• BIST 99.677
  • Altın 219,992
  • Dolar 5,3394
  • Euro 6,0659
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 12 °C

O HAL BU HAL ŞU HAL

04.01.2014 13:37
Soru - Cevap / Uzman

Soru - Cevap / Uzman

Kusura bakmayın ama gene Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek'i savunacağım.

Kendisi babamın oğlu değildir. Bizim politikacılık yapan 'hala oğlumuz' falan da yok... Kendisinden hiçbir beklentim de yok. Hükümete yağ çekip danışmanlık falan kapmak gibi bir derdim hiç mi hiç yok, çünkü cumhurbaşkanı bile yapsalar Ankara'da yaşayamam, bir, başbakanın ardından sabah akşam sazan gibi oradan oraya hiç seğirtemem, iki.

Fakat 'ille muhalefet olsun için' iktidarın otuna botuna çatacak adam da hiç olmadım, bu da üç. Düşmanlarım istedikleri gibi küfür etsinler.

Cemil Çiçek, güneydoğuda 'yirmi yıldır OHAL vardı da ne oldu' demiş.

Haksız mıdır?

Paşanın 'sert' çıkışıyla biz önce 'asker, yetki darlığından yakınmakla, Kuzey Irak'a girememeyi kastediyor' sanmıştık. Amerikalılar ordumuzun elini kolunu tutuyor, hükümet buna seyirci kalıyor, paşa da haklı olarak kızıyordu.

Hayır, kazın ayağı öyle değilmiş. Cihet-i askeriyye, bölgede 'olağanüstü hal uygulamasının kaldırılmış olmasından' yakınırmış...

(Bu arada 'bölgenin ne ayrıcalığı ve önemi var' diye soran politikacılar ve gazeteciler de yılın mizah ödüllerine aday oldular. Onların yaklaşımına göre Etiler ve Şırnak barlarında aynı kokteyller karıştırılıyor.)

Evet, o 'hassas' bölgede OHAL vardı, sıcak çarpışma da vardı, 'onlardan ve bizden' otuz bin kadar adam öldü, PKK örgütünün beli büyük ölçüde kırıldı. Bölge yatıştı.

Ya da öyle sandık.

Çünkü bu bir 'terör olayı' değildi, ama biz buna terör demekte hala birbirimizle yarışıyoruz.

Yaşadığımız, stratejik ve lojistik desteği dışarıdan sağlanan bir silahlı ayaklanmaydı düpedüz. Seksen yıldır karşılaştığımız en büyük silahlı ayaklanma. O ünlü Dersim ayaklanması falan bunun yanında leblebi çekirdek kaldı. Kimileri 'düşük yoğunluklu sıcak iç savaş' da diyorlar.

Fakat bunu 'savaş' olarak nitelemekten de öcü gibi korkuyorduk, çünkü yakalananlara Cenevre Antlaşması'nı uygulamak gerekecekti! Buna göre hiçbir savaş esirini yargılayamazsınız, esir kampından başka bir yere tıkamazsınız. 'Asmayıp da beslemeye' mecbursunuz.

Şimdi PKK (ya da yeni adı 'Kongreyegel', 'Kurultayagit', her ne karın ağrısı olduysa), yeniden saldırıya geçti.

Bunun, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne istenmemesi, Türkiye'nin Kıbrıs'tan çekilmesi için sıkıştırılması, ve de 1 Mart tezkeresinin meclisten geçirilip Amerika'ya Irak saldırısında yardım edilmemiş olmasıyla 'bire bir bağlantılı' olduğunu görmek için köşe yazarı falan olmaya gerek yok, ortaokul öğrencisi olmak yeterli...

Haaa, demek ki Cemil Çiçek haklıymış, demek ki OHAL birşeyi çözmemiş, ve de demek ki bu iç savaş dışarıdan istenildiği zaman körüklenip, istenildiği zaman alevlendiriliyor, istenildiği zaman soğutulup közleniyormuş... Bu da, Türkiye'nin o dönemde dış politikada cellallenmesine ya da yumuşamasına, direnmesine ya da pes etmesine bağlıymış.

Ortada bir 'Kürt sorunu' elbette var, bu baklayı başbakan da ağzından çıkardı.

Bir sorun olduğuna göre bunun bir de çözümü olması gerekir.

O da var da, yoksaymayı tercih ediyorsunuz ve çözelim diyenin de ağzına sıçıyorsunuz. 

Fakat Kıbrıs'ta otuz yıldır uyguladığımız 'çözümsüzlük politikasının' alt tarafı 'iktisadi maliyeti' var ama burada canlar gidiyor...

Sürdürsek, daha kırk yıl sürecek. Pes etsek, gidenler pisi pisine gitmiş olacaklar, yüz milyar küsur dolar da sokağa atılmış olacak.

Eh, giden can 'köylü çocuğu canı' olduğuna, kasalarımız da maşallah döviz dolup taştığına göre, şiarımız, yurtta çözümsüzlük cihanda çözümsüzlük!

Bu yazı toplam 420 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim