• BIST 93.511
  • Altın 223,453
  • Dolar 5,3884
  • Euro 6,1388
  • İstanbul : 4 °C
  • Ankara : 0 °C
  • İzmir : 5 °C

Heykel ve İktidar

04.12.2013 20:58
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

İktidar, güç ve statüden vazgeçmenin erdemi konusunda çok zarif, ama aynı zamanda sarsıcı bir örnektir. Rus heykeltraş Ernst Neizvestny'in tavrı. Modern heykel sanatının en çarpıcı örneklerinden bazılarını yaratan heykeltıraş, 1960'lı yılların başında Moskova'da binbir zorlukla açtığı, resmi sanat kuramına aykırı eserlerle dolu sergisinde, vazgeçebilme konusundaki erdemli duruşu ile iktidarı geriletebilmişti. Çünkü, sergiyi ziyaret eden o zamanki Sovyet yöneticisi Krusçev'in, arkasındaki KGB ajanlarını göstererek "Seni her an Gulag'a gönderebilirim" tehdidini, "Kendini her an öldürebilecek bir adam duruyor karşınızda" diyerek püskürtebilen bir vazgeçebilişçiydi Neizvestny.

Kaddafi'nin karargahının ele geçirildiği gün insanın aklı doğal olarak bu meseleler üzerinde yoğunlaşıyor. "Benim bildiğim en doğru diyerek" etraflarına topladıkları çetelerle on yıllarca yönettikleri iktidarlardan alaşağı edilen Arap ülkelerinin liderleri, vazgeçmeyi ve geri çekilmeyi bilememenin sevimsiz örnekleri oluşturuyor. Muhtemelen birkaç örneğin daha geri çekilmeyi becerememesine şahit olacağız. 'Cesurca' diyenler olabilir, ama bence iktidarda kalınan sürenin uzunluğu nedeniyle oluşan kalıcı körlükten kaynaklanıyor bu koltuğa çakılma hali. 

Bizim ülkemizde de böyle uzun iktidar sürelerini kutsal görme eğilimi yaygındır. Kanuni'nin 56 yıl saltanatta kalması büyük marifet olarak anılır hep. Aynı şey şimdiki iktidar için de ifade edilir oldu. İktidarın 30 yıl hükümette kalabileceğinden söz ediliyor bir süredir. Mümkündür... Oysa, tıpkı bilimsel teorilerin yanlışlanabilirliği ilkesi gibi, iktidarın vazgeçilebilirliği ilkesini benimsemeli siyasetçiler. Kendi heykellerini dikmeye uğraşacaklarına, heykeltıraşlara özgürlük alanı açmakla ilgilenmelidir.

Bu yazı toplam 514 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim