• BIST 96.817
  • Altın 221,922
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

Nerede Rönesans?

15.11.2013 22:13
Emre Güngör / Spor Yazarı

Emre Güngör / Spor Yazarı

Her ne kadar 'yaşayan en pahalı Türk ressamı' Taner Ceylan gibi bireysel yeneklerimiz olsa da, sanat alanında dünyanın gerisinde kaldığımız bir gerçek. 

Avrupa'nın 15. yüzyılda başlattığı Rönesans'ın en büyük kaynağı, zenginlerin sanata destek vermeye başlamaları olmuş. Bugün sona erecek olan 8. Contemporary İstanbul Sanat Fuarı'nda gördük, sanatı seven ve para yatıranların sayısı hiç de az değil. Bu Rönesans bizde neden bir türlü gerçekleşemiyor acaba? 

Fuar, geçen Perşembe Harbiye'deki Lütfi Kırdar Kongre Sarayı'nda başladı. Ama bir gün öncesinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın da katıldığı bir açılış düzenledi. Her açılışta olduğu gibi gerçekten sanatla ilgili bir kesim de vardı, çerez yiyip şarap içerek dedikodu yapmaya gelenler de. Eserlerle en ilgili olanlar ise sanat simsarlarıydı. Genel açılışın öncesinde düzenlenen özel VIP gösteriminden akşama kalanlar 'halk'tan uzak bir bölümde adeta koruma altına alınmıştı. Sosyeteden tanıdık simaları burada görmek mümkün oldu.

Fuarın Yıldızları

Organizasyonun en popüler ismi fotoğrafçı Mehmet Turgut'tu. 'Single Ladies' sergisiyle fuara katılmıştı. Cihangir tayfası mensubu arkadaşları Mehmet Turgut'un başına üşüşmüş harıl harıl sohbet ediyordu. Adeta mahallenin ünlü mekanı Firuzağa Kahve oraya taşınmıştı. Fotoğraflara ise şöyle bir göz ucuyla bakıp sonra "Ay şekerim" diye başlayan cümleler kuran dizi oyuncuları göze çarpıyordu.

Açılışın diğer popüler sanatçısı ise iş adamı Metin Mızraklı ve eski eşi modacı Esin Maraşlıoğlu'nun kızı Melisa Mızraklı'ydı. New York'un sayılı sanat galerilerinden biri olan Emmanuel Fremin Gallery'nin temsil ettiği Melisa Mızraklı'nın çektiği fotoğraflar özellikle sosyetikler ve sosyeteye meraklılardan en büyük ilgiyi gördü. Hatta girer girmez görevliye "Melisa Mızraklı nerede acaba?" diye soran kokoş bir hanımefendi gördüm. (Uğur Alkapar)

Bu yazı toplam 510 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim