• BIST 102.715
  • Altın 224,151
  • Dolar 5,2843
  • Euro 5,9542
  • İstanbul : 6 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 7 °C

Güzel Bir Kare Yakalamak

07.11.2013 20:42
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Basit gerçek şudur ki hemen herkes yeni bir dijital fotoğraf makinesi alabilir ve oldukça harika fotoğraflar çekebilir. Harika bir fotoğraf çekmek fotoğrafı çektiğiniz makineden ziyade makinenin arkasındaki insana bağlıdır.

Elinizin altında en azından bir tane kaliteli dijital fotoğraf makinesi olması sizi daha fazla fotoğraf çekmeye teşvik edecektir. 1000 dolardan daha az bir paraya seçenekleriniz muazzam (ve 500 doların altındaki fiyatlarda da bir sürü harika seçeneğiniz var) ve en yakınınızdaki elektronik mağazasına yapacağınız bir ziyaret size farklı modellerle oynama ve onları tanıma olanağı verecektir.

Günümüzde pek çok model basit fotoğrafların yanı sıra video da çekebiliyor; dolayısıyla eğer içerik karmanızda video da olacaksa (ki neden olmasın?) alışverişinizi yaparken o özellikleri de arayın. Tek bir parça cihazın birden fazla iş için kullanabilir olması asla kötü bir şey değildir.

Hangi fotoğrafçıya sorarsanız sorun size harika bir kare yakalamanın sırrının bir sürü fotoğraf çekmek olduğunu söyleyecektir. Bugünlerde depolamanın ucuz bir mal olduğunu düşünüldüğünde, bol bol fotoğraf çekin! Her bir etkinlikte bir sürü fotoğraf çekin ve ardından en iyilerini söz konusu etkinliğin dosyasına koyarak saklayın. Bunları uygun bir yere kaydedin ve dünyayla paylaşmak istediklerinizi de yayınlayın.

Yeni bir fotoğraf makinesi alacak bütçeniz yok mu? O zaman elinizdekini kullanın ve ondan en iyi şekilde yararlanın. Gündelik fotoğrafları çekmek için cep telefonunuzu kullanın ve web sitenize entegre edilmiş bir aracı kullanarak bunları doğrudan internete yükleyin. Henüz entegre bir şeyiniz yok mu? O zaman ücretsiz bir Flickr hesabı açın ve fotoğrafları doğrudan oraya yükleyin.

Bir etkinliğe gidip de "Keşke fotoğraf makinem yanımda olsaydı da bunu çekebilseydim!" diye düşünmek kadar kötü bir şey yoktur. Şüpheye düştüğünüzde fotoğrafları çekin. Daha sonra bunları bir şekilde kullanmak isteyip istemediğinize karar vermek için bir sürü zamanınız olacak. Oysa fotoğrafı asla çekmezseniz, bu seçeneğe sahip olamayacaksınız.

Bu yazı toplam 468 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim