• BIST 101.742
  • Altın 228,531
  • Dolar 5,2959
  • Euro 5,9997
  • İstanbul : 5 °C
  • Ankara : -3 °C
  • İzmir : 8 °C

Her yer çöplük olmuş…

16.08.2014 00:27
Harun Arslan / Beylikdüzü Muhabiri

Harun Arslan / Beylikdüzü Muhabiri

Gebze’nin çevre sorunu, son yaşanan zehirli varil olayı ile bir kez daha gündeme geldiyse de ne yazık ki çabuk unutuldu.

Ülkemizde sistem maalesef böyle işliyor. Bir sorun patlak verdi mi hemen ortamı yumşatmak için palyatif ve pansuman tedbirler alınır, ortam yatıştığında ise sorunlarda rafa kalkar.

Gebze için geçici de olsa tedbir alınmasına razıydık ama o da yapılmadı.

Zehirli varil olayından sonra gündeme gelen Gebze’nin çevre sorununun çözümü için yeşeren umutlarımız erken tükendi. Üstelik ve üstelik, Çevre ve orman Bakanımızın da bölge milletvekili olması ve sorunların üstüne yeterince gidilmemesi Gebzelileri derinden üzüyor.

Bunları niçin yazıyorum? Elbette laf olsun diye değil.

Hafta sonu arkadaşlarla bir kaç saat Gebze’yi turladık. Gezimiz esnasında deyim yerinde ise her yerin çöplük olduğunu gördük.İZAYDAŞ’a ait çöplüğe para vermek istemeyenler çözümü gece bulduğu yere çöp dökmekte buluyor. Utanmaz ve sıkılmaz adamlar yolun orta yerine bile çöp dökmüşler. Bu gün Gebze’nin şehir merkezinden çıkın her yerin çöplük olduğunu görürsünüz. Bunu Gebze ve İstanbul’dan gelen sanayiciler döküyor.

Yeni çevre cezasında para cezaları ağırlaştı ama, sağa sola sanayi atıkları dökülmeye devam ediyor. Cezalar çözüm değil. Önemli olan denetim mekanizmasının iyi işlemesi.Gebze’de yüzlerce fabrika ve küçük işletme var. Bunların çok iyi denetlenmesi gerekiyor.

Bu arada Çevre İl Müdürlüğü, zehirli varil olayı gündeme geldiğinde, Kocaeli bölgesindeki kimyasal ve ilaç fabrikalarının denetleneceğini açıklamıştı. Cevre müdürlüğü acaba kaç fabrikayı denetledi? Denetleme devam ediyor mu? Yoksa o günlerde verilen söz lafta mı? kaldı çok merak ediyorum.

Gazetemizin, Dilovası Meclis Araştırma Komisyonuna Gebze’nin de dahil edilmesi için yaptığı yayınlar bu gün ne kadar haklı olduğunu gösteriyor.

Fabrikalardan çıkan gaz nedeniyle havanın, İstanbul’dan gelen kaçak hafriyatlar nedeniyle karanın çöplük olduğu Gebze’de çevre felaketi devam ediyor.

Gebze Belediyesi Meclisi’nde kaçak hafriyatlarla ilgili alınan karar öyle duruyor.Kararlar laf olsun diye değil, uygulanması için alınmalı.

Yakında şehir merkezine de kaçak hafriyat dökülürse hiç şaşmayın.

Gebze’nin her yeri çöplük olmuş.

Yetkililer uyuyor.

Çok yazık…

Bu yazı toplam 3581 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim