• BIST 99.677
  • Altın 219,937
  • Dolar 5,3371
  • Euro 6,0634
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

Karacasu projesi iptal edildi ama tartışma bitmedi

12.04.2014 14:49
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Geçen hafta Karacasu projesi ile ilgili endişelerimizi belirttiğimiz yazımız tam hedefini bulmuş ve anlaşılan malum bir köşe yazarının oldukça canını sıkmış..


Karacasu projesini başından beri canı gönülden destekleyen yazarın aslında asıl canını sıkan il özel idaresi projesinin uygulanmasından vazgeçildiğini açıklanması. 


Desteklediği projenin iptal edilmesini bir türlü içine sindiremeyen, bu konuda hazım sorunu çeken bu köşe yazarı, projeye karşı yazı yazma cüretini (!) gösteren, aslında sadece proje hakkında karşı fikirlerini yazan köşe yazarlarından üç yazara hadlerini (!) bildirmek istemiş .


Köşe yazarı, Yener Ağabeyin yazdığı ” Adamı kaplıcanın bönetine atıverirler.” başlıklı yazısına cevap verememenin ezikliği içindeyken bir de projenin iptal edilmesiyle kendini bönete atılmış gibi hissetmiş olacak ki travma geçirip , celallenerek uzun bir yazı kaleme almış. 

* * *

Aslında olay bitmiş , projenin uygulanması ile ilgili yöntemde yanlıştan dönülmüş , aklı selim galip gelmiş ve projenin valiliğin olur verdiği şekliyle uygulanmasına karar verilmiş. Artık bu konu hakkında görüş bildiren yazarlara karşı çıkmaya devam etmek başlı başına abes, ama malum yazarımız travma da ya, illa cevap yetiştirecek. 


Verdiği cevaplarda bir karşı fikir, ya da yazdıklarımıza bir cevap olsa neyse. .Yaptığı, yazılardan işine gelen bölümleri alıp tahrif ederek kendisine ayrılan sütunu doldurmaya çalışmak. 
* * *

Bakınız,geçen haftaki yazımızda neler yazmışız 

Bu proje planlandığı şekliyle yapılırsa belirtilen maliyetlere çıkmasının zor olduğunu yazmışız. Turizm Bakanlığının beş yıldızlı oteller için yatak başına belirlediği maliyeti belirtip , proje, hesaplanan yatırım maliyetlerinin çok üzerine çıkabilir ve bu durum da ileride sorun yaratabilir demişiz. 

Bolu’da ortak iş yapma yetenek ve becerisinin olmadığını gerçeğinin, geçmişte yaşanan olumsuz örneklerle ortada olduğunu belirtmişiz.. 

Bu konuda hariçten gazel atmadığımızı belirtmek için de kendi başımızdan da böyle bir olumsuz bir örnek geçtiği gerçeğini de okurlarımızdan saklamayıp, bu durumu onlarla paylaşmışız. 

Bu projenin savunulan şeklinin iptal edilmesi bile zaten ortak iş yapma yeteneğimizin olmadığını ortaya koymuyor mu?


Devlet tecrübesi uzun bir geçmişe dayanan ve sayın valiyi ve bu konuda onunla aynı yönde görüşe sahip , üstelik turizm sektörü içinden insanları yok sayarak,onların fikirlerine değer vermeyerek bir projeyi hayat geçirmeye çalışmak, ortak iş yapma kültürü ile ne kadar bağdaşır? 

* * *

Yazımızda ayrıca ; “ mevcut iktidarın temel yaklaşımı kamu elindeki pek çok işletmeyi özelleştirmek yönünde. Hal böyleyken , özel idarenin, durumu tersine çeviren yatırımcı bir şirkete ortak olma arzusunu da anlamak pek mümkün değil “ diyerek endişelerimizi belirtmişiz.


Bütün bu yazdıklarımızı da yıllardır turizm sektörünün içinde yönetici olarak çalışan, bu alanda da bir eğitim almış ve Bolu’nun sorunlarına duyarlı bir köşe yazarı sıfatımızla, sadece gözlemlerimizi aktarmak adına yazmışız. 

Net ,somut endişelerimizi belirten yazımızın sonunu da ;”Dileğimiz Bolu için önem arz eden bu proje üzerindeki itilafın kısa sürede giderilmesi ve gerçekleşmesinin sağlanması yolunda olumlu adımlar atılması.. diyerek bağlamışız. 


Böyle bir yazıda yaptığımız uyarı ve eleştirilere olgun ve aklı başında cevaplar vermeye çalışmak yerine , “yazımızın celallenerek yazılan bir yazı olduğunu belirtmek “ ancak travma geçiren birisinin hezeyanından başka bir şey değildir. 

Bu yazı toplam 613 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim