• BIST 96.817
  • Altın 222,325
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : -1 °C
  • İzmir : 6 °C

Nuri Soylu Aday Olmaz!

24.01.2014 01:56
Harun Arslan / Beylikdüzü Muhabiri

Harun Arslan / Beylikdüzü Muhabiri

Kim ne derse desin, bu yılın yerel siyasetine damga vuracak en önemli olan Ak Parti’de yaşanacak olan teşkilat kongreleri. Evet kongre hazırlıkları Sincan başta olmak üzere Etimesgut’ta başladı bile. Şimdi herkes, Sincan’da acaba Rıza Gezer yerine kimi getirecek? Etimesgut’ta ise Nuri Soylu aday olacak mı, olmayacak mı? hesaplarının peşinde..


   Saygıdeğer okuyucularım, bugüne kadar sizlere hep Etimesgut’ta Ak Parti ile ilgili, teşkilat ve belediye ile ilgili yazılar yazdım. Bu hafta da yine aynı seriye devam edelim diye düşünüyorum.


***
   Evet yukarıda da belirttiğim gibi Etimesgut’ta gözler İlçe Başkanı Nuri Soylu’nun üzerinde. Herkes Soylu aday olacak mı, olmayacak mı sorularını birbirine soruyor. Nuri Soylu ise geçtiğimiz hafta gazetemizde yayınlanan röportajında bu konuda bir açıklık getirmeden “Ben öncelikle teşkilatıma ve ekibime soracağım” derken yine bir açık kapı bıraktı. Bu açık kapı zannedersem bir kaç ay daha açık kalacak.


   Tabii bu arada Soylu’nun ekibinin kimlerden oluşup oluşmadığını da herkes biliyor. Onun için yapılan yorumlar ne derece gerçekçi olur bilinmez ama benim tahminlerime göre kendisi İlçe Başkanlığına aday olmayacaktır. Nedenine gelince;


   Öncelikle Nuri Soylu, kazandığı İlçe Kongresinde İl Teşkilatına ve Genel Merkeze rağmen aday olarak ortaya çıkmış ve kongreyi kazanmasını bilmiştir. Yani Genel Merkez o gün olduğu gibi bugünde Nuri Soylu’ya destek vermemektedir. Öte yandan görev yaptığı süre içerisinde Soylu, siyasi olarak kendi cebinden çok para harcadığını dile getirmektedir. Bir başka konuysa önümüzdeki dönem Soylu’nun İlçe Başkanlığına soyunmasını aile çevresi istememektedir. Bunlar benim duyduklarım. 
   Madalyonun bir başka önemli noktası daha var; Etimesgut Belediye Başkanı Serhat Kemal Yılmaz ile aralarındaki buzların bir türlü erimemesi ve Belediye-teşkilat arasındaki kopukluğun halen devam etmesi en önemli konuların başında gelmektedir.


   Hal böyle olunca, Soylu’nun artık daha fazla riske girmeden ve yıpranmadan İlçe Başkanlığına aday olmayacağını iddia ediyorum. Ekibi bu konuya ne der bilinmez ama bana göre ekibi de şimdiden aday arayışı içine girdi bile. 


***


   Aradıkları adayların başında Erdal Yayla’nın geldiğini buradan hemen belirtmek isterim. Sürpriz sayılmasa da Mesut Şahingöz bir başka isimdir. Cemal Satılmış, Tunay Demirtaş diğer öne çıkan isimlerdir. Bunlar dedikodu şeklinde Etimesgut sokaklarında konuşulan konular. 


   İlçe Başkanlığına aday olacak ismin öncelikli olarak bana göre belediye ile ilişkilerini sıcak tutması gerekir diye düşünüyorum. Belediye ile teşkilat arasındaki kopukluk muhakkak ki yerel seçimlere de yansıyacaktır. Artık Etimesgut, o herkesin bildiği eski Etimesgut değildir. Eski olmadığı gibi Etimesgut’ta yapılan siyasetin de artık kasaba siyasetinden çıkarak daha çağdaş, daha halka dönük olarak yapılması gerektiği kanaatini taşıyorum. İnşallah temennimiz gerçekleşir...


   Mayıs ayında veya en geç Haziran ayında yapılacak olan ilçe kongrelerinin Ak Parti açısından önemi oldukça büyük. Öyle büyük ki, yerel seçimden daha önemli gibi.. Kongrelerde teşkilatın başına gelecek olan İlçe Başkanları ve ekibi, yeni belediye başkan adayının da belirlenmesinde en büyük faktör olacaktır. Bu açıdan da değerledirecek olursak, kongrede aday olarak gidecek ismin hem belediyenin, hem İl Teşkilatı’nın ve hem de Genel Merkezi’nde desteğini arkasına alması lazımdır. Kısacası, hangi şartlarda belirleneceği belli olmayan delege yapısıyla seçimlere gidip kazanan İlçe Başkanları yarın yerel seçimlerde amaçlarına ulaşamayacaklardır.

Tarih : 14.01.2008 - (Ahimesutlu Mehmet Ağa)

Bu yazı toplam 956 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim