• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 3 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 6 °C

Odunpazarı'nda tarih tekrar canlanıyor

30.12.2013 23:54
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Odunpazarı, Türkiye'ye ve Dünya'ya örnek teşkil edecek şekilde Safranbolu olma yolunda hızla ve emin adımlarla ilerliyor.

Eskişehir’in 1074’te Anadolu Selçukluları tarafından fethedilmesiyle birlikte önemli yerleşim yerlerinden biri olan Odunpazarı’nı, Konya’nın Eskişehir’e bir armağanı olan eğitimci, çalışkan ve zeki belediye başkanı Burhan Sakallı ile birlikte gezdim.

TYB Konya Şubesi’nin “Yazılacak Çok Şeyimiz Var” başlığı altında düzenlenen gezide bizi, Bozüyük’te 4 yıldızlı Grand Çalı Oteli’nde ağırlayan başkan Burhan Sakallı, Osmanlı’dan miras kalan Odunpazarı evlerine sahip çıkarak 325 bin nüfusa sahip bu bölgede değil Türkiye, Dünya’ya örnek teşkil edecek sosyal bir projenin altına imza atmış.

Sosyal ve kültürel boyutu ağır basan bir “Kentsel Dönüşüm” projesini gerçekleştirmek için canla başla çalışan sevgili başkanımız, kendi deyimiyle mezbelelik olan, ayyaşların mekânı haline gelen ve kimsenin geçmeye cesaret edemediği bir bölgede; yani Odunpazarı’nın yıkılmaya yüz tutmuş virane evlerinin çatıları üzerine sinmiş küllerini üflemek suretiyle gerçekleşmeyecek bir rüyayı ve hayali canlandırmış.

Osmanlı’nın son dönemlerinde burada ikamet eden varlıklı aileler tarafından yaptırılan Odunpazarı Evleri,  ihmal ve bakımsızlık yüzünden zamanla kendi kaderine terkediliyor. Yok olmaya başlayan ve 8 mahallede 100’e yakın tarihi Osmanlı evi, Odunpazarı’nın zeki ve çalışkan belediye başkanı Burhan Bey’in başlattığı “Odunpazarı Evleri Yaşatma Projesi” ile hayat bulmaya başlıyor. Şimdiye kadar 30’un üzerinde evin 5 kuruş harcamadan Turizm ve Kültür Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü,  İl Özel İdaresi ve Tarihi Kentler Birliği’nin destekleriyle onarılarak eski ihtişamına kavuşturulduğunu ifade eden Odunpazarı’nın sevilen belediye başkanı Burhan Sakallı, mevcut projenin, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından “yaşlı moruk kadınların yüzüne makyaj yapmaktan başka bir şey değil” şeklinde küçümsendiğini, tüm engellemelere rağmen hayata geçirmeye muvaffak olduklarını ve aralarında Kurşunlu Camii ve Külliyesi’nin de bulunduğu bu bölgeyi daha da güzelleştirmek suretiyle turizme açacaklarını söyledi.

İlk defa yüz yüze geldiğim ve her köşesi ahşap oymacılığının güzellikleriyle bezeli 19. yüzyıl eseri olan Osmanlı Evi’nin odalarını gezerken; kalemişi tavan ve kapı süslemelerinin etkisinde kalıyorsunuz. Müze hilene dönüştürülen konakta bölge kültürünün örneklerini teşkil eden el dokuması kilimler, lületaşı işlemeleri, bakır çanaklar ve mahallî kıyafetler sergileniyor. Konağın iç avlusunda serinlenirken çiğ börek, yaprak dolması ile toprak kaplarda pişirilmiş nefis güveçin tadına bakabilirsiniz.

Atatürk Bulvarı’ndan yolun karşı tarafına geçtiğimizde, arkalarını Cumhuriyet Müzesine vermiş olan ve satıcıları kadınlardan oluşan Açık Pazar dikkatimizi çekiyor. Haftada bir gün Cumartesi günleri açılan bu Pazarda masaların üzerlerini el emeği ve göz nuru oya ve çeyiz işlemeleriyle süslüyor. Organik yiyeceklerden  tutun kuru gıda ve evde yapılmış hamur işi erişte ve mantılar da  masalardaki yerlerini almışlar. 200 kadının bu satışlardan ayda 400^500 YTL arasında gelir sağladığını kaydeden Başkan Sakallı, uğradığı her sergideki kadın işletmeciye, sokak ve caddede karşılaştığı her vatandaşa selam vererek “nasılsınız” ve “hayırlı işler” demeyi de ihmal etmeyerek hal ve hatırlarını soruyor. Bir girişimci kadın, yolda yakaladığı başkana, kurduğu tanıtım şirketiyle ortak çalışması yönünde öneride bile bulunuyor. İşte o zaman anlıyorsunuz Odunpazarı halkının belediye başkanı Burhan Sakallı´yı neden bu kadar çok sevdiklerini, oylarıyla bağırlarına bastıklarını ve bu arada “halkın arasında bir başkan” olduğunu…

Safranbolu olma yolunda hızla ilerleyen Odunpazarı Evleri’ni sadece biz gezmiyoruz. Sevgili başkanımız, Arap ülkelerinden gelen büyükelçiler, eski Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer’in hanımı ile diğer yabancı turistlerin de bu tarihi evleri görmek için geldiklerini ve şimdiye kadar 25 bin turiste ulaşıldığını söyledi. Hedef ise bu bölgeye yerli ve yabancı 200 bin turisti çekmek.

Bediüzzaman’ın kaldığı cumbalı evin önünden geçerken Odunpazarı’nın küçük güzel kızları, sizi “hoş geldiniz” diyerek karşılıyor. Hafız Ahmet Efendi Konağı’nın sahibesi Gülşen Cengiz’in demlediği çayları, Osmanlı’nın eseri olan Kurşunlu Camii imamının okuduğu o güzel yatsı ezanıyla birlikte yudumluyoruz. Konağa ismini veren zatın 7. kuşaktan torunu olan Gülşen Hanım, burada yöresel yemekleri misafirlere sunuyor. Sevgili başkanımız Burhan Bey’le Osmanlı Evi’nde başlayan sohbetimiz, Hafız Ahmet Efendi’nin konağındaki bahçede arka arkaya gelen demli çaylarla devam ediyor.

Aktüel dergisi tarafından çıkartılan Türkiye’nin fuhuş haritasında gösterilen ve eskiden “Yediler Mevkisi” olarak bilinen 10 bin metrekarelik Alâaddin Park ise; belediye sayesinde yeşilliğe, güzelliğe kavuşarak her türlü pislikten temizlenmiş. Ailelerin girebileceği güzel bir mekan haline gelen park için belediyenin bütçesinden 1 trilyon lira harcanmış. Geleneksel el sanatlarının yaşatıldığı Atlıhan Çarşısı, Lüle taşıyla ünlü Eskişehir’in tarih kokan merkez ilçesi Odunpazarı’na ayrı bir güzellik katıyor.

Ziyaretçilerine bambaşka bir medeniyetin kapılarını aralayan Odunpazarı Evleri, kıvrımlı yolları, parke taşlı dar sokakları, ahşap süslemeli konakları, külliyesi, çeşme ve türbeleriyle Osmanlı mirasını gözler önüne seriyor.

Odunpazarı, geçmişe şahitlik eden bir mirası yeniden gün yüzüne çıkarıyor.

Odunpazarı, Türkiye’ye ve Dünya’ya örnek teşkil edecek şekilde Safranbolu olma yolunda hızla ve emin adımlarla ilerliyor.

Halk arasında sevilen ve sayılan belediye başkanı Burhan Sakallı’nın dört yılda ortaya koyduğu vizyon, görev, değerler ve hizmetler sayesinde. 

Bu yazı toplam 480 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim