• BIST 93.209
  • Altın 210,044
  • Dolar 5,3297
  • Euro 6,0724
  • İstanbul : 9 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 14 °C

Koltuk mu.. İcraat mı?

24.01.2014 01:54
Esra Kardelen / Yazı İşler

Esra Kardelen / Yazı İşler

Bir süredir sizlerden ayrı kaldım, bu süre sonunda tekrar sizlerle beraber olmaktan mutluluk duyuyorum. 
   Siyasetin kazanı Etimesgut’ta kaynarken hep iktidar partisinden ve onun İlçe Teşkilatından bahsetmek, yerel seçimler bu kadar yaklaşmışken CHP gerçeğini görmezden gelmek haksızlık olur kanımca..
   2004 yerel seçimlerinden zaferle çıkmış olan AKP’nin Etimesgut Teşkilatı’nın 2007 genel seçimlerinde CHP’deki yüzdesel oy artışını görmezden gelişinin sebebini anlamak pek mümkün görünmüyor.
   27 Temmuz 2007 genel seçimlerinde CHP’nin Etimesgut genelinde bir önceki seçime göre ciddi bir oy artışı görülüyor. Bunun sebeplerini irdelemekte fayda var.
***
   AK Parti’li Etimesgut Belediyesi’nin göreve geldiği günden bugüne kadar yaptığı yatırımlar ortada. CHP’nin oylarının en önemli kesimini oluşturan Eryaman, son üç yılda gözle görülür bir değişime uğramış durumda. Bu değişim öyle bir değişim ki; caddeleri, sokakları, sosyal tesisleri, koşu alanları ve alışveriş merkezleriyle Ankara’mızın güzide yerlerinden biri olmaya aday. Buna rağmen özellikle genel seçimlerde Eryaman’da CHP’nin birinci pardi olması düşündürücü...
   Bunca yatırıma rağmen CHP’nin oylarındaki artış kimi siyasiler tarafından genel seçimle yerel seçimi birbirine karıştırmamalı şeklinde yorumlanabilir. Ancak genel seçimlerde CHP’de ki oy artışı diğer ilçelerle mukayese edilemeyecek kadar çok olmuştur. Yani Ankara’da CHP’nin oylarının en çok arttığı ilçelerin en başında Etimesgut gelmektedir. Bu bölgemizdeki yoğun nüfus artışı CHP’ye yaramıştır.
   Bu şartlar ortadayken iktidar partisinin ilçe teşkilatının durumunu İKTİDAR SARHOŞLUĞU olarak nitelendirmek azımsanmayacak değerlendirme olur kanımca.
***
   AKP İlçe Teşkilatı bölgede hızla oyunu artıran CHP gerçeğini niye dikkate almamaktadır sorusuna cevap aramak faydalı olacaktır. Teşkilatın ekonomik gücümü zayıftır da Eryaman’da bölge temsilciliği açılamamaktadır? 
   Teşkilat Eryaman’da belediyenin onca yatırımına rağmen başarılı olamayacağını mı düşünmektedir? Bunun için mi temsilcilik açılmamaktadır?
   Yoksa Eryaman ciddiye alınmadığı için bu bölgede partinin yeterli üyesi yoktur? O yüzden mi bölge temsilciliği açmaya gerek duyulmamıştır?
   Yoksa partinin İlçe Teşkilatının ağır topları (Ziya Tiftik ki istifa ettiğini öğrendim, İbrahim Urgancı, Nuri Soylu) Eryaman yerine Hikmet Özer ve paralellerinden dışarıya çıkmama kararımı almışlardır da bölge temsilciliği açmayı düşünmemektedirler?
***
   Aslında bu anlatılanların hepsini doğrulayan komik ama gerçek bir durum sözkonusudur. O da şudur; “Eryaman bölge başkanı olarak atanan kişinin Eryaman’da oturmamasıdır. Eryaman ve etaplarını tanıyan, bölgenin sorunlarını bilmekle kalmayıp yaşayan birinin atanmayan birinin başkanlığa getirilmesi bölgeye verilen ciddiyetin ifadesidir.”
   Yazılarımı değerlendiren bazı siyasiler “Gene Mehmet Ağa Belediyeye yağcılık yapmaktan çekinmiyor” diyecekler. Ancak belediyenin onca yatırımına rağmen CHP’nin oylarındaki artışı ciddiye almayan teşkilatın 2009 Mart’ında yapılacak seçimleri kaybetmeleri halinde buna nasıl bir cevap bulacakları düşündürücüdür.

(Ahimesutlu Mehmet Ağa)

Bu yazı toplam 447 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim