• BIST 101.742
  • Altın 228,421
  • Dolar 5,2893
  • Euro 5,9968
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : -1 °C
  • İzmir : 7 °C

İMF ile devam

16.04.2014 23:21
Soru - Cevap / Uzman

Soru - Cevap / Uzman

Demek ki ekonomide herşey göründüğü kadar iyi değilmiş. Çizilen pembe resmin giderek bozulduğunu, tabloda önemli çatlaklar belirdiğini Hükümet de görmüş olmalı ki, IMF’i, Eylül’e kadar süresi olmasına karşın hemen görüşmeye çağırdı. 

Türkiye’nin izlediği IMF destekli ekonomi programı Şubat 2005’de tamamlanacak. Peki, sonrasında nasıl bir politika benimsenecek? Yeniden IMF ile mi yürünecek, yoksa bu kuruluş dışlanacak mı? Bu soru aylardır tartışılıyordu.. 

Hükümet, geçtiğimiz hafta bu tartışmaya kendi adına noktayı koydu. Fazlaca gönüllü olmasa da, 2005-2007 dönemi için ‘IMF ile devam’ kararını aldı. IMF’nin devre dışı kalması durumunda, Merkez Bankası Başkanı Süreyya Serdengeçti’nin sözleriyle ‘gevşemekten’ ve ‘krize girmekten’ korktu. 

Türkiye, IMF ile son 31 yıldaki yirminci ‘stand-by’ düzenlemesini yapacak. Bu konudaki sürekliliğiyle de ‘Guinness’in Rekorlar Kitabı’na girebilir. Girerse de rekorunu, başka bir ülkenin bırakın kırabilmesi, tehdit dahi etmesi bugün için mümkün olmaz. 

* * * 

IMF yetkilileri 31 yıllık bu süreçte, aynen bugün olduğu gibi, Türkiye’nin ekonomik performansını zaman zaman ‘etkileyici’ bulmuş olsalar da, özlenen başarı bir türlü sağlanamıyor ve IMF disiplininden vazgeçilemiyor. 

Devlet Bakanı Ali Babacan’ın verdiği bilgiye göre, Türkiye’ye çağrılan IMF heyetiyle ilk aşamada ‘stand-by’ görüşmesi yapılmayacak. Buna karşın, yeni ‘stand-by’ düzenlemesinin biçimi tartışılacak. Normal bir ‘stand-by’ düzenlemesi mi yapılacak, yoksa ‘ihtiyati’ denilen yöntem mi seçilecek, Hükümet birinden birine karar verecek. Verilecek karara göre de, Eylül ayında ‘stand-by’ görüşmelerine geçilecek. 

Türkiye, normal ‘stand-by’ı seçerse yeniden kredi alacak. Ancak, bu kredi alınıp harcanamayacak, IMF’e olan boçların geri ödenmesinde kullanılacak.. İhtiyati ‘stand-by’ seçeneğinde ise kredi kullanmayacak, borç ödemelerinde bir sorunla karşılaşırsa, oluşturulacak ‘ihtiyat fonundan’ yararlanacak. 

Görünen o ki, IMF Türkiye’yi ‘ihtiyati stand-by’a yönlendirmeye çalışıyor. Kredi temelli normal ‘stand-by’ için masaya koyacağı izlenimini verdiği isteklerin uygulama kabiliyeti yoktur. Örneğin, sosyal güvenlik açıklarını gerekçe göstererek emekli maaşlarından vergi alınması, akıl işi olmadığı gibi vicdan işi de değildir. . 

* * *  

Türkiye, IMF ile yapacağı yirminci ‘stand-by’ düzenlemesi sayesinde ekonominin bıçak sırtındaki nazik dengelerini koruyabilir. Ancak, dar gelirli kesimlerin durumunu iyileştiremez. 

Dar gelirli geniş halk kesimleri IMF politikalarıyla yıllardır ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bu sıkıntı son dönemde, ekonominin büyüme eğilimine girmesine rağmen iyice artmıştır. 

Oysa büyüme, ‘iş’ ve ‘aş’ demektir. İnsanların refahını artırmanın yolu büyümeden geçmektedir. 

Türkiye’de ise bu olmamıştır. 2002 ve 2003 yıllarından sonra ekonomi, 2004 yılının ilk çeyreğinde yüzde 10 oranının üzerinde büyümüştür. Ancak bu büyüme, işsizlik sorununa çözüm getirmemiştir. İşsiz sayısı artmıştır. Ücretler düşük düzeyinde kalmıştır. Açık anlatımıyla, işsizlik sorununun çözümü ile büyümenin sürekliliği arasındaki denge kurulamamıştır. 

Bu dengenin IMF politikalarıyla kurulması da güçtür. IMF, ekonominin yarattığı kaynakları öncelikle borç geri ödemelerine çekmektedir. Bu nedenle büyüme, ancak kısa vadeli dış borçlarla finanse edilmekte, bu da Türkiye gibi yüksek borçlu ekonomilerde uzun süreli olamamaktadır. 

Türkiye, uzun yıllardan beri, insanın dışlandığı bir kısır döngünün içinde yaşamaktadır. Görünür gelecekte bunu aşabilmesi, IMF politikalarının IMF tarafından değiştirilmesini sağlaması halinde mümkündür. 

Bu yazı toplam 523 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim