• BIST 93.148
  • Altın 224,484
  • Dolar 5,4091
  • Euro 6,1664
  • İstanbul : 1 °C
  • Ankara : -1 °C
  • İzmir : 1 °C

Kaset olayı çirkin, ama ya sözler

19.01.2014 12:17
Şiir Adam / Twitter Yazarı

Şiir Adam / Twitter Yazarı

İster yenilikçi olsun ister gelenekçi, Erbakan önderliğinde Türkiye'de yönetime talip olan zihniyetin anlamak istemediği bir nokta var. 

Türkiye laik bir cumhuriyet ve halkın çoğunluğu karşı çıksa bile bundan geri dönüş mümkün değil. Bu nedenle laiklik karşıtı hiçbir akıma yol verilemez. 

Bu satırların demokratik açıdan bakıldığında yanlış olduğunu düşünebilirsiniz Buna sadece fikirlerin açıklanması açısından bakarsanız haklı olabilirsiniz. Ancak durum öyle değil. Laik cumhuriyeti yıkmak isteyenlerin, iktidara geldiklerinde, zamanında kendi istedikleri demokrasiyi asla işletmeyeceklerini de bilmek zorundasınız. 

Recep Tayyip Erdoğan'ın video kasetinin ele geçiriliş biçimi, yayınlanması bana göre çok çirkin. 

Çirliklik şuradan kaynaklanıyor. 

Bu konuşmanın yapıldığı toplantı gizli değil. O zamanki Refah Partisi'nin halka açık, izni alınmış legal bir toplantısı. Her toplantıda olduğu gibi bu toplantıda da mutlaka basın var hatta bir devlet görevlisi var. Hatta öyle sanıyorum ki, emniyet müdürlüğü bile izlemiş ve banda çekmiştir bu toplantıyı. 

Ama her ne hikmetse o tarihte hiçbir savcı harekete geçmiyor, konuşma medyada yer almıyor, kimse suç duyurusunda bulunmuyor. Sonra bir anda, üstelik üzerinden 7 yıl geçtikten sonra bu bant ortaya çıkıyor ve konuşma tüm Türkiye'ye duyuruluyor. 

Bunun bir tezgah sonucu olduğu ve medyanın da buna alet olduğu kesin. 
Ama bu bir şeyi değiştirmiyor. Söylenenler ister şimdi söylensin ister geçmişte, söylenmiş söylenmiştir. 

Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ben şimdi bu görüşte değilim" açıklaması bana hiç de samimi gelmiyor. Çünkü "şimdi bu fikirleri benimsemiyorum" dediği cümleler sıradan kavramlar değil. Erdoğan'ın "laiklik" konusundaki görüşlerinin değiştiğini sanmak ancak safdillik olabilir. Ayrıca bu kavramları şimdi inkar etmek dayandığı tabana da ihanettir ki, o zaman kimden oy almayı düşünecektir Erdoğan ve yenilikçiler? 

Yenilikçiler, legal görünebilmek için, Cumhuriyet kavramının söylemlerini dile getirerek, aslında karşı oldukları kampın içindeymiş gibi görünmek istiyorlar. Bunun tek nedeni var, hakim sistemin kendilerine özgürlük vermesini sağlamak.

Ama mevcut sistem bu kadar akılsız olabilir mi ki, kendisini yok etmeyi, demokrasiyi ortadan kaldırmayı kafasına koymuş bir zihniyete yol versin.Mevcut sistem sadece yol veriyormuş gibi görünür o kadar. 

Recep Tayyip Erdoğan'ı tıpkı 28 Şubat'taki gibi eski kasetleri piyasaya sürerek yıpratmaya ve siyaset dışına itmeye çalışmak elbette ayıp ve çirkin, ama Erdoğan da söylediklerinin hesabını vermek zorundadır.

Bu yazı toplam 409 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim