• BIST 89.884
  • Altın 214,502
  • Dolar 5,3714
  • Euro 6,0620
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C

İçkiyi yasaklamak

26.04.2014 18:56
Cenk Zelyurt / Araştırmacı

Cenk Zelyurt / Araştırmacı

Türkiye’de bir çok şey eskiye kıyasla iyi giderken ve belediye hizmetleri genelde olumlu bir seyir izlerken, birileri gereksiz konuları kaşıyor. Sanki, netameli bazı bölgeler dışındaki olumlu atmosferden rahatsız olanlar var ve bunlar hassas düğmelere basmaya gayret ediyorlar. 

Önce belediyelerin inhisarındaki halka açık mekânlarda alkollü içki verilip verilmemesi konusu gündeme geldi. Ardından belediyelerin yüzme havuzlarında kadın-erkek ayırımı meselesi işlenmeye başlandı. 

İçki konusunda önce önemli bir noktanın altını çizelim: Düzenin laik olmadığı tarihlerde bile, alkollü içkilerin yasaklanması, sadece Hz. Peygamber ve dört büyük halife dönemlerinde işledi. Daha sonraki yıllarda böyle bir yasak söz konusu olmadığı gibi, saraylara hiç girmedi. Hele hele Abbasi halifeleri zamanında böyle bir yasağın esamesi okunmadı. 

Türkiye’deki belediyeler, yasal açıdan neye dikkat ederdi? İbadet yerleri ve okulların yakınlarında meyhane kurulamazdı. Belediyelerin kendi işlettikleri yerlerde ise böyle bir uygulama yapılmazdı. Lokantayı işletmeye verdiği adamlara yasal olarak böyle bir şart koşma hakkı yoktu. Bu şartı koşma hakkı, yasal olarak bugün de yok. Çünkü böyle bir ruhsat şartını öngören bir mevzuat yok. Bence, birileri bu olayı elinden geldiği kadar abartarak gündeme taşıyor. 

 

Tavsiye niteliğinde 

Muhayyel bir belediye başkanı düşünün. Deprem bölgesinde 6 kat bina çıkmak için ruhsat verebiliyor, içki ruhsatı vermiyor. Esas görev ikinci plana itiliyor, incir çekirdeği doldurmayacak bir konu, siyasi mülahazalarla gündem konusu yapılıyor. 

İçki içenlere Hz. Peygamber zamanında ceza verildiğini biliyoruz. Ama bu cezalar da, sanıldığı kadar ağır değil. Daha sonraki dönemlerde, içki konusu fıkıh tartışmalarının önemli bir bölümünü oluşturuyor. Bağımdaki üzümü şarap imal eden birine satabilir miyim? Ben kendim kullanmasam da dükkánımda alkollü içki satabilir miyim? gibi sorulara cevap aranıyor. 

İslám, aslında Şeriat’a Evrensel Normlar olarak bakıyor. Bir anlamda, insanlığın temel yaşama kurallarının altını çiziyor. Söz gelimi, ‘Kardeşinle, annen ve baban ile evlenemezsin’ gibi. Temel kuralların dışında kalanlar, değişebiliyor. Ayetle gelme bazı hükümlerin bile Hz. Peygamber tarafından değiştirildiği oluyor. 

Şarap içmek, İslám inancına göre haram. Ne var ki Kur’an-ı Kerîm, ‘İçeni Kes’ gibi katı bir şey söylemiyor. Bu konuda bir içtihad da var. Alkollü içkilerin men edilmesi, tavsiye niteliğinde. Farz değil. 

 

Gıybet ve Ucup 

Bir örnek verelim: Sahabe’den Abdullah adında bir zat var. İnançlı bir adam, ama şaraptan vazgeçemiyor. Her sarhoş olduğunda ceza alıyor. Bir keresinde muhtesid denilen görevliler tarafından yakalanıyor. Muhtesid, bir nev’i zabıta. Tam o sırada Hz. Peygamber geliyor. Abdullah’a kötü davrananları uyarıyor. ‘Bırakın onu. Kalbinde Allah sevgisinden başka bir şey yoktur’ diyor. Lanetlemiyor. Sonraki dönemlerde, Tasavvuf da elbette özendirmiyor. Ama, içenlere lanetleyerek bakmıyor. 

Müslümanlığı başkalarına bırakmayanlar, iki şeyi unutuyor. Allah katında bir müslümanın bir başka müslümanın arkasından konuşması gıybet’tir, bu bir. İkincisi, Ucup’tur. Ucup, kişinin kendini, ibadetlerinden dolayı başkalarından daha iyi zannetmesidir. Böyle bir mukayeseden kaçınmayı İslám inancı emretmiştir. Her ikisi de önemli günahlardandır. 

Yetim hakkı yiyen, yalan yere yemin eden bazı kimselerin içki’ye gelince müslüman kesilmelerinin en büyük günah olduğunu düşünüyorum. 

Bu yazı toplam 959 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim