• BIST 99.677
  • Altın 219,992
  • Dolar 5,3394
  • Euro 6,0659
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 12 °C

Millet Partisi Olayı

27.12.2013 18:28
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Türkiye'de hakkı tam verilmemiş, sosyologlarca tam araştırılmamış bir Millet Partisi olayı vardır. Genel geçer bakışlardan kurtarılarak gözler önüne serilmemiştir. İşte; günlük hay-huyların dışına çıkıp, siyasi tarihimizin bu önemli noktasını elimizden geldiği kadar aydınlatmaya çalışacağız:
Millet Partisi taptaze bir fidanken, 1952 yılında bir Sulh Mahkemesi kararıyla kapatıldı. Partiyi savunan avukatlar, hiç görülmemiş biçimde şunu söylüyorlardı:

- Müvekkilimiz Ağır Ceza'da yargılansın!..

Bu talepte ısrar ediş bile, söz konusu partinin farklılığına işaret ediyor. Emelleri, savunmalarını tarihe yazdırmaktı. Çünkü tek yargıçlı Sulh Mahkemelerinin kararları temyiz edilemiyor, duruşmalar spektaküler olamıyor, lâlettayin bir olay halinde geçip gidiyordu. Eğer dava Ağır Ceza'da görülecek olursa, kaderleri tek kişinin iki dudağı arasından kurtularak, üç yargıçlı duruşmalara dönüşecekti...

Lakin, bu ısrarları reddedilerek, bir Sulh Hakimi tarafından -İki buçuk Lira para cezası da eklenerek- Parti kapatıldı. Malları da Hazine'ye devredildi. Temyiz yolu da kapalı kalmıştı...
Millet Partisi doğuşu itibariyle Demokrat Parti'nin bir parçası, bir hizip uzantısı olarak görüldü. Aslında bu görüş tam doğru değildir. Evet; Demokrat Parti bünyesinden ayrılarak kurulmuştu ama ciddi bir iddiası vardı:

- Demokrat Parti bir muvaza partisidir.

Ayrıca taa o zaman çift meclis (Meclis-Senato) ilkesi parti programında yer almıştı.
Kapandıktan sonra tekrar Cumhuriyetçi Millet Partisi adıyla politika gündemine girdi ama kapanışıyla kaybettiği kanı telafi edemedi. Zaman içinde şiddetli hatip Osman Bölükbaşı'nın ismiyle bütünleşerek iyice kavruldu.


Bu konuya devam edeceğiz...

Bu yazı toplam 451 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim