• BIST 96.817
 • Altın 222,325
 • Dolar 5,3655
 • Euro 6,1063
 • İstanbul : 6 °C
 • Ankara : -1 °C
 • İzmir : 6 °C

İzmir Fuarı Protestoyla Açıldı

29.08.2013 21:40
İzmir Fuarı Protestoyla Açıldı
İzmir Enternasyonal Fuarı'nın açılış konuşmasını yapan onur konuğu il Sinop'un Valisi Yavuz Selim Köşger, "Sinop'un onur konuğu il olmasını gelişmesinin işaret fişeği olarak değerlendiriyorum."

İzmir Enternasyonal Fuarı'nın açılış konuşmasını yapan onur konuğu il Sinop'un Valisi Yavuz Selim Köşger, "Sinop'un onur konuğu il olmasını gelişmesinin işaret fişeği olarak değerlendiriyorum. Karadeniz'in en önemli liman kentlerinden biri.Sinop sadece deniz turizmi değil kültür ve doğal turizmi de gelişmiş. Sinop alt ve üst yapısıyla sanayi ve turizmiyle sizleri bekliyor" dedi.

EXPO 2020'NİN SAĞLIK TEMASI İEF'NİN DE TEMASI

İzmir Valisi Mustafa Toprak, İEF'nin temasının da EXPO 2020 gibi sağlık olmasının tanıtımda büyük önem taşıdığını vurgulayarak, "Kentle özdeşleşen İEF'nin kapılarını 82 kez açması nedeniyle biraradayız. Ülkelerin ve toplumların öncelikli amaçlarından biri ekonomik anlamda büyüyen pastadan pay alabilmektir. Dünyada tanınmış olmak çok önemlidir. Bununla birlikte dünyada tanıtım gibi gittikçe önem taşıyan önemli bir şey de iletişimdir. Bu yıl EXPO 2020 teması olan sağlık konusunun fuarın ana teması olarak değerlendirilmesi iyi oldu. EXPO 2020 yarışında önemli bir avantaj sağlayacaktır. İzmir'in sosyo ekonomik gelişmesi için önemli bir yarış" dedi.

PARTNER ÜLKE SRİ LANKA

Sri Lanka Teknoloji ve Sanayi Bakanı Rishad Bathiudeen, "82. İEF'nin açılışında bulunmaktan dolayı çok mutluyum. Hükümetimi temsil ediyorum. Çok mutluyum, ilk defa Asyalı bir ülke İEF'ye partner ülke olarak katılıyor. Sri Lanka için çok güçlü bir vizyon oluşturduk. Asya'nın mucizesidir. Hükümetimiz ülkemizi çok hızlı bir şekilde geliştiriyor. Mega ölçekli projeler uygulanıyor. Kuzeyine ve batısına odaklanıyor. Sri Lanka Asya'nın merkezi haline getirilecektir. Ticari partnerlerle ikili görüşmeleri başlattık. Sri Lanka ve Türkiye arasındaki bağlantılar İpekyolu'na kadar dayanıyor. Hükümetler arasındaki ortak ekonomik işbirliği 1970'lerde başlamıştır hala devam ediyor. Ticaret ve seyahati kolaylaştırmak için THY beş kez uçuyor. Gaziantep'te mücevher sanayi çok gelişmiş Bizin bir ilimizle Gaziantep arasında önemli işbirliği oluştu. Çünkü bizde değerli taşlar da var" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Sri Lanka teknoloji ve Sanayi Bakanı'na plaket hediye etti.

ZAFER BAYRAMI'NI KUTLADI

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, kürsüye çıkarkenCHP'liler protesto ederken, Ak Partililer tezahürat yaptı. Baran Yıldırım kürsüde önce "Sözlerimin başında öncelikle yarın idrak edeceğimiz İstiklal mücadelemizin en büyük bayramı adım adım Anadolu topraklarını zafere ulaştığı Zafer Bayramı'nı tebrik ediyorum. Bu ülkenin bağımsızlığı için canını seve seve veren şehitlerimizi rahmetle yad ediyorum" diyerek, İzmirliler'in bayramını kutladı.

İKTİSAT POLİTİKALARI BURADA BELİRLENDİ

Bakan Yıldırım, İEF'nin önemine dikkat çekerek, "İEF, sıradan bir fuar değildir. İEF, daha cumhuriyet kurulmadan 17 Şubat 1923'te büyük Atatürk'ün Türkiye Cumhuriyeti'nin iktisat politikalarının belirlediği iktisat kongresi ile birlikte toplanmış, 'Türkiye"nin kalkınması İzmir'den başlar' diyen önemli bir fuardır. 82'ncisi düzenlenen fuar sadece 1929 büyük buhranda ve İkinci Dünya Savaşı'nda kesintiye uğramış onun dışında düzenli olarak bugünlere gelmiştir" dedi.

İEF GÜN GEÇTİKÇE DÜNYANIN İLGİSİNİ DAHA ÇOK ÇEKİYOR

Bakan Yıldırım, dünyada ekonominin ağırlık merkezinin batıdan doğuya kaydığını vurgulayarak, İEF'yi rakamlarla şöyle anlattı: "Çok değerli İzmirliler İEF, her yıl 1.5 milyondan fazla ziyaretçiyi ağırlayan yüzlerce yerli ve yabancı kuruluşun ürünlerini tanıttığı büyük bir organizasyonun adıdır. On 10 yılda dünyadaki ekonomik dengelerin önemli ölçüde değiştiğini görüyoruz. Ekonominin ağırlık merkezi, dünya krizinden sonra batıdan doğuya kayıyor. Daha önceki dönemlerde olduğu gibi asırlıkİpekyolu ve Anadolu toprakları giderek dünya ekonomisi ve bölge ekonomisi için daha da önemli hale geliyor. Son birkaç yıl içinde ülkelerin toplam ekonomik faaliyetler içindeki payına baktığımız zaman Türkiye'nin doğusundaki ülkelerin küresel ekonomideki payı yüzde 23 seviyesinden yüzde 43 seviyesine çıkmıştır. Bu da tek başına ekonomide küresel değişimin en açık göstergesidir. Bu gelişme İEFkatılımda da açıkça görülmektedir. Beş yıl önce katılımcı sayısı 5 bin 899 iken 25 bin 358 seviyesine çıkarak neredeyse beş kat artış sağlamıştır. Yabancı katılımcı sayısı da toplam katılımcıların yüzde 8'ini oluştururken bugün bu oran yüzde 40'ı bulmuştur. İEF dünyanın gün geçtikçe daha fazla ilgisini çekmektedir."

EXPO 2020 İÇİN BİRLİK VE DAYANIŞMA ZAMANI

Bakan Yıldırım, Türkiye'de düzenlenen fuarların 79'dan 115'e çıktığını yabancı ziyaretçi sayısının 11 milyondan 16 milyona yükseldiğini belirterek, EXPO 2020 için birlik ve beraber olmak gerektiğini söyledi. Bakan Yıldırım, "Yılda 25 fuara ev sahipliği yapan İzmir yılda 2 milyon misafir ağırlıyor. İzmir, EXPO 2020'ye hazırlanıyor. EXPO 2020'yi İzmir'de el birliği ile beraber olarak mücadele edersekİzmir'e kazandırırsak bunun anlamı şudur. İzmir'e altı ayda 30 milyon ziyaretçi 40 milyar dolar kaynak girmesi demektir. Büyük projelerle meşgul olma zamanıdır. Birbirimizde dayanışma halinde ülkemiz için İzmir'imiz için güzel projeleri daha güzel güleri hayal edip gerçekleştirme zamanıdır" dedi. SLOGANLAR NEDENİYLE KONUŞMASINI KISA KESTİ

Bakan Yıldırım, konuşurken CHP'liler, 'Kahrolsun AKP', 'Her yer Taksim her yer direniş' sloganları attı ve Bakan Yıldırım'ı yuhaladı. Ak Partililer de 'Recep Tayyip Erdoğan', 'Türkiye seninle gurur duyuyor' tezahüratlarıyla karşılık verdi. Bakan Yıldırım, konuşmasını beklenenden önce bitirdi.

KILIÇDAROĞLU DA SLOGAN ATANLARI UYARDI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP'lilerin 'Başbakan Kemal' tezahüratları, Ak Partiler'in yuhalamalarıyla kürsüye çıktı. Kemal Kılıçdaroğlu da konuşmasına açılışta yaşanan olaylara dikkat çekerek, "Uluslararası bir fuarın çalışını yapıyoruz. Beraber, birlik olmak zorundayız. Kardeş olmak zorundayız. Dolayısıyla yabancı misafirler, konuklar var. Demokrasidir, saygı duyuyorum ama, ne olursunuz bu toplantıyı farklı yerlere çekmeyelim. İzmir dünyaya açılan penceredir" dedi.

ZAFERLER EKONOMİK ZAFERLE TAÇLANDIRILMALI

Kılıçdaroğlu, İzmir Enternasyonal Fuarı'nın 82 yıl önce açılmış olmasının çok anlamlı olduğunu belirterek, "Ulusal Kurtuluş Savaşını veren kahramanlar. Bizim dedelerimiz babalarımız savaş meydanlarında mücadele ettiler. Onlar ekonomi eğitimi görmemişlerdi. Enflasyon, parite nedir bilmiyorlardı. Bağımsızlık savaşında sonra ilk el attıkları alan ekonomi oldu. Çünkü Atatürk şunu söylüyordu 'savaş meydanlarına kazanılan zaferler ekonomik zaferlere taçlandırmadıkça ülkenin bağımsızlığı güvence altına alınmaz" dedi. Kılıçdaroğlu'nun konuşması da Ak Partililer'in 'Recep Tayyip Erdoğan' sloganları ile kesildi. SAVAŞ CİNAYETTİR

CHP Genel Başkanı konuşmasını şöyle sürdürdü: "Uluslararası da kaynaştıran çok önemli organizasyonlardır bugün Sri Lanka'dan dostlar geldiyse, İzmir'i Türkiye'ye dünyaya taşıyacaklarsa, onlarla dost olacağız. Onlar Türkiye tanıyacaklar biz de Srilankayı. Fuarlar uluslarası barışın da güvencesidirler. Bugün yaşadığımız koşullar, uluslararası gerginlikler bir şeyi aklınızdan çıkarmasın o da barış. Bu ülkeyi kuranlar ve Atatürk ve arkadaşları, şunu özenle dile getirdiler zorunlu olmadıkça savaş bir cinayettir. Onun için ulusal bağımsızlık mücadelesi için Yurtta Barış cihada barış dediler. Her ortamda barışı savunmalıyız. 1945'li yıllar. İkinci Dünya Savaşı'nın yaşandığı yıllar. O yıllarda bile milyonlarca insan yaşamını yitirdi. 1945 yılında gerçekleşen savaşlardan 25 milyondan fazla insan yaşamını yitirdi. 3 milyonu askerdi. 20 milyondan fazla sivil yaşamını yitirdi savaşlar hiçbir ülke için barış ve huzur getirmemiştir. Sadece son 10 yılda 2 milyondan fazla çocuk savaşlarda öldü. 1 milyon çocuk babasız kaldı. 6 milyon çocuk sakat kaldı. Savaşa karşı çıktığımızı her yerde dillendirelim."

Daha sonra sahneye tüm konuklar çağırıldı ve temsili olarak 82. İEF'nun kurdalası kesildi.

----- KUTU 1 -----

FUARIN TEMASI SAĞLIK

82'nci İzmir Enternasyonal Fuarı'na bu yıl 839'u yerli, 286'sı yabancı olmak üzere toplam 1125 firma katılıyor. 'Daha iyi bir dünya için yeni yollar ve Herkes için sağlık' temasıyla yola çıkılan EXPO 2020 İzmir hedefi ile bütünleşecek şekilde hazırlananİzmir Enternasyonal Fuarı'nda 'Sağlık' teması seçildi. Bu yıl sağlık temasıyla kapılarını açacak olan İzmir Enternasyonal Fuarı'nda, sağlık sektörüne özel bir alan oluşturuldu. İzmir Uluslararası Fuar Alanı 2 no'lu holde ayrılan bu özel alanda, devlet hastaneleri, özel hastaneler, sağlık kurumları, sağlık merkezleri, sağlık ekipmanları firmaları, sağlık dernekleri gibi kurum ve kuruluşlar yer alacak. Sağlık alanında yer alacak sağlık kuruluşları şöyle; Atakalp, Central Hospital, Çankaya Tıp Merkezi, Dr.Suat Seren Göğüs Hastalıkları Hastanesi, Emot, Eşrefpaşa Hastanesi, İrenbe, Medikal Park Hastanesi, Mikrocerrahi Hastanesi, Karataş Hastanesi, Özel Gazi Hastanesi, Özel Gözde Hastanesi, Özel İzmir Hastanesi, Özel Medifema Hastanesi, Özel Su Hastanesi, Şifa Hastanesi. Sağlık teması kapsamında fuar süresince sağlıklı yaşam aktiviteleri, sağlık sohbetleri, seminerler gibi çeşitli etkinlikler olacak.

-----KUTU 2-----

PARTNER ÜLKE: SRI LANKA

Sri Lanka'nın, İzmir Enternasyonal Fuarı'nda bakan düzeyinde temsil edildi. GüneyAsya'da, Hindistan'ın 31 kilometre güneyinde yer alan Sri Lanka'da yaklaşık 21 milyon kişi yaşıyor. Dünyada çay tarımında önde gelen bir ülke olan Sri Lanka, Budizmin dünyada ilk yayıldığı yerlerden biri ve etkin bir Budizm kültürüne sahip.

----- KUTU 3-----

İEF ONUR KONUĞU İL SİNOP

İzmir Enternasyonal Fuarı'nın 82'nci yılında onur konuğu ili, Sinop fuara renk katıyor.Sinop; yöresel kültüründen, yemeklerine, el sanatlarından, örf ve adetlerine tüm yönleriyle fuarda, İzmir Uluslararası Fuar Alanı 1/A no'lu holde ziyaretçilerle buluşuyor. İlk Onur Konuğu Kent uygulamasına 74'ncü İEF'de başlandı. Böylece geçmişte çok sayıda ilin Vilayetler Pavyonu kurduğu İEF'de kentlerimizi daha yakından tanımak ve kentler arası ticari bağlantıları arttırmak için yeni bir deneyim başlatılmış oldu. 2005 yılında, İEF'nin ilk Onur Konuğu Kenti Mardin'den sonra sırasıyla Uşak, Çorum, Karabük, Çanakkale, Gaziantep ve Denizli 'Onur Konuğu İl' olarak yer aldı. Geçtiğimiz yıl İzmir Enternasyonal Fuarı'nın "Onur Konuğu İli Hatay idi.

NOTLAR NOTLAR

Selçuk Belediye Başkanı Vefa Ülgür, sahneden tribünleri izleyen polislere tepki gösterdi. Ülgür, "Ayıp yahu. İn oradan. Ülkeyi polis devletine dönüştürdünüz" dedi. Polisler bu tepki üzerine sahneden indi.

Polisin gözaltına almaya çalıştığı ancak yaşanan arbede sonrası gözaltına alamadığı gençleri CHP İzmir milletvekili Erdal Aksünger, basın mensupları ve ilçe belediye başkanlarının oturduğu sahnenin sağ tarafına getirdi. Aksünger, soranlara, "gözaltı yok" yanıtı verdi.

İzmir Fuarı açılışına katılan yabancı delegeler, yaşanan arbede ve slogan yarışını şaşkın ve tedirgin bakışlarla izledi.

İZFAŞ açılışa katılanlara şapka ve yelpaze dağıttı.

Gergin başlayan açılışı törenine katılımcıların büyük bölümü ayakta izledi. CHPGenel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na kendini göstermek isteyen İzmir'de belediye başkan aday adaylığı için CHP'ye başvuran partililerin fuar açılışına ilgisi büyük oldu. Resmi başvuruyu yapan ve yapmayan adı geçen aday adayları Açık Hava Tiyatrosu'nda yerini aldı.

Bakan Binali Yıldırım, konuşmasını sloganlar nedeniyle zorlukla bitirebildi. Törende, 'Her yer Taksim her yer direniş' sloganları atıldı. Ak Partililer ise 'İzmirseninle gurur duyuyor' sloganı attı.

Açılış kurdelesinin ardından protokol dışarı çıkınca Sri Lanka ve Sinop yöresel danslarını boş tribünlere sergilemek zorunda kaldı.

Kılıçdaroğlu ve Bakan Yıldırım da tören biter bitmez, Fuar'ı dolaşmadan doğrudan havalanına gitti. Fuarda bin 350 polis görev yaptı.

Ak Partililer Rabia işareti yaparken CHP'liler de barış işareti yaptı.

Bu haber toplam 655 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • 10 Mahallede bugün sular kesik26 Nisan 2014 Cumartesi 18:09
 • Deli dana şüphesi26 Nisan 2014 Cumartesi 14:27
 • Beden dilinizi keşfedin23 Nisan 2014 Çarşamba 15:27
 • Mazbatayı aldı göreve başladı17 Nisan 2014 Perşembe 17:49
 • Alibeyköy Barajının İlginç Detayı06 Mart 2014 Perşembe 18:21
 • 4. Etap’ta tapu hasreti bitiyor12 Şubat 2014 Çarşamba 21:29
 • Bu fırıncılar uslanmaz12 Şubat 2014 Çarşamba 01:52
 • Milli Eğitim, camiasını ödüllendirdi06 Şubat 2014 Perşembe 17:28
 • Edirne Koleji'nde Bilgilendirme Toplantısı20 Ocak 2014 Pazartesi 20:37
 • Ak-Sek Vakfı Eğitime Destek İçin Hazırlıklarına Başladı!18 Ocak 2014 Cumartesi 01:47
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim