• BIST 93.511
  • Altın 223,453
  • Dolar 5,3884
  • Euro 6,1388
  • İstanbul : 4 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 5 °C

MGK'ya sivil Genel Sekreter!

03.03.2014 19:51
Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Haber bültenlerini izlerken tedayi etti. Milli Güvenlik Kurulu  toplantıları bir dönem her ay yapılırdı. Bundan en çok tabii ki hazırlık safhasının aktif üyeleri etkilenirdi. Her ayın son on beş günü toplantılar zinciri içerisinde  geçerdi.

 

Kanaatimce şimdilerde de aynı sistem devam ediyordur. Devlette süreklilik esastır.

 

Milli Güvenlik Kurulu öncesi hazırlık toplantıları Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreterliği’nde yapılır. MGK Genel Sekreterliği’nin giriş katında uzun koridorları geçtikten sonra koridorun sonunda büyük bir toplantı odası vardır. Masa, hilal şeklinde konuşlandırılmış, oturma düzeni buna göre şekil almıştır.

 

Ortada MGK Genel Sekreter Birinci Yardımcısı oturur, sağında ve solunda asker kişiler rütbelerine göre sıralanır. Onlardan geriye kalan yerlere ise, devletin ilgili kurumlarının temsilcileri otururdu. Başbakanlık, Dışişleri, İçişleri, MİT, Emniyet gibi daimi katılımcılar olmakla beraber, Diyanet gibi kurumlarda gündeme göre davet edilirlerdi.

 

Hilal şeklinde ki masanın 3/2’si sivillerden teşkil etmesine rağmen, toplantı saatinden 1 dakika önce içeriye giren MGK Genel Sekreter Birinci Yardımcısı Korgeneral zat, kapıda göründüğü an askeri bir DİKKAAAAAT! çekilir ve tüm hazirun ayağa kalkardı.

 

Meslek kıdemimin yettiği ilk toplantılardan ilkinde bu manzara karşısında irkilmiştim. Ben, asker değildim, toplantı askeri bir toplantı olmamakla beraber, kurumda Genelkurmay Başkanı’na bağlı değildi, MGK doğrudan Başbakan’a bağlıydı. Sadece orada görev yapan asker kişilerin sicilleri TSK’ya bağlıydı.

 

Hasılı orası sivil otoritenin yeriydi. Diğer sivil katılımcı arkadaşlara MGK kime bağlı dediğimde ekseri Genelkurmay Başkanına cevabını alırdım. Bu cevabı uzun yıllar almaya devam ettim. Ama gerçek böyle değildi.

 

Türkiye de pek çok şey gibi bu meselede psikolojik harbin detaylarını en iyi bilen ve uygulayanların istediği gibi oluyordu.

 

Ve karar verdim katılacağım ilk toplantıda çekilen DİKAAAAAT! emriyle ayağa bir asker gibi kalkmayacaktım, sadece devlet terbiyesinin gereği oturduğum yerden doğrulacaktım.

 

Ve beklediğim an gelmişti...

 

Dedim ya meslek hayatımın en deli dolu günleriydi. İçeriye Korgeneral girdi…

 

DİKKAAAAAAT! sesi yeri göğü inletirken tüm siviller, askerlere taş çıkartacak bir diklikte ayaktaydı ve bendeniz hafifçe yerimden doğruldum…

 

Toplantının sonunda tüm sivil arkadaşlarım meslek hayatımın sonuna geldiğimi ve benim gibi parlak bir devlet görevlisine yazık olduğunu ifade ediyorlardı.

 

Günün sonunda bağlı bulunduğum kurumun en üstü(Merhum, Tanrı rahmet etsin) makamında beni ayakta 23 dk hiç konuşmadan bekletmişti. Lisan-ı hal ile sabah ki davranışımın ilk başlangıç cezalarıydı bunlar;gerisini sen bilirsin dercesine….

 

Ben ısrarla aynı fikirdeydim, devlete yapılacak en büyük kötülük, kendi görev ve yetkilerini ve diplomatik hiyerarşi zincirini alışılagelmiş yanlış ve sakat bir geleneğe teslim etmekti.

 

Şarka sürgüne gidecektim herkes bunu konuşuyordu, nasıl olur da askere kafa tutardı bir sefil sivil...

 

Bunun ne bir kafa tutmak ne de, kabalık olduğunu sadece ben biliyordum maalesef, ama bir kişinin daha bildiğini öğrenmem için 30 gün beklemem gerekiyordu.

 

Bir sonraki MGK ön hazırlık toplantısına asker kişilere itaatinden şüphe edilmeyen başka bir arkadaş görevlendirilmişti(Tanrı ona da rahmet etsin)….

 

Ben de eşyalarımı topluyordum yavaş yavaş.... Birden makam katından nefes, nefese bir arkadaş, kattan çağırıldığımı söyledi.... Tamam tebliğ anı dedim....

 

“Hemen MGK’ya gitmem” istendiği davetin bizzat MGK birinci yardımcısı tarafından yapıldığını söylediler.

 

Evet  kendi çapında bu onurlu duruşu benim dışımda birde, dönemin MGK Birinci Yardımcısı Korgeneral anlamıştı(Tanrı ona da rahmet etsin sonradan orgeneral rütbesine kadar çıkmıştı).

 

Ve toplantıyı ben gidene kadar başlatmama gibi çok büyük bir jest yapmıştı. Bu kadarıyla bile ilk defa bir sivilin kendi onurunu koruduğuna şahit olduğunu ifade etti, bu davranış şeklinin bu koridorlarda yıllarca beli iki büklüm sivil görmeye alışık kendisi için sürpriz olduğunu ve bu onurlu duruşu Türk Devletinin geleceği adına şans gördüğünü söyleyip tebrik etti.

 

O gün çok şeyler paylaştık, sonraki yıllarda ülkenin bekası için hep beraber mesai yaptık...

 

Ben onurumu korumanın hazzını, o da bunu taktir etmenin nezaketini hissetti hep içinde...

 

Şimdilerde Sivil Genel Sekreter atanacakmış MGK ya...

 

Sivil atama önemli olduğu kadar ondan daha önemlisi atanacak sivilin hangi gelenekten geldiğidir.

Bu yazı toplam 1016 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim