• BIST 92.709
  • Altın 212,013
  • Dolar 5,4835
  • Euro 6,1905
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 9 °C

Kamil Uğurlu Röportajı

21.01.2014 23:45
Kamil Uğurlu Röportajı
Kamil UĞURLU İLE Karaman, Belediye ve Başkanlık üzerine samimi bir sohbet.

Karaman yakın bir gelecekte Belediye Başkanını seçecek. Adayların netleşmesinden sonra derhal seçim çalışmalarına başlandı.

Ak Parti de adayı Kamil Uğurlu için tanıtım ve Medya çalışmaları ile kampanyayı başlattı.

Ak Parti İl Başkanı Mustafa Habacı, Merkez İlçe Başkanı Yusuf Ulaş, İl Medya ve tanıtımdan sorumlu Başkan Yardımcısı Yusuf Bayraktar ve İlçe Medya ve tanıtımdan sorumlu Başkan yardımcısı Übeyit Özer beraberlerinde Aday Kamil uğurlu ile birlikte Karaman Basın ve yayın kuruluşlarına bir dizi ziyarette bulundular.

Kamuoyunda en çok merak edilen ve çok sıkça konuşulan Kamil Uğruluyu sizlere tanıtmak adına bir röportaj hazırladık. Sıcak, samimi ve aydınlatıcı bir hoşsohbet tadında geçen bu roportajı sizlerle paylaşıyoruz.

Kamil Bey çok güzel ve arı duru bir Türkçe ile ve tane tane cevaplandırıyor sorularımızı. Ne sorduğumuzu değil ne soracağımızı da anlıyor belki ama nezaketinden konuların takibinin bizde kalmasına özen gösteriyor:

HÖ – Neden Belediye Başkanlığı Kamil Bey?

KU – Eğer Halka Hizmet gibi bir kaygınız varsa, halka gerçekten hizmet etmek istiyorsanız, bunun en etkin ve kestirme yolu belediyeciliktir. Bir milletvekili, bir bürokrat olarak ya da başka bir yolla bu millete hizmet edilebilir. Fakat bu endirekt bir hizmettir. Fakat belediyede yapılan hizmet doğrudan doğruya halka intikal eder. Tıpkı bir takım gıdalar vardır. Yersiniz,  uzun işlemlerden, kimyevi bir takım olaylardan geçtikten sonra kana karışır. Halbuki glikoz aldığınız zaman mesela pekmez içtiğiniz zaman bu doğrudan doğruya kana karışır.

                Halka hizmeti Hakka hizmet olarak algılıyor iseniz, bu hizmetin etkili olmasını istiyorsanız bunun en kestirme yolu belediyeciliktir.

HÖ – Uzun yıllar Yurtta ve Dünyada çeşitli görevlerde bulundunuz. Çeşitli alanlarda çalıştınız. Neden Karaman?

KU – Karamanlıyım. Tüm çocukluğum Karamanda geçti. Tahsil için Karamandan ayrıldım. Ama gönül olarak hiçbir zaman Karamandan ayrılmadım. Bütün çocukluk hatıralarım Karamanın sokaklarında dolaşır. Şu an bu hatıralardan bin tanesi kafamda canlandı sanki. Fakirhanede (evimizde) hala sulu pilav pişer, ailecek en sevdiğimiz yemeklerdendir. Peynir sıkması ya da kavurma sıkması, Arabaşı bizim için lüks ve vazgeçilmez bir hadisedir. Calla mükemmel bir yiyecektir. Batırığı da severiz. Karaman yaşantısından ve Karamandan gönül olarak hiçbir zaman ayrılmadım.

                Gerek tahsil için gerekse bürokrasi hizmetlerim için Karamandan ayrı olduğum zamanlar hep Karamanla alakalı hayaller geliştirdim Karaman üzerine yazdım, Karaman üzerine proje hazırladım, Karaman üzerine sohbet ettim, Karamanlıların bulunduğu yerde bulunmaya gayret ettim.

Karaman Şehrengizi kitabım zatı alinizin de bildiği gibi Yazarlar Birliği Ödülü alan bir Kitabım. Karaman Şehrengizinde pek çok Karaman anısı mevcut.

Mansurdede mahallesinde otururduk. Giriş katı tuzcu dükkânımız olan iki katlı bir evimiz vardı. 4 çocuklu bir ailenin en küçük oğluyum. Semerciler Sokağı çocukluğumun ağırlıklı olarak geçtiği bir yer idi. Evimizin hemen bitişiğinde Doktor Sabri’nin evi vardı. Karşımızda aşçı Tokturun evi vardı. Hemen sokağımızın girişinde bir hatçaba mız vardı. Kötürüm bir komşumuzdu, ellerinin yardımı ile ilerleyebilirdi. Onun evinin avlusunda bir taş yığını vardı. Orası bizim kalemizdi. İstanbul’du orası. Bizler Osmanlı askeri olur, orayı fetheder ve fatih olurduk. Arkadaşlarımız çok iyi ve tatlı insanlardı. Bir tanesi Arif Çakırın oğlu Bahattin Çakır, bir tanesi Peynircilerin oğlu Yüksel Erşen, bir tanesi Ziraat Bankası Müdürünün oğlu Argun Şenel, Göncülerin oğlu Muhsin Göncü, Mehmet Hocanın oğlu İrfan bizim çocukluk arkadaşlarımızdı. Bizler o semtlerde o kaleyi fetheder seyrettiğimiz bir Türk filmini orada canlandırır, çelikçomak aşık oynardık.

Odun Pazarında kurulan bayramlar benim hala dünyada eşini benzerini görmediğim bayramlardı. Japonya’dan Amerika’ya dünyanın pek çok ülkesini ve buralardaki Disneyland ve benzeri eğlence mekânlarını gezdim. Hiçbirisinde o odun pazarında kurulan gacırtılı gucurtulu salıncakların dönme dolapların keyfini, rengini ve tadını bulamadım.

                Çok enteresan şeyler olurdu Hasancığım. Bir çadır kurulurdu. Önünde bir deniz kızı resmi bulunurdu bu çadırın. Karamanda odun pazarında denizkızı. 25 kuruş vererek içeri girilirdi. İçerde bir hanım üst tarafı normal giyimli bir hanım, belinden aşağısına balık kuyruğu yapmışlar öyle dururdu. Afrika’nın bilmem neresinde yakalanmış bir denizkızı. Dışarıya çıkar dışarıdakilere derdik ki “bu bir kandırmaca, aldatıyorlar” Ama yine de meraktan girerlerdi. Böyle enteresan böyle renkli şeyler olurdu hayatımızda. Fevkalade günlerdi onlar Hasancığım… .

HÖ – Belediye hizmetleri açısından liyakatiniz söyleniyor ve tartışılıyor. Bunu doğruluk derecesi nedir?

KU –hemen şunu söyleyeyim.  Mimarlık hayatımda İller Bankasına imar planları hazırladım. Müellif olarak ve bire bir imar planları hazırladım. Daha sonra hazırlanmış imar planlarını eleştirdim. Raporlar hazırladım, rapötörlük yaptım. En büyük imar tecrübem de şöyle oldu: Rahmetlik Ahmet Hilmi Nalçacının imar müdürlerinden birisi idim. Şu anki Konya’nın imar parametrelerinin tespit edildiği toplantılarda onun asistanıydım. Yani Ahmet Hilmi Nalçacının imar müdürü ve asistanıydım. Bu yönlerden ciddi bir imar ve şehircilik tatbikatım var.

Bunların daha ötesinde Hasancığım, Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı yaptım. Toplu Konut İdaresi çok özel bir kanunla kurulmuş Türkiye’deki çok özel kurumlardan bir tanesidir. Orası sadece inşaat yapmaz, aynı zamanda şehirleşmede örnekler ortaya koyar. Şehir parçaları imar eder ve bunları örnek alınmak üzere topluma sunar. Bir anlamda küçük şehircikler kurar ve bu anlamda projeler geliştirir. Herkesin algıladığı anlamda sadece ev yapıp satan bir kurum değildir.

 

HÖ – Ak Parti Teşkilatları ile aranız nasıl? Yerelde Ve Ankara’da durum nedir?

KU -  Teşkilatla birlikte hareket ediyoruz. Ankara da durum çok iyi.

Beni ve niyetimi tanıyan insanların benim karşımda olmaları söz konusu olmamalı. Oldukları takdirde bunun marazi bir durum olması gerekir. Çünkü ben hayattan maddi bir beklentisi olmayan bir insanım. Bütün nefsanî ve dünyevi hadise ve engelleri Allaha şükür ki aştım. Herhangi bir ikbal beklentim yok. Bütün bu niyetlerimi bildikleri halde, benim karşımda olanların Karamanı sevmemeleri ya da başka bir düşünceye sahip olmaları söz konusudur.

Şu anda teşkilatımızla uyumlu bir çalışmamız var. Bana sahip çıktılar. Meseleyi birlikte götürüyoruz.

Hakikaten de samimi olarak aynı doğru noktaya giden kişilerin bir yerde buluşmaları lazım. Bizler de teşkilattaki arkadaşlarla bu noktada buluştuk. Bunun için Allaha Hamd ediyorum.

Ak Parti Genel Merkezinin bu konuda bize açtığı çok büyük bir moral kredisi var, ben de bu krediyi iyi kullanmak zorundayım. Başbakanımızın aday açıklaması sırasında bu fakir için söylediği o sözler beni son derce büyük bir sorumluluk altına itmiştir. Hem seçim esnasında oyun belirli bir nispette arttırılması, hem de belediyecilik yarışında Karamanın ön plana çıkartılması, bu fakiri bir yarış bir taahhüt içine sokmuştur. Başarılı olmak zorundayım.

HÖ – Bu başarılar için mutlaka hazırlıklısınız ve ciddi projeleriniz vardır. Bunları kampanya esnasında açılayacaksınız ama genel olarak neler düşünülüyor?

KU – şu anda ön fizibiliteleri yapılmış 35 civarında projemiz var. Bunların tamamının ayakları yerde, uçan kaçan projeler değil. Hasancığım bunlardan hepsi olmasa bile 5 tanesi Karman halkının el birliği ile yardımı ile gerçekleştirilirse Karaman Orta Anadolu’nun cazibe merkezlerinden birisi olur.

Benim şu rahatlığım var. Herkesin bende dezavantaj olarak gördüğü bir takım hadiseleri ben avantaj olarak değerlendiriyorum. Karmanda yerleşik olsaydım bir takım kişilerle hiç olmazsa gönül olarak bir takım bağlantılarım olurdu ve ben bunun etkisi ve yükü altında kalırdım. Karamanda hiç kimseye karşı amiyane tabiri ile bir gebeliğim yok. Herhangi bir kişi yada kuruma karşı bir taahhüdüm yok. Ben bu rahatlıkla buraya geliyorum.

İnandığım ve Allah rızasına uygun bir takım faaliyetler yaptığım takdirde hesap vereceğim yerin tek ve Cenabı Allah olması sebebi ile bu durum bana büyük rahatlık sağlıyor.

Gene son yıllarda sürekli Karamanda yaşamamanın bir avantajı daha var. Örneğin Siz Hasan Bey, Karamanı ne denli sevdiğinizi, Karamana karşı yakın ilginizi ve Karaman sevdalısı olduğunuzu  biliyorum. Ne kadar dikkat ederseniz edin olayların içinde birisi olarak bazı yanlışları göremezsiniz. Ama bunların dışarıdan tespiti çok kolay olur.   Balık devamlı suyun içinde olduğundan suyu hissedemez. Ancak dışarıdan birisi onu hisseder. Karamanın dürüst ve uzman bir göze ihtiyacı var diye düşünüyorum.

Şuna da gönülden inanıyorum basın çok önemli. Çağdaş yaşamı üçayaklı bir sacayağına benzetirsek basın bu 3 ayaktan birisidir. Sizinle uyum içinde ve devamlı olarak çalışmamız lazım.

HÖ – Yardımcı argünamlar olarak kimleri düşünüyorsunuz ve kimlerden ne beklentiniz var.

KU – Bunu iki aşamalı düşünebiliriz. Seçim döneminde öncelikle teşkilat önemli. Bu dönemde sürekli yanımda onlar olacaktır. Teşkilattakiler genç, pırıl pırıl profesyonel tavırlı ve umut veren arkadaşlar. Seçim sürecinde teşkilat, Karaman halkı ve Karaman basını yardımcım olacak.

Hizmet aşamasına geldiğimizde daha önce mevcut olup da fonksiyonunu yerine getirmediğini zannettiğim kent konseyi, halk meclisleri, akil adam sohbetleri, mahalle temsilcileri, STK lar muhtarlar ve mahalle temsilcilerimiz devreye sokularak kadro genişletilecek.   

En büyük avantajımız da şu an Genel Başkan Yardımcısı olduğum bir STK var. Türkiye Mühendisler ve Mimarlar Birliği. Tüm yurda dağılmış ve ağırlığı İstanbul ve Ankara’da olan bürokraside çalışan 250 bin üyesi olan bir STK. Bu teşkilat Bakanlar Kurulu kararı ile kurulmuş mimar ve mühendisler odalarına alternatif olarak kurulmuş bir birlik. Siyasi yönelmişliği i olmadığı içinde fazla bilinmiyor. Bu birlik devamlı Türk dünyasına yönelik projeler üretir. Şu anda örneğin Türk dünyasında çok kapsamlı bir yapı terimleri sözlüğü üzerinde çalışılıyor.

Bu birlik dünyanın önde gelen mimarlarınca, şehircilerince hazırlanmış projeleri yarıştırır. Biz onları eliyor ve uygulamaya sunuyoruz. Türk dünyası mimarlık ve şehircilik kurultayları her iki senede bir düzenlenir.

HÖ –Sorular çok konular geniş. Karamana ne yapılsa hak ediyor. Bunlar için de gelecek günlerde inşallah geniş zamanımız olacak. Bu aşamada son olarak neler söylemek istersiniz?

KU – Diğer partilerin adaylarının da Karamanı seven değerli insanlar olduklarına inanıyorum. Haklarında çok iyi şeyler duydum. Tahmin ve temenni ediyorum, o arkadaşlarımla çok düzeyli seviyeli bir yarışa gireriz. Onların da benim de maksadım Karamana hizmet etmektir. Temiz bir seçim kampanyası  götürebilmemiz için projelerimizi düşüncelerimizi Karamanla alakalı fikirlerimizi yarıştıralım. Kişiliklerle uğraşarak milletin zamanını almayalım.

HÖ – Bu dileklerinize biz de katılıyoruz. Bu güne kadar küçük birkaç hadise dışında seçim süreçleri hep seviyeli ve verimli geçmiştir. Bu dönem çok daha iyi bir süreç yaşanması için bizler de elimizden geleni yapacağız.

Samimi duygularınızı paylaşmanızdan dolayı teşekkür ediyoruz. Karamana hizmet yolunda yürüyen herkes gibi şahsınıza da başarılar diliyoruz.

(Karaman)

Esenyurt Haber

Bu haber toplam 882 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim