• BIST 96.817
  • Altın 222,096
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 7 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

Irak diye bir devlet yok Türkmenler ise orada!

24.04.2014 22:06
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Gazeteler manşetlere taşımış. Irak’ın yeni yöneticilerine çok önemli mesajlar vermişiz. Aferin bize... Irak’tan da çok önemli sözler almışız. Maşallah! 

Gelin kendimizi kandırmaktan vazgeçelim. Bu iş hiçbir yere varmaz. Varamaz. Çünkü artık, Irak diye bir devlet yok! Türkiye ise etkisiz. Türkmen de çaresiz. Geçti Bor’un pazarı, Niğde’de buluşalım. 

Korkarım, biz Niğde’dekini de kaçırdık. İyisi mi, eşeğimizi ahıra çekelim. Pazar peşine düşerken, altımızdaki eşekten de olmayalım. 

Irak trenini, merhum Özal ile yakalar gibi olduk. Turgut Bey, bir süre yavaşlayan katarı kovaladı. Gerekli desteği bulamayınca, vagonlara sıçrayamadı. Trenden geriye kapkara bir bulut kaldı. 

Ne konferansı? Neyin konferansı? 

Şu sıralar bin 500 temsilcinin katılımı ile Irak Milli Konferansı toplantı halinde. Aralarından 100 kişilik Geçici Konsey çıkacak. Konsey de, Milli Meclis kurulabilmesi için işe nüfus sayımı ile başlayacak. 

Milli Konferans’ta Türkmenler’e ayrılan pay, yüzde 6. Açığı, Türkmenler dışlanmış.

Irak, Osmanlı yönetiminde üç vilayetten oluşmaktaydı. Basra, Bağdat ve Musul. Musul da, merkezi Musul olmak üzere Kerkük ve Süleymaniye sancaklarından ibaretti. 

Lozan’da Musul konusu çözülemeyince Cemiyeti Akvam yoluyla tamamı Irak’a bağlandı. Türkiye bu kararı, kabul etti. 

Türkmen varlığını yok etmek için giderek yoğun bir Araplaştırma politikası uygulandı. Türkmen aileler kaçırtıldı. Yerlerine Araplar yerleştirildi. 

1960’tan sonra Türkmen Kardeşlik Ocağı, Türkmenler’in sesini duyurmaya başladı. 1977’de Baas saldırganlığı artı. Dernek yöneticileri idam edildi. 1983’te biraraya gelen Irak’ın tüm siyasi kuruluşları örgütün ısrarlı tutumu sayesinde ilk kez Türkmen haklarını kabul etti. 

1988’de Irak Milli Türkmen Partisi kuruldu. Böylece dünya, Türkmen varlığından haberdar oldu. Yöneticileri Riyad, Beyrut, Londra ve ABD’de yapılan toplantılara iştirak etti. Avrupa Parlementosu’nda Kürtler’le eşit temsil edilmeyi başardılar. 

Yaşarken ölüye sayılan bir halk 

Irak’ta ise Lozan ve Ankara antlaşmaları, Türkmenler’le ilgili bir hüküm içermediği için Türkmenler, sıradan Irak vatandaşları muamelesi görmeye devam etti. 

Statü boşluğu Arap yöneticilerin işine geldi. Türkmenler’i yaşar iken ölüye saydılar. Yok addettiler. 

Türkiye de yok sayıcılardan biri oldu. Ne yapmadık, ne yapabilirdik? - Bu konuya yarın gireceğim. Günü, Tariyel Azertürk adlı Iraklı bir Türkmen’in şivesi tatlı, içeriği zehir gibi acı mektubundan bir bölüm ile noktalayalım: 

‘Türkiye’nin Irak Türkmen arkadaşlarımızı destekleyeceyi efsanesine inanmayın. Türkiye sahibsiz, komeksiz (yardımsız), zelil bir memleket. O kendi problemlerini hellede bilmiyor. Bir olkede ki, en ucuz emteenin deyeri milon, miyard Türkiye parasi ile ölçülürse, o memleketden ne beklemek olar? 

Budur on yıldır Ermeniler dünya boyu, Kürtler de Türkiye boyu Türkiye’ni kelimenin esil manasında kayırmakda. Azerbaycan iki cut Ermeni çetesi elinde 15 yıldır kayırılmada. Türkiye ne ede biliyor ki? 

Elu bir memleketden, elu bir halkdan hiçbir destek ve umut gözlemeyin, Türkmen arkadaşlarımız. Rüşvete, korrupsiyaya, kahbeliye kurşanmış Türkiye ve Azerbaycan devletlerinden ne destek beklemek olar ki? Bu günlerde Rusiya’nın Stavrapol olkesinden kovulan yüz binlerle Meşhed Türkleri’ni Amerika kabul etdiyi halde, Türkiye hiç sesini çıkarmıyor. Halbuki Meşhed Türkleri, Anadolu Türkleri ile aynı halk. Oyan, silkin ve kendi gücüne arkalan Türkmen!..’ 

Bu yazı toplam 1000 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim