• BIST 93.388
  • Altın 224,420
  • Dolar 5,4031
  • Euro 6,1615
  • İstanbul : 1 °C
  • Ankara : -1 °C
  • İzmir : 1 °C

Negotiation

03.05.2014 14:01
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Sayın Kantarcı’yla yaptığımız görüşmelerde, benim yurtdışındaki eğitimimde ve iş tecrübelerimde, ve bilhassa Türkiye’deki iş tecrübelerim sırasında gördüğüm eksikliklerden birini giderebilme ve Türk İş Dünyasını bu konuda bilinçlendirebilme hedefiyle yazı dizime başlamaktan onur duyuyorum. Öncelikle tecrübelerimle ilgili kısa bilgiler vermek istiyorum. Üniversite eğitimimi Bilkent Üniversitesi İngilizce - Fransızca Mütercim – Tercümanlık Bölümünde tamamladıktan sonra A.B.D.’de UC Berkeley Üniversitesi İşletme bölümünde Extension Programını başarıyla tamamladım. Daha sonra 6 ay kadar bir Türk ithalat – ihracat şirketinin San Fransisco temsilciliğini yaptım. İşletme eğitimim sırasında en çok ilgimi çeken ders negotiation (müzakere teknikleri) dersi oldu ve Türkiye’deki müfredatları incelediğimde çok az okulda bu dersin verildiğini, insanların müzakere ve pazarlık yeteneklerini tecrübeyle kazanmaları gerektiğini üzülerek gördüm. Halbuki en büyük holdingten tutunda en küçük ölçekli işletmelere kadar ve bilhassa hükümetlerin A.B.D.’de müzakere ekipleri olduğunu ve bu ekipler olmadan hiçbir yabancı şirketle veya hükümetle masaya oturulmadığını tecrübeyle gördüm. ...

Özellikle devlet yönetiminde siyasilerin müzakere masasına oturmasının devletin devamlılığına ne kadar kötü etkileri olduğunun örneklerini derslerden ve kitaplardan öğrendim. Müzakere tekniklerini uygularken edinilen tecrübeler her hükümet değişikliğinde kaybolmakta ve aynı acı hatalar her yeni hükümetle yeniden tekrarlanmaktadır. 

İşte ben bu noktada basamak basamak müzakere tekniklerini deneyimlerime dayanarak ve yeri geldiğinde ülkelere ayırarak bu köşede anlatacağım. Her bireyin günlük hayatında ve iş yaşantısında ihtiyaç duyduğu müzakere tekniklerini bir yazı dizisi halinde sunmak ve kişisel ve kurumsal gelişiminize katkıda bulunmak en büyük amacımdır. Bunu yaparken sizlere vaka incelemeleri de sunacak ve bir sonraki yazımda bunların çözümlemelerine yer vereceğim. Ve buradaki yazılarım dışında da bana göndereceğiniz e-postaların tümüne de cevap vermeye çalışacağım.

O halde müzakere için gerekli unsurları saymakla işe başlayabiliriz: müzakere her birinin diğerinden istediği şeyler olan tarafların bir pazarlık sürecinden geçerek değiş-tokuş anlaşması sağlama çabasından ibarettir. Ancak bu pazarlık sürecinin başlamasından önce her iki tarafın da geçirmesi gereken bir hazırlık süreci vardır. Bu sürecin zaman kaybı olduğunu düşünerek bilmeniz gerekenleri, almak istediklerinizi, vermek istediklerinizi, feda edebileceklerinizi tam anlamıyla eksiksiz olarak bilmeden, karşı tarafın da almak ve vermek istedikleri ve feda edebilecekleri üzerine gerçekçi bir araştırma yapmadan ve hatta karşı tarafla ilgili bütün istihbari bilgileri toplayıp ne kadar güçlü ya da zor durumda olduklarını bilmeden masaya oturursanız kaybedersiniz. Kazanmış olduğunuzu düşünseniz bile hangi fırsatları kaçırdığınızı öğrendiğinizde bu sizin için çok acı bir tecrübe olabilir. 

İyi bir müzakereci olabilmek için bilmeniz gereken şeylerden ilki karşı tarafın ihtiyaçlarını “okumaktır”. Her gün aile içinde, tezgahtarla, manavla ve iş yerinde neredeyse kesilmeksizin süren şeyin müzakere olduğunu ve bunu kabul edip kendini bu konuda geliştirmeye çalışanların diğerlerinden çok daha hızlı yükseldiği veya kazançlı çıktıkları bir gerçektir. 

Bu sebeple bütün bir yaşamınızı bir müzakere masası olarak düşünüp kimden ne alıp kime ne verebileceğinizi ve bunlar için neleri feda edebileceğiniz her zaman değerlendirin ve hayatınızın kontrolünü elinize almaya başlayın. Başkaları bunu şirketiniz ve sizin için yapmadan...

Bu yazı toplam 1232 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim