• BIST 101.742
  • Altın 228,319
  • Dolar 5,2959
  • Euro 5,9997
  • İstanbul : 5 °C
  • Ankara : -3 °C
  • İzmir : 8 °C

Hukuk

13.12.2013 15:25
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Dün kadınlar adına  güzel bir  haber aldık. Anayasa mahkemesi başkanlığı uzun bir süreden bu yana seçilmiyordu. Fakat Adli Tatilin başlamasına az bir zaman kala  yüksek mahkeme başkanını seçti. Seçimlerin 59 ‘uncu turunda  başkan seçimi gerçekleşti. Tülay Tuğcu Anayasa Mahkemesi üyeliği’ne  1999 yılında dönemin Cumhurbaşkanı  Süleyman Demirel tarafından üyeliğe seçilmiştir.

TED Ankara koleji ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi  mezunu olan  Tülay Tuğcu ’yu kutluyoruz.  Kadın olmak iş hayatında pek de kolay değil çalışan ve az çok bazı sivil toplum örgütleri ve siyasetle ilgilenen bir kişi olarak bunu yakından yaşıyorum. Kadınlar başarıyı kolay elde etmiyorlar.Kimi zaman erkeklerin iki katı çalışmanız gerekebiliyor. Bu kullandığım ifadeler  yanlış anlaşılmasın ,hiçbir zaman feminist kimlik taşımadım ,bunu da çok doğru bulmuyorum. Hiç unutmam 2004 yerel Yönetim seçimlerinde  Belediye Başkanlığı’na Adaya adayı olduğum zaman  nedense bazı kesimler bundan rahatsızlık duymuşlardı. Hatta görev gereği yaptığım işler ile özdeşleştirmeye kalkışanlar bile olmuştu. Belki de öncesinde zaten adayı belli olan bir seçime girmiştik.  Daha öncesinde siyasetin içinde yer almasam,mesleğim avukatlık olmasa belki de ilk gün ne seçimi ne aday olması diyerek pes edip evinize geri dönmeniz gerekebilir.Adeta sende nerden çıktın tavırları sergileniyordu. Sizler aday adayı olarak kapının  girişindeki masada belli olan aday ise gelen Bakanlarla aynı masada oturtuluyor.Sonra sen gel adil seçimden söz et,aday adaylığına müracaat et.Üstelik kadın olarak ! Döndüğünüzde neler oluyor ?

Kimse niye gittin geri gel demiyor. Tam tersi size kötü davrananların ekmeğine yağ sürmüş oluyorsunuz, geri dönüş içinde yalvarıp yakarılmıyor Velhasıl yer aldığımız ,görev yaptığımız alanlar zor alanlar ,pes edip çekilmek yok, kurtlar sofrasında mücadeleye devam, başarılar kolay elde edilmiyor. Anayasa Mahkemesi Üyeliği’ne bir bayanın seçilmesi  sevindirici bir haber olmak ile beraber ne yazık ki, bir kadın Başsavcımız yok.

Son kadın Başsavcımız Balıkesir Başsavcısı iken görevinden alındı, Eyüp  Başsavcı vekili olarak atandı, fakat son kararnamede de başsavcı vekilliğinden de alınarak Cumhuriyet savcısı olarak ataması yapıldı.  Başsavcı olarak ataması yapılacağı umudu ile beklerken ,Cumhuriyet Savcısı olarak ataması yapıldığını  duyduk. Başsavcı olarak çok verimli çalışmaları olan bulunduğu illerde ,atılımlar gerçekleştiren bu bayan Başsavcımızın da  ,başsavcı olarak atanacağını umut ediyoruz.

               

Yargıda daha çok Bayan görmek umudu ile Adaletli günler sizinle olsun .

Bu yazı toplam 423 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim