• BIST 96.817
  • Altın 221,922
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

Kahramanlar Yaratan Toprak

10.01.2014 18:44
Cenk Zelyurt / Araştırmacı

Cenk Zelyurt / Araştırmacı

Kendisini Trakolog ilan eden yöneticiler! Tabii ki, bilmedikleri alanlara parmak atıp ahkâm kesen bazı akademisyenler!

Kendisini her şeyin üstünde bilge görüp, bilmedikleri alanlarda bile ahkâm kesen eski tüfekler!

Ama gerçekleri bilememek en acısı!

Bir de başkalarının amaçlarına alet olmak var. Bu daha da acı doğal olarak.

Trakya öyle bir toprak parçasıdır ki tüm geçmişi destanlaşan olaylarla doludur. Trakya öyle bir toprak parçasıdır ki geçmişi kahramanlarla doludur.

Kahramanlar yaratan bir topraktır Trakya. Bilenler bunu çok iyi bilir. Söyleyecek fazla bir şey yok.

Doğu Trakya'nın geçmişi içinde yoğrulmuş onca isim vardır, tarihleri aşan. Trakya'nın geçmişi içinde var olan öyle isimler vardır kahramanlık destanları olarak ön plana çıkan. Trakya'nın ithal kahramanlara hiç de ihtiyacı yoktur esasında. Ama bazen buna da ihtiyaç duyarsınız, başka alanlardan gelip, kendinizi uzman sanırsanız.

Çok fazla uzatmaya gerek yok biz konumuza gelelim. Trakya Kahramanlar yaratan bir topraktır demiştik. Gerçekten öyledir de. Ama belediye başkanları ne yapar bilemeyiz. Belki onlar da kendi kahramanları için heykel yaptırmaya yönelebilirler. Böylece Trakya'da tam bir patlama yaşanır. Bir heykeller patlaması.

Keşan'ın çok değerli ve başarılı bir belediye başkanı var. Aynen, bu yerleşmenin yanı başında bulunan İpsala gibi. Başarıları belli. Yaptıkları ortada.

Yalnız bir sorun var! Keşan'ın da İpsala'nın da çok gerilerde kalmış olsa da kolay unutulmayacak kahramanları var. Bölgelerini yücelten ve bölgeleri için mücadele etmiş ve ithal olmayan gerçek kahramanlar.

İpsala'da üç Trak Kralı hüküm sürdü. Hebryzelmis, Kotys ve Kersobleptes. Odris Kralları'nın en güçlüsüydü Kotys. Tam bir kahramandı. Krallığı karşısında tüm düşmanlarına boyun eğdirmişti. Köle falan da değildi. Tam bir kraldı. Kersobleptes de toprakları uğruna işgalciler ve onların işbirlikçileriyle sonuna kadar savaştı. Tam bir kraldı ve kahramandı. Hebryzelmis de öyle.

İki Trak yöneticisini daha tanıyoruz. Bölgelerini işgale gelenlere direnen ve onlarla sonuna kadar savaşan, hatta hayli de korkutan. Kaeni Kralı Diegylis ve oğlu Kral Zibelmios. Bunlar da tam bir kraldı. Keşan çevresinde yaşadılar ve savaştılar. İthal değildiler. Tabii ki onlar da kraldılar. Topraklarını işgalcilere karşı savunan birer kahramandılar.

Daha birçok kahramanı da var etti Trakya. Daha birçok kahraman yaşadı Trakya'da. İşgalcilere karşı mücadele verdi onlar da.

Kahramanlığın belirlenmesi için kıstas nedir? Yabancı filimler mi? Yoksa ideolojik takıntılar mı?

Trakya'da heykel dikme modası sürerken bu kahramanları unutacak mıyız? Bu kahramanlar için de heykeller dikmek gerekmez mi? Bizden söylemesi.

Ama önemli bir olgu var burada. İş yapmaktan kendi kahramanlarının heykellerini bile dikmeye vakit bulamamış Keşan ve İpsala'nın Belediye başkanları belli ki.

Esasında kendi çabaları içinde birer kahraman olamaz mı, kendilerine birer kahraman bulamaz mı kendileri?

Anlayanlar anlar mı bunu birileri bilmem ki.

Trakya kahramanlar yaratan bir topraktır. Hep böyle oldu bu binlerce yıldan beri. Böyle de kalacaktır.

O nedenle kahramanların sayısı çoktur. Daima da çok olacaktır. Heykelleri dikilecek kahramanları da seçmek bu sebepten dolayı, çok zor olacaktır. Bu bes belli.

Bu yazı toplam 515 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim