• BIST 94.571
  • Altın 209,069
  • Dolar 5,3365
  • Euro 6,1092
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 17 °C

İKV’nin 43. Olağan Genel Kurul Toplantısı

18.12.2013 15:40
İKV’nin 43. Olağan Genel Kurul Toplantısı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Avrupa Birliği (AB) sürecinde sivil toplum kuruluşlarının en büyük sorumluluğu üstleneceğini ve en önemli rolü oynayacaklarını söyledi.

Erdoğan, AB yolunda Türkiye'nin önüne engeller koymak isteyenlerin olduğunu belirterek, "Biz bu ülkede kendini vatansever ilan edenlerden daha vatanseveriz.

 

 

 Attığımız her adımı da bu inançla atıyoruz" dedi. Başbakan Erdoğan, İktisadi Kalkınma Vakfı'nın (İKV) Swissotel'de düzenlenen 43. Olağan Genel Kurul Toplantısı'nda yaptığı konuşmada AB ve ek protokol ile ilgili açıklamalarda bulundu. AB yolunun tek başına yürünecek bir yol olmadığını, hükümet olarak arkasında bir milli irade, toplumsal mutabakat olmayan hiçbir hedefe hükümet olarak yönelmediklerini ve yönelmeyeceklerini vurgulayan Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin yaldızlı söylemlerle bir yere götürülemeyeceğini, Türkiye'yi hak ettiği itibara kavuşturmadan AB hedefinden söz etmenin mümkün olmadığını bildirdi.

 

 

Gelinen noktanın Türkiye'nin büyük hedefleri için yeni bir dönüm noktası olduğunu, bundan dolayı bütün dinamikleri harekete geçirecek gücü oluşturmanın gerekliliğini dile getiren Erdoğan, "Halkımızın arzularıyla örtüşen, hedefleriyle kesişen bir ilerleme çizgisi tutturduk, devam ettiriyoruz. 3 Ekim tarihinde AB'ye tam üyelik için müzakerelere başlıyor. Katılım müzakereleri ülkemizi AB üyeliğine götürecek bir süreçtir. Hazırlıklarımız tamamdır. Katılım Müzakereleri AB'ye tam üye olma hedefinin yanında, Türkiye'yi belli bir standarda ulaştırma hedefi olacaktır" diye konuştu.

 

 

Mutabakat ortak harekettir

 

Türkiye'nin 9 yıldır Gümrük Birliği'ni uygulaması sebebiyle belli bir tecrübe kazandığını ve bu tecrübenin AB sürecinde önemli bir avantaj sağlayacağını ifade eden Başbakan Erdoğan, "Bu anlamda müzakerelerin başarısı büyük ölçüde Türkiye için de AB müktesebatına uyum amacıyla her bir alanda gerçekleştireceğimiz geniş katılımlı toplumsal mutabakata bağlı olacak. Mutabakat dediğimiz şey zannedildiği gibi aynı şeyleri düşünmek değil, birlikte düşünmek ve birlikte ortak doğruyu aramak ve doğruyu aramaktır" dedi. Başbakan konuşmasının devamında ülkedeki kazanımları açıkladı. "Türkiye stratejik ülke demek" sözünün yeterli olmadığını, bunun gereğini millet olarak hep birlikte yerine getirmek durumunda bulunduğumuzu kaydeden Başbakan Erdoğan, ülkenin her alanda gelişme kaydettiğini, bu gelişmelerin demokrasi kültürünü de derinleştirdiğini belirtti. Erdoğan, enflasyonu bu manada sadece rakamsal olarak değerlendirmenin yanlış olacağına dikkat çekerek, "Enflasyonu sadece fiyatlarla sınırlı tutamayız. Bu aynı zamanda yeni bir kültür, yeni bir anlayış ve siyasetin başlangıcı olarak görmek lazım. Demokratik açılımlar sadece sosyal açılımlar değildir. Yatırımın, istihdamın, uluslararası sermaye girişinin artması, Türkiye'nin istikrarlı bir şekilde büyümesi ve bunun için ortamın hazırlanmasıdır. Demokrasi iklimini sağlamlaştırmamız gerekiyor. AB'yi bu şekilde ele almak gerekiyor. AB'yi Türkiye'nin ekonomik atılımından ayrı düşünemeyiz. Bundan sonra ekonomideki her sevindirici gelişme her tarihi gelişme bizi AB'ye daha fazla yaklaştıracak uyum sürecimizi hızlandıracaktır. Uygulamadaki başarımızı arttıracaktır. Türkiye AB'ye yaklaştıkça ekonomideki performans şoklara karşı daha dayanıklı bir yapıya kavuşacaktır. Hem Türkiye'de insanlar kazanacak, hem de AB bu işten kazançlı çıkacaktır. Ayrıntılara takılırsak dünyanın gözünde gülünç duruma düşeriz" diye konuştu.

 

 

Medeniyetler arası ittifakı oluşturmalıyız

 

Medeniyetler arası çatışmanın önünü kesmek zorundayız. Bunu başardığımızda insanlık beklemekte olduğu huzuru da yakalayacaktır" diye konuştu. Zorlu süreçte sivil toplum örgütlerine büyük sorumluluk ve önemli roller düştüğünü dile getiren Başbakan Erdoğan, ek protokolün imzalanmasıyla birlikte AB sürecinde yolun daha da açıldığını söyledi. Erdoğan, Türk insanının hayat standardını yükseltmek için mücadele ettiklerini kaydederek, "Biz bu ülkede kendini vatansever ilan edenlerden daha vatanseveriz. Attığımız her adımı bu inançla atıyoruz. Ülkemizi dünyaya kapalı değil, açık bir ülke olarak ilan ediyoruz, onun altyapısını ve zeminini oluşturuyoruz. AB'ye gidiş de bunun adımıdır" ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 588 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim