• BIST 89.884
  • Altın 214,502
  • Dolar 5,3714
  • Euro 6,0620
  • İstanbul : 10 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 14 °C

Haluk Kırcı

03.02.2014 17:25
Şiir Adam / Twitter Yazarı

Şiir Adam / Twitter Yazarı

Son hukuk dışı usullerle ve AB baskısına bağlı tahliyeler ardından yapılan açıklamalar gösteriyor ki, sıra çetebaşının tahliyesindedir. Kimileri de şirretliği o boyuta vardırdı ki, neredeyse Apo’nun Meclis’e girmesi barış(!) için en elzem hamle olacaktır.

Toplumsal vicdan nedense hep solcuydu ve onları tatmin ettiğiniz zaman huzur içinde bankaları, bakanlıkları, devleti idare edebilirdiniz. Bazı medyamenlerle, bazı uluslar arası kuruluşları ikna etmenin çeşitli yolları vardı. Etnik problemli güruhun yuva yaptığı eski sol şemsiyeler şimdilerde yeşile boyanmışa benziyor; fakat kullanılma mahiyeti değişmiyor. Zaman zaman cihet-i askeriyeden bile global diktaya teşne olmanın envai çeşitleri sergilenebiliyor. Biz Attila İlhan kadar olamıyor ve bu kullanılma boyutunun emperyalistlerle işbirliğine vardığını söylemekten imtina ediyoruz. 

Bugün global tezgahı kuran yeni Tapınakçılar, kendi metafizik ürpertilerini kimi şekil, sayı ve şifreler etrafında kutsal bir çerçeveye oturtmak isterken; karşılarındaki her şeyi, toplumu, ülkeyi, dini, ideolojiyi, zihniyeti çağdaş olmaya daha doğrusu teslim olmaya zorlamaktadır. 

Teslimiyetçiliğin dayanılmaz Rehaveti Artık uğruna savaşılacak vatan, millet, bayrak, din kalmamıştır. Başına çuval geçirilen subay en iyi subaydır; teslim anlaşmasını imzalayan devlet adamları en aklı başında devlet adamlarıdır. Teslimiyet psikolojisini yansıtan medya mensupları en akıllı gazeteciler, yayıncılardır. 

Askerin birine Afganistan’ın ve Kıbrıs’ın hiçbir stratejik önemi kalmadığını söyletirdiniz. İkinci Cumhuriyetçi eski Stalinci yeni Kemalist entellere de AB rüyasının harika çözümlemelerini yaptırırdınız. Üç beş emekli büyükelçi, emekli general, emekli komünist, emekli Atatürkçü, emekli hocaya “değişim”in faziletlerini anlattırırsınız ve şüphesiz onları beklentilerinin fevkinde maddi-manevi tatmin edersiniz ve onlar da sizin ne kadar ülkeye lüzumlu işler yapıverdiğinizi kanıtlarlar...

Hem eski tüfekler kendilerine yakışır yerden size temenna ederler... Etmeyenler de karşı rollerini oynayarak yine ekmeğinize yağ sürerler.

12 Eylül gibi fikri dışarda, kendi içerde sloganına sarılırsınız. 

Kimileri içeri tıkılıp idam edilirken, kimileri dışarıda üniversitelere, devletin kimi kurumlarına alınıp kimi fonksiyonları deruhte etmede kullanılırlar.

Kullanılmışlığın Pejmürdeliği Dostoyevski der ki: Dünyanın neresinde bir çocuk ağlıyorsa, onun gözyaşlarından mes’ulüm ben. Ben bu cümleyi kendime şiar edindim. 

Şimdi bir kavramsal inşa kaabiliyetiyle eski düşmanlıkları yeni birlik projelerine kalbetmek mevkiinde olduğumuz halde kimi şapşalların eski alışkanlıklar gereği didişip durmaları, belki bu kavramsal inşayı ve ardından gelecek davranış değişikliğine ve birlik stratejilerine kara çalabilir ama âkıbet kaçınılmazdır ve hedefe kilitlenen adanmışlıkları, “başını bir gayeye satmış kahramanları” engelleyemeyecektir. Şimdi Haluk Kırcı’nın üç kere girip çıkmasına, senelerce içerde yatmasına, sayısız yargılanmasına, üstelik de bütün bir vicdanın dinmesi için simge kılınmasında yüreği sızlamayanlar bizim bu felsefemizden, mesuliyet anlayışından hiçbir şey anlamazlar. 

12 Eylül’den bu yana birkaç kez asılan, birkaç kez linç edilen Haluk Kırcı’ya artık art niyetle yönelecek tek bir emniyet gücü, güvenlik birimi, yargı mensubu, devletlû bu felsefe ve mesuliyet duygusuyla karşısında millî vicdanı bulacaktır. Artık Haluk Kırcı’yı bir kez daha asmak isteyenler nasıl bir toplumsal şizofrenin ve kullanılmışlığın pejmürdeliğini temsil ettiklerini anlayacaklardır.

LÜTFÜ ŞEHSUVAROĞLU yazısıdır.

Bu yazı toplam 645 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim