• BIST 93.148
 • Altın 224,484
 • Dolar 5,4091
 • Euro 6,1664
 • İstanbul : 1 °C
 • Ankara : -1 °C
 • İzmir : 1 °C

Kalkınan Ankara'nın rekabet önceliği: Turizm

04.01.2014 14:57
Kalkınan Ankara'nın rekabet önceliği: Turizm
İnsanları bu başlığa inandırmak pek kolay değil, biliyoruz! Ama Ankara için turizmin bir rekabet avantajı olduğuna inananlar iki aydır bu başlık üzerine araştırıyor ve çalışıyorlar.

Ekonomistler Platformu'nun il çalışma grupları bu yıl 'Yerel Kalkınma ve Rekabet Avantajları' başlıklı proje üzerinde çalışıyor. Buna göre 13 ildeki üyelerimiz kentlerinin kalkınmasında rekabet avantajı olduğuna inandıkları sektörleri mercek altına almış durumdalar. Envanterler çıkarılıyor, raporlar hazırlanıyor, çalıştaylar yapılıyor. İllerde yapılan çalıştaylar 22-23 Mayıs'ta Kayseri'de gerçekleştirilecek olan 6.Ekonomi Politikaları Zirvesi'nde sunulacak. Yani siz bu yazıyı okuduğunuzda, ekonomi politikaları adına Türkiye'de önemli bir açığı kapatan zirveler serisinin 6'ncısı tamamlanmış olacak. Bütün Türkiye'den gelecek seçkin davetliler ve Platform üyeleri Kayseri İl Özel İdare Konferans Salonu'nda toplanarak projenin sonuçlarını ve geleceğini tartışmış olacaklar. Proje kapsamında, Ankara Çalışma Grubu 'turizm' başlığını seçerek kentimizin bu alanda önemli bir rekabet önceliği olduğunu ispat etmeye çalışmaktadır. Esasen, dünyanın hemen her başkenti ülkesinin turizm gelirinde ilk ya da ikinci sırada gelmektedir. Ankara, bütün sorunlarına rağmen yılda 1 milyon turisti ağırlamaktadır (yabancı turist sayısı: 185 bin). Fakat bu durum varolan potansiyelin, kanımızca, neredeyse üçte biri kadardır. Ankara'ya turizm hizmeti veren 374 seyahat acentası bulunmakta, 23 bin 450 yatağa sahip 265 otel yıllık ortalama yüzde 36 doluluk oranıyla çalışmaktadır. Bu rakamlar sadece varolan durum hakkında fikir vermek içindir. Turizm potansiyelini ve gelirlerini artırmak ise kapsamlı bir analiz ve çalışmayla mümkündür. Bunun da ötesinde Ankara için turizmi düşlemek her şeyden önce bir zihin yapısı ve politika değişikliği gerektiriyor.

10 Mayıs 2004 tarihinde İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün ev sahipliğinde gerçekleştirdiğimiz çalıştaya Ankara'nın konuyla ilgili bütün kamu ve sivil toplum kuruluşları katılarak görüşlerini sundular. Başkent Üni., Hacettepe Üni., TÜRSAB, TÜROB, TUREB, ATİD, ARED ve Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere Ankara'ya gönül veren uzmanlar kentin turizmini etkileyen sorunları tartıştılar ve çözüm önerileri geliştirdiler. İl çalışma grubumuzun hazırladığı 'turizm' raporu katılımcıların değerli katkılarıyla tamamlanarak Kayseri'de yapılacak olan zirvede sunulmayı bekliyor. Ankara Ticaret Odası'nın destek verdiği çalışmamız , bundan sonraki aylarda, ilgili kurumlarla somut projeler üreterek devam edecek.

Raporumuzun 'Saptanan Sorunlar - Çözüm Önerileri' adlı kısmı 3 bölümden oluşmakta. 'Genel Tespitler' başlıklı ilk bölümde öncelikle 3 ana soruna değinmekteyiz. İlki, Ankara'nın ekonomik refahı ve turizminin gelişmesi için değerlendirilebilecek alanlarının gerekmedikçe kamu kuruluşlarına tahsisi ve bu konuda uygun bir planın ortaya konulamaması. Şehrimiz kamuya ait 'ek bina'larla doludur. Bundan başka güvenlik ve protokol gibi önceliklerden dolayı ulaşım ve şehir planında sürekli değişiklikler yapılmaktadır. Kentimizin turistik ölçeğini daraltan bu durum için dünya başkentlerindeki örneklerin incelenmesi faydalı olabilir. İkinci olarak, kentimizin sakinleri ilin kültürel ve turistik varlıklarını bilmemekte ve ilgi göstermemektedir. Turizmin önce kent sakinleriyle başladığı anımsatılarak, diğer yurttaşlar tarafından ise Ankara'nın sadece 'devletin merkezi' olarak algılanmasından rahatsız olduklarını belirtmişlerdir. Diğer bir tespitimiz ise yerel idareler arasındaki eşgüdümsüzlük ve STK'ların ihmal edilmesidir. Çözüm için yardımlaşmanın ve koordinasyonun bütün Ankaralıların yararına olduğu gerçeği göz ardı edilmektedir. Rapor, Ankara için 3 ana hedef sektör belirlemektedir: Kongre turizmi, kültür-doğa turizmi ve termal turizm. Bu alanlar için çözüm önerileri geliştirilmektedir. Mali kısıtlar ve piyasa ekonomisinin gereklerini göz ardı etmeden yapılabilecek birçok şeyin olduğu bilinmelidir. Her şeye rağmen Ankara'nın turizminde önemli ilerlemeler de kaydedilmiştir. Özellikle yerel idarelerin katkıları gözardı edilemez. Büyükşehir Belediyesi'nin bu konudaki çalışmaları özendiricidir. Kentsel Dönüşüm Projesi'yle Ankara'da gecekondu sorununun aşılması hedeflenmektedir. Ayrıca rekreasyon alanları, çevre düzenlemeleri gibi çalışmalar kentimizin turizm potansiyeline katkıda bulunacaktır. Bu bağlamda yeni projeler de sırasıyla gündeme gelmektedir. Bir başka örnek Beypazarı'dır. İlçe halkı ve belediyesinin gayretleriyle turizmde gelinen nokta örnek bir modeldir. Ekonomistler Platformu olarak Anadolu coğrafyasında yapılabilecek birçok şeyin olduğuna inanıyoruz. Bir ay önce New York'ta düzenlediğimiz 5. Ekonomi Politikaları Zirvesi'nde yabancı yatırımcılara Anadolu'nun zenginliğini övmüştük. Şimdi, altıncısını Kayseri'de düzenlediğimiz zirve ile yüzümüzü bu zenginliğe çeviriyor ve hep birlikte yerel kalkınmanın gerçekleşmesi için çalışıyoruz.

Bu haber toplam 856 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • McDonald's lisansına kimler talip?12 Kasım 2015 Perşembe 17:27
 • Ardahan Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni04 Mart 2015 Çarşamba 18:43
 • Bedava fuar alanı27 Ağustos 2014 Çarşamba 10:33
 • Çankırı Üniversitesi için trilyonluk destek25 Ağustos 2014 Pazartesi 22:00
 • Saf Tuz Dünyanın en modern tesislerinde üretiliyor24 Ağustos 2014 Pazar 20:50
 • 'Bu ülkede yıllarca elbiselere oy verdik'19 Ağustos 2014 Salı 21:16
 • Ordu'da fındık kurutulmaya başlandı03 Ağustos 2014 Pazar 20:50
 • Binalardaki Şantiye Denetimine Tabi Tutulacak22 Temmuz 2014 Salı 13:53
 • Emekliye Banka Promosyonu Veriliyor22 Temmuz 2014 Salı 13:50
 • Ruh halimi REKLAM belirliyor21 Temmuz 2014 Pazartesi 21:19
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim