• BIST 98.455
 • Altın 220,185
 • Dolar 5,3236
 • Euro 6,0494
 • İstanbul : 11 °C
 • Ankara : 2 °C
 • İzmir : 13 °C

İsrail

06.10.2013 20:50
İsrail
Din dersi öğretmenimle aşık atmak niyetinde değilim ama, Hıristiyanlığın Yahudi geçmişine burada kısaca bir göz atalım.

Her şey Tanrının dünyayı yaratması ile başladı. Dünyanın nasıl yaratıldığını İncil'in ilk sayfalarında bulabilirsin. Sonra insan Tanrı'ya karşı geldi. Bu sadece Adem'le Havva'nın gelmesine de neden oldu. 

İnsanların Tanrı'ya karşı gelişleri İncil'in başından sonuna dek tekrarlanan bir temadır. Musa'nın Birinci Kitabı ile devam edecek olursak karşımıza Tufan öyküsü ve Nuh'un Gemisi çıkar. Sonra Tanrı'nın İbrahim ve onun soyundan olanlarla bir akit yaptığını okuruz. Bu anlaşmaya göre İbrahim ve soyundan olanlar Tanrı'nın emirlerine uyacaklardır. Buna karşılık Tanrı da İbrahim'in soyunu koruyacaktır. Bu anlaşma daha sonra Musa'nın Tur Dağı'na çıkıp Tanrı ile konuşması ve ondan "On Emir"i almasıyla yenilenir. Bunlar İ.Ö. 1200 yıllarında olmaktadır. Bu zamana dek ibraniler uzun yıllar Mısır'da köle olarak yaşamışlardır, ancak bu yıllarda Tanrı'nın yardımıyla İsrail'e dönebilmişlerdir. 

İsa'da önce 1000 yıllarında, henüz Yunan felsefesi ortaya çıkmadan önce, İsrail'de üç büyük kral yaşamıştı. Bunların ilki Saul, ikincisi oğlu Davud ve üçüncüsü de Kral Solomon'du. Tüm israilliler tek bir krallık altında bir araya gelince ve özellikle Kral Solomon döneminde politik, askeri ve kültürel bakımdan parlak bir dönem yaşadılar.

Krallar başa geçmeden önce halk onları yağlardı. Bu yüzden de onlara "yağlanmış" anlamında Mesih denirdi. Dinsel açıdan krallar Tanrı ile insanlar arasında bir aracı olarak görülürdü. Bu yüzden krallara "Tanrının Oğlu", ülkeye de "Tanrı'nın Krallığı" denirdi. 

Ancak İsrail çok geçmeden gücünü kaybetti. Krallık Kuzey (İsrail) ve Güney (Judea) olarak ikiye ayrıldı. İ.Ö. 722 yılında Asurlular tarafından ele geçirilen Kuzey İbrani Krallığı tüm politik ve dinsel gücünü yitirdi. Güney Krallığı'nın akibeti de pek farklı olmadı. Burası da İ.Ö. 586 yılında Babillilerin eline geçti. Babililer kentin tapınağını yıktılar ve halkın çoğunu Babil'e köle olarak götürdüler. Bu "Babil esareti" İ.Ö. 539 yılına dek sürdü. İbraniler ancak o zaman Kudüs'e geri dönüp büyük tapınağı yeniden inşa edebildiler. Ama İsa'nın doğumuna kadar olan dönemde Yahudiler sürekli başka ulusların idaresi altında yaşadılar. 

Yahudilerin kendilerine sordukları en önemli soru Davud'un Krallığı'nın neden dağıldığı, İsrail halkının başına neden bir felaketin ardından bir başkasının geldiğiydi. Tanrı daima İsrail'i gözeteceğine söz vermemiş miydi? Ama halk da Tanrı'nın emirlerine uyacağına söz vermişti. Demek ki Tanrı emirlerine uymadığı için İsrail'i cezalandırıyordu.

İsa'dan önce 750 yıllarından itibaren bir takım kâhinler ortaya çıkarak İsrail'in Tanrı'nın emirlerine uymadığı için Tanrı tarafından cezalandırılacağını söylediler. Tanrı bir gün İsrail'in yargılayacak, dediler. Bu tür kehanetlere "Kıyamet kehanetleri" diyoruz. Öte yandan çok geçmeden başka kâhinler çıkıp Tanrı'nın seçtiği bir takım kullarını kurtaracağını, onlara Davud'un soyundan bir "Barış Prensi" göndereceğini söylemeye başladılar. Bu kişi Davud'un Krallığı'nı yeniden kuracak, insanlara mutlu bir gelecek getirecekti. 

Kâhin İsaiah "Karanlıkta dolanıp duuranlar büyük bir ışık görecekler," diyordu. "Gölgeler ülkesinin üzerinde ışık parıldar." Bu tür kehanetlere de "Kurtluş kehanetleri" diyoruz. 

Özetleyecek olursak: İsrail halkı Kral Davud'un idaresinde mesut bir şekilde yaşıyordu. Ancak zamanla İbraniler güçten düşmeye başlayınca, bir takım kâhinler çıkıp Davud'un soyundan yeni bir kral geleceği kehanetinde bulundular. Bu "Mesih" ya da "Tanrı'nın Oğlu" insanları "kurtaracak", İsrail'i eski gücüne kavuşturup "Tanrı'nın Krallığı"nı kuracaktı.

Bu haber toplam 1104 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Çiçekli sakal modası Avrupa'da yayılıyor17 Temmuz 2014 Perşembe 13:13
 • Rusya Kıtalararası Füze Denemesi Yaptı05 Mart 2014 Çarşamba 10:18
 • Ukrayna Bölünecek mi?05 Mart 2014 Çarşamba 10:14
 • Başbakan istifa ediyor14 Şubat 2014 Cuma 00:11
 • Suriye'ye Suudi desteği20 Ocak 2014 Pazartesi 00:02
 • "AB’ye girerken şehirlerimize çeki düzen vermeliyiz"18 Ocak 2014 Cumartesi 21:06
 • Almanya Atatürkçü Düşünce Dernekleri Birliğine Yeni Yönetim17 Ocak 2014 Cuma 18:32
 • CIA'nın biçtiği roller oynanıyor11 Ocak 2014 Cumartesi 19:01
 • Başbakan istifa etti10 Ocak 2014 Cuma 21:18
 • İsrail Gerçeği04 Ocak 2014 Cumartesi 23:14
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim