• BIST 93.511
  • Altın 223,453
  • Dolar 5,3884
  • Euro 6,1388
  • İstanbul : 4 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 5 °C

ÖDP bölgede örgütlenecek

19.01.2014 23:48
ÖDP bölgede örgütlenecek
Hafta sonu yapılan kongrede bölgeye açılma kararı alan ÖDP, geriye dönüş ortamının yaratılması ve savaştan kaynaklanan zararların tazmin edilmesini istedi

ÖDP, üç gün süren konferans ve kongre maratonunda, Kürt sorununa dair parti politikasında "esaslı bir değişiklik" öngören karar tasarısını onayladı. "Kürt sorununda demokratik çözüm" başlıklı tasarıda, ÖDP'nin kuruluşundan bu yana parti içindeki farklı görüşler nedeniyle bölgede gerçekleştiremediği örgütlemenin önü açılıyor. 

Kongre sürecini tamamlayan ÖDP, yeni dönemdeki Genel Başkan, PM ve Merkez Disiplin Kurulu'nu seçmesinin yanı sıra, partinin yeni dönemdeki politik şekillenmesi ve politikaları açısından önem taşıyan kararlar da aldı. Partinin politik hattı, gençlik ve kadın politikaları, emek hareketi ile ilişkiler ve Avrupa Birliği konusunda alınan kararların yanı sıra, en dikkat çekici karar Kürt sorunu konusunda alındı. Kuruluştan itibaren parti içindeki platformlar arasında temel bir tartışma noktası ve gerilim unsuru olan Kürt sorunu ile ilgili izlenecek politik hat, yapılan konferansta netleşti. Konferansta, "Kürt sorunu ile ilgili yeni dönemde izlenecek politik hatta dair" tartışmaların hararetli ve gerilimli geçtiği öğrenilirken, delegelerin onayına sunulan karar tasarılarından, "Kürt sorununda demokratik çözüm" başlıklı tasarı kabul edildi. Buna göre, ÖDP'nin, bugüne kadar parti içindeki farklı eğilim ve görüşler nedeniyle gerçekleştiremediği bölge illerinin bütününde örgütlenmesinin önü açılacak. 

Yeni dönem 

ÖDP'nin, "Türkiye'de hiçbir bireyin, bazı kimliklere ve kültürlere ikinci sınıf muamelesi yapıldığı izlenimi ve endişesi taşımaması; farklılığın reddedilmediği bir siyasal, sosyal ve kültürel yaşam ortamı yaratılması gerektiğini, kurulduğu günden bu yana savunduğuna" dikkat çekilen tasarıda, gelişmelerin bağımsız bir politik tutumu ve bir arada, eşit koşullarda yaşama iradesine dayalı yaklaşımı doğruladığı belirtildi. Demokratik bir çözümün demokratik zemin üzerinde yükselebileceği ve tutarlı bir demokratikleşmenin Kürt sorununda da çözüm yollarını açacağının görüldüğü vurgulanan tasarıda, yeni dönemdeki siyasi hat şöyle çiziliyor: 

"ÖDP, Doğu ve Güneydoğu'daki çatışma ve savaş koşulları nedeniyle bugüne kadar yeterince örgütlenemediği yerlerde örgütlenme çalışmalarına hız verir. Bunu farklı kimlik ve kültürleri nedeniyle ezilenlerin ve eşit olmayanların talepleri ile emekçilerin taleplerini örtüştürme ve bir arada ifade etme ve toplumdaki özgürlük arayışı ile bütünleştirme politik becerisini ve ortak örgütlenme perspektifini geliştirerek yapar. Göçler nedeniyle gerek batıda gerekse bölgede kentlere yığılmış olan, önümüzdeki dönemde emeğin sosyal ve ekonomik talepleri etrafında hareketlenmeye çok daha fazla açık ve yönelimli yoksul, emekçi kitlelerin ihtiyaçları doğrultusunda politikalar geliştirir. Kendi çizgisini koruyarak, Kürt sorunu konusunda demokratik çözümden yana olan güçlerle ortak mücadele anlayışını sürdürür. Farklı ana diller ve kültürlerin, inançların, yurttaşların bireysel özgürlüklerden yararlanmaları kapsamına girdiğini ve her bireyin hak ve hukukuna saygı göstererek demokratik yasalarla saptanan hakların kullanılma özgürlüğünü savunur." 

Demokratikleşme vurgusu 

Karar tasarısında, ÖDP'nin çok kültürlü ve çok kimlikli toplum gerçeğine uygun politikaların, örgütlenmelerin ve faaliyetlerin geliştirilmesi çabalarını sürdüreceği ve bu bağlamda devletin ve siyasetin çok kimlikli ve çok kültürlü hayata kapalı olan yapısının değiştirilmesi ve demokratik bir içeriğe kavuşturulması mücadelesine devam edileceği belirtiliyor. 

'Savaş tazminatı ödensin' 

ÖDP'nin çatışmanın yarattığı toplum içi güvensizliğin, yabancılaşmanın ve önyargıların giderilmesi, kültürler arası gerginliklerin azaltılması ve ötekini tanıma sürecinin gelişmesi doğrultusunda girişimde bulunacağı ve bu yöndeki girişimleri destekleyeceği kaydedilen karar tasasında şu görüşlere yer verildi: 

"ÖDP mevcut bölgesel eşitsizliğin giderilmesi yönünde kamu kaynaklarının seferber edilmesi; ekonomik ve sosyal olarak geri bıraktırılmış olan Doğu ve Güneydoğu bölgesinin yaşam koşullarının düzeltilmesi, bölgenin iktisadi ve toplamsal sorunlarının çözümü için mücadelesini, önerilerini ve örgütlenmesini geliştirir. Bölgede normalleşmenin sağlanması, zorunlu göçe tabi tutulanların yerlerine geri dönebilme imkanlarının yaratılması ve savaştan kaynaklanan zararlarının tazmin edilmesini talep eder." 

(Özgür Bakış - Arşiv)

Bu haber toplam 736 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim