• BIST 89.778
  • Altın 214,527
  • Dolar 5,3821
  • Euro 6,0745
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C

Kızılay'da Rezalet

20.02.2014 17:05
Soru - Cevap / Uzman

Soru - Cevap / Uzman

Kızılay kamuya yararlı dernek sıfatıyla 11 haziran 1868 de Mecruhan ve Marda-yı Askeriye imdat ve Muavenat Cemiyeti adıyla kurulmuş, 1877 de Hilal-i Cemiyeti, 1923 de Türkiye Hilal-i Ahmer Cemiyeti, 1935 tede bugün ki Kızılay adını almıştır. Derneğin amacı savaşta yıkıma uğrayanları koruyan Cenevre sözleşmeleriyle Türkiye Cumhuriyetinin taraf olduğu uluslararası antlaşmaların derneğe yüklediği hizmetleri görmek, barışta ülke içinde ve dışında meydana gelen afet ve felaketlere karşı derneğe düşen hizmetleri yerine getirmektir. 
 
Başlıca gelir kaynakları üye aidatları, bağış ve yardımlar ile derneğe ait mal varlıklarının yanı sıra, dernek yayınlarının piyango, balo, eğlence ve konferansların getirileridir. 650 dolayında şubesi olan Türkiye Kızılay derneği genel kongre, genel merkez kurulu, yönetim kurulu, denetleme kurulu ile Genel Müdürlük organlarından oluşur. 

Kısaca Kızılay'ı tanıttık. Okullarda sık sık öğrenci kanalıyla biz velilere Kızılay'a yardım zarfları dağıtılıp, gönderilir. Asker ocağında Mehmetçik'lere Kızılay'a kan yardımı yapmaları istenir. Yıllarca sahiplendik ve güvendik. Taki Marmara Depremi'ne kadar. Burada Kızılay'ın yıllarca çiftlik gibi yönetildiğini, mallarının depolarca çürümeye bırakıldıklarını öğrendik. Olay kamuoyuna yansıyınca yönetimde başkanlık kavgası başladı, kavgalar, patırdılar, mahkemeler ve bir ara iki başkan birden ortaya çıktı. Neyin ve hangi rantların kavgası? 
 
Biz yıllarca Kızılay'a millet olarak sahiplendik, güvendik, yardım ettik, kan verdik. Bu olaylar karşısında Kzılay toplum indinde birden güven kaybına uğradı. Yardım ve kan verme talepleri azaldı, hatta sıfıra indi. Amaçları tekrar güven tazelemek, milletin vatandaşın tekrar sahiplenerek yardımda bulunma ortamını yakalamaktı. 
 

Fakat son haftalarda tam bir rezalet ve Kızılay'a ihanet yaşanıyor. Şehrin tüm ana arter cadde ve köprülerinde dev afişler. Afişin bir yanında Kızılay amblemi, ortasında yaraları hep beraber saralım sloganı ve afişin sonunda AKP İstanbul il başkanlığı ve partinin sarı ampulü. Köklü, kamuya mal olmuş bir kurum ancak ister iktidar olsun isterse muhalefet ancak bu kadar politize edilir, siyasi bir partiyle ancak bu kadar iç içe sokularak milletten soğutulur. 
 

Şimdi hiç bir kişi ve kurumu Millete mal olmuş Kızılay'a yardım diye kandıramazsınız. Asker ocağında Mehmetciğe, haydi kan ver dediğinizde AK parti ile  aynı safta siyasallaşmıştır denirse ne cevap veririsiniz? 
 
Kızılay yönetimini yönettikleri köklü kurumu kamuoyu ve vatandaş indinde, kısa sürede ancak bu kadar sıfıra indirmelerinden dolayı kutlarım. Önerim Kızılay'ın ambleminide değiştirmeleri ve AKP ampulünün yeşil rengini yeni amblemleri olarak öneririm. 
 

Kaya Çilingiroğlu 
 
Kimdir bu Kaya Çilingiroğlu. Hepimiz sanatçı Hülya Avşar'ın eski kocası olarak biliriz. Babası da rahmetli, ünlü Prof. Kaya Çilingiroğlu. Oğul Çilingiroğlu debdebeli sınırsız para harcayan, ünlülerin pahalı sporu golf tutkunu, lüks jeep ve ekstra donanımlı minübüs, gece kulüp ve lüks motellerin bir numaralı müdavimi, magazin basınının bir numaralı malzemesi evlilik dışı çocuk, kaçamaklar, zamparalık, sevgilileriyle her akşam ayrı köşede basınla köşe kapmaca. Kısaca tüm bir yıl çalışılmadan geçen bol sıfırlı paralarla dolu bir tatil yaşamı. 
 
Ne iş yapar? Sanayici mi, tüccar mı, esnaf mı, çiftçi mi nereden ne kazanır, bu kadar para harcamanın karşılığında kaç kişiye iş istihdamı sağlar. İşyeri varsa nerededir? Bunlar toplumu ilgilendirir. Çünki eğer babasından yemekle bitirilemeyen bir servet kalmışsa babası vergilerde yer aldımı ne kadar veraset vergisi verildi. Şimdi bu yaşama karşın vergi veriyor mu, veriyorsa ne kadar? 
 

Maliye ufak esnafın kapısında beklerken bir kilo peynir satanın fiş takibi yaparken bu ve bu gibi şahısların isimleri vergi sıralamalarında dahi geçmeden aşırı lüks yaşamla ortalarda dolaşması kamu vicdanını ve devlet otorite ve güvenini zedeler. Bizden uyarması ve yapılacak işlemleri takip ederek siz okuyuculara duyurmak bekleyelim görelim.  

Bu yazı toplam 704 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim