• BIST 102.715
  • Altın 224,151
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 7 °C

Kasımpaşa edebiyatı !

17.06.2014 16:13
Esra Kardelen / Yazı İşler

Esra Kardelen / Yazı İşler

Şu düşünceleri paylaşmamak mümkün mü? Mülkiye İzmir' de elden ele dolaşıyor.Ve değişimin ince ayarı anlatılıyor. Ne kadar çok bukalemunumuz varmışta, görmemişiz!. Hep yüzümüzü yalarmış ince dilleri...

Bir ülke, bir gecede nasıl değişti? Dünyada böyle olay görülmedi. Atatürk, inkilaplarını yaparken bile böyle kolay onay almadı. Benim her türlü modernliğe, her türlü yozlaşmaya açık insanımın, özellikle de Beyaz Türklerin değişimi gözlerimi sulandırmıyor, şaşkınlıktan dilimi yutmama neden oluyor. 

Modacılar değişti.. Mankenlere elbise giydirmeyip renkli yara bandı ile podyuma çıkartan erotik modacı Yıldırım Mayruk, AK Parti' yi uzaktan görünce tesettür kıyafetleri yapmaya başladı, hem de gururla. Peki bundan sonra diğer kıyafetleri ne yapacak derseniz, açıklaması belli, “tesettür kıyafetlerinin içine giydiririm, olur.”... 

 Ayse Arman da değişti. Yatak odası sohbetleriyle ortalığı birbirine katan kızımız, dünkü yazısında oruç tuttuğunu yazıyor, demek ki sonunda gerçeği gördü, hidayete erdi. Eskiler "Kabahat de, ibadet de gizli" derler, ama kızımızın tarzı farklı, "Kabahat de, ibadet de açık" olduğuna göre orucunu ilan etmesine mani yok demektir. 

 Seçimin ertesi günü Kanal 7'de Ahmet Hakan' ın karşısında Türkiye'nin en ünlü, en büyük genel yayın yönetmenini görünce, değişimi daha iyi anladım. Masum çocuk utangaçlığıyla, suçlu bakışlarla oturmuş Erdoğan'ın o güne kadar fark edemediği faziletlerini sayıyordu. 

Paparazziler de değişti, artık Mehmet Ali Erbil' in kaynanasının gece hayati yerine Erdoğan'ın modacısını araştırmaya başladılar. Taktiği, kravatlardan söz ediliyor, güncel tabirle Erdoğan'ın giyimi "in", Yılmaz’ ın ki "out" oluyor.

Laik kesimde bile değişim var. Özellikle de kadınlar, dini sohbetlerde en geçerli isim sayılan Yasar Nuri Öztürk' ün modasının geçtiğini söylüyorlar. Aralarında "Tayyip Erdoğan' ın islam düşüncesi daha soft, daha insana, çağdas kadına yakın." demeye bile başladılar. Yani anlayacağınız  dinde de "light" tartismasi gündemde. 

Ellerinde mikrofonlarla Kasımpaşa’ yı mekan edinen gazetecilere, televizyonculara ne demeli? Etiler' den çıkıp buralara gelmelerini ancak bir değişim sağlayabilirdi, sağladı. Ya işverenler, seçim sonuçları belli olduğu andan itibaren zil takip oynayacaklar, en hızlı onlar değişti, şimdilerde kendilerinden is istemeye gelenlerin nereli olduğunu soruyor, “Kasımpaşa” cevabı alırlarsa sorgusuz işe alıyorlarmış, bunu bile duydum.

Mesut Yılmaz olmazsa Avrupa Birliği'ne girmenin hayal olduğunu söyleyenler nerede? Aralarında onun adını anan var mı? Ya da Hüsamettin Özkan'ın. Arabuluculuk faziletlerini sıralayanlar, onlar da kayboldu, sanki yer yarıldı, içine girdi...Değişmeyen tek şeyin, değişim olduğunu söyleyenlere inanıyorum da bu kadar hızlı değişim komik geliyor. Belki de değişmeyip aynı kalanlar, düşünüp ne yapması gerektiğine ondan sonra karar verenler,
kimin ne yaptığını gördükten sonra farklılaşanlar daha sade, ama daha dürüst olmalı.

 Sihirbazın değneği ile değişim, ancak bizim ülkemizde ve ancak böyle inandırıcılıktan uzak olabilir...

Bu yazı toplam 1251 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim