• BIST 94.571
  • Altın 209,415
  • Dolar 5,3365
  • Euro 6,1092
  • İstanbul : 13 °C
  • Ankara : 13 °C
  • İzmir : 19 °C

Hayır! 2.500 liraya sıfır otomobil alamayacaksınız

21.01.2014 19:05
Cenk Zelyurt / Araştırmacı

Cenk Zelyurt / Araştırmacı

Geçen yazımda ağızlarda sakız olmuş, ipe sapa gelmez, otomobillerle ilgili klişe sözlerden bahsetmiştim ya, bunun üzerine ‘’ Çin’den 2.500 liraya sıfır otomobiller geliyomuş ağabi’’ lafı cuk oturdu.


2006 İstanbul Auto Show’da en merak ettiğim Çinli Chery olmuştu. Chery fuara yanılmıyorsam QQ, Alia, Kimo, Tiggo, S16, Queen ve Boss modelleri ile katıldı ve gövde gösterisi yaptı. Fuarda benim de ilk gittiğim Chery standı oldu. Modelleri inceledim, kataloglarını aldım. Chery markası bana biraz Daihatsu’yu biraz da -kalitesine erişmesi mümkün olmasa da- Toyota’yı çağarıştırdı. (*) Tüm modelleri incelerken hep şunu düşünüyorsunuz. Alınacak bir otomobil değil ama eğer bu QQ’yu 5.000’e verirlerse alırım. Boss 20.000’se alınır. 22.000’e 4x4. Alayım 2 sene kullansam yeter.


Türkiye’deki satış fiyatları ise henüz belirlenmemişti, halen de belli değil ama en azından Avrupa’daki satış fiyatları belli oldu. Örneğin: En ucuz model olan QQ; 5.000 Euro. Bizde her halde 14.000 gibi bir fiyata satılır. Çünkü bizde vergi yükü çok fazla. Bahsedilen A segmenti otomobil 52 Beygir, 800cc, son hızı 140km ve 0-100km hızlanması 20 saniye. Yani fiyatı olduğu gibi kendisi de ortalamanın altında.


Chery markası hakkında çeşitli söylentiler yazıldı. En ilginç olanı ise önce sahte Opel Corsa üretmeleri daha sonra da sahte BMW 3, 5 ve 7 serilerini üretmeleri idi. Okuyunca çok güldüm. 
Asil Avrupa kendi markalarını yaratıyor, bunları kölelere satıp ekonomisini büyütüyor. Ülke içindeki insanlarının mutluluğu için yüksek asgari ücretler yaratıyor. Mutluluk ve refah üzerine kurduğu sistemi, yarattığı lüks markaların ithalatı ile besliyor. Sonra o kölelerden biri, efendisinin daha zengin olması için daha çok çalışıp daha çok Avrupalı mallar alacağına çıkıyor ve Kenan Evren’in Picasso’nun eserlerine bakıp söylediğini söylüyor: Ne olacak aynısından ben de yaparım… Üstelik Kenan Evren'in aksine gerçekten de yapabilir. Ve bu, Türkiye'nin şimdiye kadar söylemeye cesaret edemediği bir ‘’Durdurun dünyayı inecek var’’ cesareti. Çin’in uluslararası hukuk tanımazlığı, standartizasyon denetiminden, maliye denetiminden, iş güvenliğinden, emeklilik kurumundan bi haber oluşu falan başka bir konu ama Avrupa ve Amerika’nın yani efendilerin Çin’den çok rahatsız oldukları kesin.


Neden? Çünkü şimdiye kadar fakir, aç, barakalarda yaşayan, açlıktan fareleri, böcekleri, kedileri, köpekleri yiyen, kırlangıç yuvalarını kaynatıp çorba yapan, dünya ile iletişimi olmayan 1 milyar, tam 1 milyar insan yavaş yavaş zenginleşiyor. Zenginleşen 1 milyar insan artık iyi evlerde oturacak ve bir Avrupalı kadar tüketmek isteyecek. Üstelik yaklaşık aynı şartlar Hindistan için de geçerli. İşte hiç tüketmeden yaşayan 2 milyar insan bir Avrupalı veya bir Amerikalı kadar tüketmeye başlayınca dünyadaki ne petrol, ne kömür, ne ağaç, ne toprak, ne kaliteli içme suyu ne tarım ürünleri ne de sanayi ürünleri hiç biri yeterli olamıyor. Bu da doğal seleksiyon denilen büyük savaşları ve toplu ölümleri gerektiriyor. Daha cesur bir ifade ile 3. dünya savaşını. Efendilerin ‘’Biraz para sahibi olsunlar da 1 milyarlık yeni bir pazarımız olsun gözü ile baktıkları Çin, haddi olmadan asil Avrupalıların hem pazarlarına hem de sahip oldukları her şeye göz dikti. Japonya bir zamanlar biraz daha az kaliteli ama ucuz otomobiller üreterek Amerika ve Avrupa piyasalarını alt – üst etmişti. Türkiye’de de ‘’En iyisi Alman otomobilleri’’ dendiğini bildiğinden Türkiye için yaptığı olağan üstü güzel gazete- dergi reklamını şu şekilde yapmıştı: Otomobilden en iyi Almanlar anlar… Almanya’da yılın en çok satan markası: Toyota. 


Şimdi Çin ve Hindistan Amerika’yı ve Avrupa’yı çok daha kalitesiz ama inanılamayacak kadar ucuz otomobiller satarak fethetmeye hazırlar. Reklamlarını da şöyle yapabilirler. Bakalım otomobilden anladığınız kadar ekonomiden de anlıyor musunuz? 


Ucuz otomobil üretmek isteyen diğer ülke olan Hindistan 3 marka ile birden bu piyasaya giriyor. Bunlardan biri ülkemizde de bilinen Tata. Diğerleri sadece kataloglardan tanıdığım Bajaj ve Mahindra ki dünyanın en eski teknolojili araçlarını üretiyorlar. Tata ise çok önemli olmaya başlayan bir marka. Mercedes’in üretimden kaldırdığı ‘’Unomag’’ gibi ticari araçları üreterek hem para hem de deneyim kazandı. Hem de öyle bir kazanmış ki geçenlerde Ford’un elinde olan 2 kült İngiliz markası olan Jaguar ve Land Rover’ı 2 milyar dolara almak istedi. Ford satışa sıcak bakıyor. Tata’nın ucuz otomobil piyasasında iddiası büyük. 2.500 $ dolarlık Avrupa satış fiyatı olan modeli şu anda dünyanın en ucuz otomobili olarak tarihe geçmiş durumda. Türkiye satış fiyatının ise 9 milyar olması bekleniyor ama fazla da heveslenenler olmasın bu otomobil 2 kişilik, motosiklet- otomobil arası, sizi bir yere ulaştırmaktan başka bir kabiliyeti olmayan bir araç.


****************

(*) Toyota ve Dahiatsu'dan bahsetmişken; Toyota, dev otomotiv pastasından daha fazla pay almak için daha önce yapılmayan bir uygulama yaptı. Hem ucuz otomobil pazarından pay almak için ucuz bir marka yaratmak, hem de lüks sınıftan pay almak için lüks bir marka yaratmak. Toyota'nın ucuz sınıf için yaptığı üretim Daihatsu, lüks sınıf için yaptığı üretim ise Lexus'tur.

Bu yazı toplam 513 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim