• BIST 93.165
  • Altın 209,336
  • Dolar 5,3486
  • Euro 6,0651
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 14 °C

Konya “Dünya Şehri” olabilir

31.12.2013 00:34
Emre Güngör / Spor Yazarı

Emre Güngör / Spor Yazarı

Şehirleşmenin, sanayileşmeyle birlikte hız kazandığı gerçeğinden hareketle “büyük şehir” olmanın kriterleri olduğu gibi “dünya şehri” olmanın da kendine has kriterleri var.

İnsan ilişkileri açısından ancak belirli nüfusa sahip toplumlarda karşılanması mümkün olan fizyolojik, ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçların belirli düzeylerde karşılandığı; her ülkenin kendi özelliklerine göre kriterlerini belirlediği fiziki yerleşme alanlarına “şehir” deniliyor.

Şehirleşmenin, sanayileşmeyle birlikte hız kazandığı gerçeğinden hareketle “büyük şehir” olmanın kriterleri olduğu gibi “dünya şehri” olmanın da kendine has kriterleri var. Avrupa’da çok okunan bir gazetede yakın bir zamanda bu kriterlerin neler olduğuna dair bir haber çıktı. Bir sanayici dostum bu kriterlerin neler olduğuna dair bana, o gazeteden alıntı yaparak şunları ifade etmişti:

Dünya şehri olmanın kriterleri şöyle;

1^ Metro ağı,

2^ Uluslararası havaalanı,

3^ Google’daki link sayısı,

4^ Forbes 500 ve dünyadaki sosyal şirketlerle irtibatı,

5^ Orkestra ve koro sayısı,

6^ Mahalli yemekler lokantası.

Konya “büyükşehir” statüsüne, yanılmıyorsam 1988’li yıllarda kavuşmuştu. Aradan geçen 20 yıllık zaman zarfında metropolitan alanını genişletme yolunda Konya’ya neler yapıldığı burada büyük önem arzediyor. Konya’ya ve Konya halkına hizmet etmek için iş başına gelen büyükşehir belediye başkanları ve yöneticilerinin şimdiye kadar yaptıkları hizmetlerle; Konya’ya bir arpa boyu yol aldırıp aldırmadıkları, devamlı edebiyatı yapılan “dünya şehri” olma yönünde yukarıdaki kriterlerin kaçta kaçını gerçekleştirdikleri elbette önemli, üzerinde durulması gereken bir konu.

Konya bugün metro ağına kavuşmuş mudur?

Hayır.

Konya’da uluslararası bir havaalanı var mıdır?

Hayır.

Google’daki 32 milyon 200 bin adet link sayımız “dünya şehri” olma kriterine yetmekte midir?

Hayır.

Forbes 500 arasına girebilecek nitelikte küresel sosyal sorumluluğa sahip şirketlerimiz var mıdır?

Hayır.

Askerî bando ve mehter takımı haricinde bizim bir orkestramız var mıdır?

Hayır.

Peki koro sayımız bir elin nesi kadardır?

İki ya da üç.

Geriye kala kala “mahalli yemekler lokantası” kalıyor.

Selçuklu Kulesi (Kule Plaza)’nin 42’inci katını “mahalli yemeklere” ayıran cesur müteşebbislerimizden Esat Duysak’ı, burada kutlamak ve cesaretinden dolayı alkışlamak gerekir.

Şehristan olmanın belli kıstasları olduğu gibi dünya şehri olmanın da önemli kriterleri var. Edebiyatını yapmakla gerçeğini yapmak arasındaki farkı bulmakta, bana değil, halkımıza düşüyor.

***

Lord SUNOWDON, Londra ile ilgili endişelerini şu sözlerle dile getiriyor: “Büyük bir ihtimalle bir gün 2. Dünya Savaşının bombalarının Londra şehrinin görünüşünü bugünün mimarlarından daha az tahrip ettikleri kanısına varılacaktır.”

Kule Plaza’dan Konya’yı şöyle bir temaşa ettiğinizde ne demek istediğimiz, geleceğin Konyası adına nasıl ve neden endişe duyduğumuz anlaşılacaktır.

Bu yazı toplam 382 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim