• BIST 93.209
  • Altın 210,044
  • Dolar 5,3297
  • Euro 6,0724
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 14 °C

Konya hızlı trenine kavuştu

08.01.2014 20:21
Emre Güngör / Spor Yazarı

Emre Güngör / Spor Yazarı

Konya sonunda mutlu sona ulaştı. Konya-Ankara arasında hızlı ulaşımı sağlayacak olan YHT hattı 24 Ağustos 2011 tarihinden itibaren seferlere başladı.


Bugünlere gelmek gerçekten kolay olmamış. Uzun yıllar sadece proje olarak kalmış. AK Parti hükümeti ile hayat bulmuş bir proje.


Kışın yağmuruyla çamuruyla, yazın tozuyla toprağıyla uğraştı Konyalı. Evleri, araçları, giysileri hep nasibini almış tozdan, topraktan, çamurdan. Beklemiş… Sabırla, heyecanla. Çağdaş ulaşıma erişmek, konforlu, güvenli ve hızlı yolculuk etmenin mutluluğunu yaşamak için…


Ha bugün ha yarın derken mutlu sona ulaşıldı. Ve seferler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla görkemli bir tören ile başladı. Hem de büyük bir müjde ile. Bayram sonuna kadar ücretsiz ulaşım müjdesi ile.


Hergün binlerce yolcu taşıyan trenlerle seyahat edenlere binlercesi daha eklenecek artık. Yollarda geçen süreler kısalacak, daha çağdaş, hızlı ve güvenli yolcular katılacak. Ayrıca Konya-Ankara karayolundaki araç yoğunluğuna paralel kazalarda azalacaktır.


Başta Başbakan Erdoğan olmak üzere tüm emeği geçenlere teşekkürü bir borç biliyorum.
Peki seferlerin başlamasıyla YHT görevini tamamlamış olacak mı? Elbetteki hayır…


Bugünden itibaren, 7’den 70’e Konyalılara büyük bir sorumluluk düşüyor. Turizm, sanayi ve eğitim açısından yeni projeler üretip insanları Konya’ya çekmek için çalışılmalı. Kente ziyarete gelenlere Hz. Mevlana’nın hoşgörüsü ile yaklaşılmalı, Konya’yı ve Konyalıyı kulaktan duyma değil, görerek,yaşayarak gösterilmelidir.


Ziyaretten öte günlük Ankara’dan Konya’ya, Konya’dan Ankara’ya gidilecek yeni oluşumlar hayata geçirilmeli diye düşünüyorum. Bu konuda vatandaşlara ve Konyalı bürokratlara çok önemli görevler düşmektedir.


Bu tür projelerle ilgili olarak AK Parti Konya milletvekili Mustafa Kabakçı’nın çok ilginç ve etkili projeleri olduğunu kendi ağzından dinlemiş ve gerçekten etkilenmiştim. Mustafa Kabakçı’nın içersinde olduğu bir heyet oluşturulmalı ve yeni projeler ile Konya’nın bu hizmetten daha fazla yararlanmasını sağlayacak projeler üretmelidir.


Olay sadece ulaşımda kalmamalı. Yoksa heves ve merak bittiğinde sadece yüzleri taşıyan atıl bir hat olarak kalır diye düşünüyorum.


Hızlı tren başta Konyamıza olmak üzere tüm Türkiye’ye hayırlı olsun.

Bu yazı toplam 349 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim