• BIST 103.186
  • Altın 227,778
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 11 °C

Güzel Havalar

15.11.2013 20:05
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Orhan Veli'nin "Güzel Havalar" şiirini bilirsiniz. Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri çıkardıkları Aşiyan adlı dergide dosya konusu Orhan Veli'ye ayırmışlar ve manşeti: "Beni Bu Güzel Havalar Mahvetti!" diye atmışlardı. Bu başlık yaşadığımız günlerde gönderme de olabilir, ünlü şairi anma nedeni de... Şairin kendi sesinden şiirlerini içeren CD'li kitabına (YKY) dikkat çekme de olabilir. Hangisi olursa olsun, bence önemli.

Şiiri okurken, yeni izlediğim bir konuşmayı anımsadım. BBC'de gazeteci Selin Girit'in TED konuşmasını... Konuşmanın YouTube'daki yayın günü 23 Nisan 2013. Süresi 16.42 dakika. Videoyu 92.726 kişi izlemiş. Ben de izlerken "bu güzel havaların bizi mahvetmesi"nden nasıl kurtulabileceğimizin ipuçlarını bulmaya çalıştım.

Anlattığına göre Selin Girit, yirmi altı yaşındayken BBC'den telefonla davet alıyor, Londra'ya gidiyor ve dokuz yıldır dünyanın en tanınmış basın kuruluşlarından biri olan BBC'de gazetecilik yapıyor. Bir yandan da kafası karışık olmayan her aydın gibi, Türkiye'yi düşünüyor. Türkiye'de ki hiçbir partiyle, hiçbir grupla ilgisinin olmadığını söylüyor. Türkiye'yi anlatıyor. Ama tarafsız. "Tarafsız olan bertaraf olur" düşüncesine inat, "Tarafsızım, çünkü gazeteciyim" diyor. Gazeteciyi de "soru soran, gerçekleri haberleştiren kişi" olarak tanımlıyor. 

TED'in 'Kritik Kavşaklar' adlı bu dizi programında "Doğru ne, yanlış ne" konusunu Türkiye üzerinden irdeliyor. Selin Girit "Türkiye'yi kime sorsam, 'Türkiye kritik bir kavşaktan geçiyor' yanıtıyla karşılaşıyorum" diyor. "Ne zaman geçmedi ki" diye de ekliyor. Çünkü bu yargının neredeyse son 50 yıldır hep dile getirildiğini söylüyor, "Ne zaman huzur geldi ki" diyor. Bunu Türkiye'de hiçbir şeyin hesabının verilmeyişine bağlıyor. Ama şimdiki kavşak en önemlisi diye ekliyor. Onu bu kritik kavşak yargısına götüren nedenin Türkiye'nin dışardan göründüğü imaj olduğunu söylüyor. Bu imajı da "Türkiye tutuklu gazetecilerin ülkesi" diye tanımlıyor. Çünkü diyor: "Bugün merak eden, gerçek peşinde koşan, soru soran gazeteci arkadaşlarımızın susturulduğunu, kalemlerinin kırıldığını, fişlerinin çekildiğini görüyoruz. Kimilerinin de kimliklerini yitirdiğini..."

İngiltere'de de tutuklu gazetecilerin olduğunu söylüyor. Ama "Sorduğu soru söylediği söz, yaptığı haber, bastığı kitap yüzünden bir tek gazeteci yok. Adi suçlardan var. Türkiye'de gazeteciler tutuklu, bu yüzden de dışardan 'Tutuklu gazetecilerin ülkesi' olarak görünüyor". Oysa Türkiye'nin gazetecilere ihtiyacı var. "Ben gazeteciyim, benim işim soru sormak. Ama benim soru sormamı engelleyemezsiniz. Engellerseniz ben kimliğimi yitiririm. Türkiye'nin demokratikleşmesi için gazetecilere ihtiyacı var. Bu gazeteciler yalnızca gerçeği yazmalılar" diyor. Yani 'güzel havalar' için yol gösteriyor.

Selin Girit'in bu değerlendirmelerini bir de iktidar benimsese, işte o zaman gerçek demokratikleşme başlar. Tabii bunun için yıllar geçmesi, çok kitap okunması gerekiyor. Kitap deyince, TÜYAP Kitap Fuarı'nı kaçırmayalım derim. Gerçeği yazan kitapları bulmak yazarlarıyla tanışmak için. En azından fuarın onu yazarı Prof. Dr. Taner Timur'un "geçmişteki geleceğe" nasıl baktığını kavramak için. Bizi bu güzel havaların mahvetmesine izin vermemek için, gerçeğin peşinde koşmak için. 

Bu arada elbette Selin Girit'i de dinlemeli, Aşiyan'ı da okumalı, bir gün TÜYAP'a ayrılmalı, kitaplar almalı, okumalı ki, bizi kuşatan karanlık bir köşesinden yırtılmaya başlasın. Bunun için de gerçeğe ve kültürel kalkınmaya önem vermeli. Bunun nedenle ki, Boğaziçili gençler Tevfik Fikret'in: "Burası Aşiyan; benim değil gerçek yolda yürüyen temiz, cesur, yiğit gençlerindir" sesine kulak vermişler. Gençlere Orhan Veli'nin dizeleriyle selam göndermişler. Bu güzel havaların onları mahvetmemesi için...

Bu yazı toplam 540 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim