu haber toplam 1055 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim