• BIST 103.186
  • Altın 227,406
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 10 °C

Kibritçioğlu Haklı Ama

06.12.2013 22:12
Şiir Adam / Twitter Yazarı

Şiir Adam / Twitter Yazarı

Prog. Dr. Aykut Kibritçioğlu, dünyada makaleleri en çok indirilen bilim insanımız. Kendisiyle yaptığımız röportajdan kısa bir alıntı yapmak istiyorum. Şöyle diyor: "Türkiye ekonomisiyle ilgili konuşurken, para-kur-faiz-enflasyon-borsa meseleleri gibi konuların ötesine geçip eğitim, sağlık, ekoloji, teknoloji, nüfus ve kurumların inşası ve geliştirilmesi hakkında kafa yorduğumuzda çözüme biraz daha yaklaştık demektir."

Ne kadar haklı değil mi? Bu sözleri paylaşmamak, imza atmamak mümkün mü? Bence değil...

Gelelim Türkiye'nin acı gerçeklerine... Para-kur-faiz konuşmamak mümkün değil. Çünkü, 'faiz lobisi' tartışmaları içinde, geçen yıl TL'ye yatırım yapanların ana paralarının enflasyon karşısında küçüldüğü gerçeği gözden kaçırıldı. Reel getiri bir tarafa, anaparalarını bile koruyamadı TL yatırımcıları. Bu yıl için 'TL kazandıracak' deniliyor. Nitekim, kapak haberimiz de bu konuya ilişkin olarak hazırlandı. Bu gerçekleri kaçırmadan, ikinci bölüme geçiş yapabiliriz.

Eğitimle başlayalım. Milli Eğitim Bakanı, öğrencilerimizin PISA testlerinde OECD ülkeleri içinde sondan ikinci olmamızdan fena halde rahatsız olduğunu ifade etti. İyi de, AKP 10 yıldır hükümette. Dolayısıyla, kızılacaklar listesi yapacaksa, öncelikle etrafından başlamalı diye düşünüyorum.

Sağlık, hükümetin en çok övündüğü alan. Hatta, kimi söylemlere göre son seçimlerde 10 puan, sırf bu alandaki 'reform' çalışmalarından geldi. Son dönemdeki tartışmalar, bu reformu gelgeliyor gibime geliyor. İlaç sektörü ayakta, çünkü üstüste gelen indirimlerle, sektördeki istihdam sayısı geriledi. Yabancı ilacın payı yükseldi, ilaç faturası yükseldi. Yeni düzenlemelerde, birikimlerine en çok ihtiyaç duyduğumuz kadrolar, üniversitelerden, hastanelerden uzaklaştı.

Ekolojiden bahsedelim... Bu konuda en güzel örnek, HES'lere karşı açılan davaların seyri. Hükümet, hak arama sürecinde merkezi otorite lehine düzenlemeler yaptı, ama ekolojik dengeyi korumak için dava yolunu seçenler, evlerinin tek ineğini satmaktan çekinmedi. İkinci dava için de banka kredisi kullanmaktan da...

Teknolojiyi seviyoruz, ama üretmekten ziyade kullanmayı... İhracatta rekorlar kırıldı. Ama ihracatın içinde yüksek teknolojili ürünlerin oranı yüzde 6'yı geçemiyor. Hükümet, bu oranı yükseltmek için çalışmalar yapıyor. Geç de olsa pozitif bir hareket olarak destekliyoruz.

 

Bu yazı toplam 563 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim