• BIST 99.677
  • Altın 220,135
  • Dolar 5,3318
  • Euro 6,0564
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

Günü kurtarmak

13.04.2014 15:46
Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

Zeynep Akgün / Esenyurt Gazetesi Muhabiri

AKP Genel Başkan Yardımcısı Murat Mercan, Amerika’da katıldığı bir toplantıda, hükümetin İncirlik Üssü’nün kullanımıyla ilgili ABD taleplerini ‘yakında’ yanıtlayacağını açıkladı. Ancak, ayrıntıya girmedi. 

Hükümet, ABD’nin taleplerini ne ölçüde karşılayacak? Bütünüyle mi, yoksa Türkiye’nin ulusal çıkarlarıyla dengeli bir biçimde mi? 

Murat Mercan’ın açıklaması bu soruların yanıtını içermiyor. 

Ankara’daki hükümet kaynaklarının da konuyla ilgili olarak kamuoyunu gereğince bilgilendirdiği söylenemez. Tek söylenen, İncirlik Üssü’nün kullanımının ‘lojistik amaçlı’ taleplerle sınırlı olacağı. 

Peki, ‘lojistik amaçlar’ sınırlaması yalnız Irak’ı mı kapsayacak? Açık anlatımıyla, İncirlik Üssü’nü ABD sadece Irak’a gidip dönecek askerleri için bir geçiş noktası ve donanım merkezi olarak mı kullanacak? 

İlerideki bir tarihte ABD, İran, Suriye ya da bir başka bölge ülkesine askeri operasyona karar verirse ne olacak? İncirlik Üssü’nün bu operasyonlarda ‘lojistik amaçlı’ kullanımı nasıl engellenecek? 

Bu arada, İncirlik Üssü’nün kullanımı konusunda Türkiye’nin bilgilendirilmesi ve izin alınması koşulları ne olacak? Bu koşullar ABD’nin talepleri doğrultusunda iyice gevşetilirse, Türkiye’nin istemediği emrivakilerle karşı karşıya kalması nasıl önlenecek? 

***
Öyle anlaşılıyor ki, Türkiye ile ABD arasında bu soruların nasıl yanıtlanacağı konusundaki pazarlıklar hala sürüyor. 

Hükümet ABD’yi memnun etmeye yakın olduğu izlenimini veriyor. Ancak, ABD’ye tek yanlı ödün vermiş bir duruma da düşmüş olmak da istemiyor. Bunun için ABD’nin de öncelikle iki konuda Türkiye’yi rahatlatmasını bekliyor. 

ABD’ye öncelikle, Irak’ın kuzeyinde uzun süredir himayesi altında tuttuğu PKK’ya karşı harekete geçmek için daha fazla gecikmemesi hatırlatılıyor. Bu arada, ABD Kongresi’nin 24 Nisan’ı sözde Ermeni soykırımı iddialarının anma günü olarak bu yıl da kabul etmemesi gerektiği belirtiliyor. 

ABD yönetimi ise ilk adımı Türkiye’nin atmasını ve istenilenleri yapmaları için ‘ellerini güçlendirmesini’ öğütlüyor. 

***
Günü kurtarmaya dönük bu pazarlık ortamı, Türkiye bakımından kabul edilebilir bir durum olmamalıdır. 

Türkiye, belli konularda haklılığını ‘en yakın müttefiki’ bildiği ABD’ye kabul ettirebilmek için dahi, ulusal çıkarlarından ödün vermek durumunda kalmaktadır. Bunun nedeni de, yeni dünya koşullarında dış politikasını yenileyememiş olmasıdır. 

Türkiye özellikle Ortadoğu’da, ABD’nin Irak’a müdahalesiyle bölgeye yerleşmesi sonrasında, ulusal çıkarlarıyla bütünleşen çizgilerini korumakta zorlanmıştır. Sonuçta, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın Irak konusunda vurguladığı ‘politikasızlık’ açmazına dış politika genelinde düşmüştür. 

Bu ortamda ulusal çıkarları pazarlık konusu yaparak açmazdan çıkılamaz. Sadece, belirli koşullarda günü kurtarmak mümkün olabilir. Ancak, günü kurtarmak için verilen her ödün beraberinde yeni açmazı gündeme taşıyabilir. 

Bu durumu aşmak için Türkiye’nin ulusal politikalarını yeniden belirlemesi kaçınılmazdır. Gelinen politikasızlık noktasında bunu tek başına iktidar partisi yapamaz. Muhalefet de sadece eleştirmekle sorumluluğunun gereğini yerine getirmiş olamaz. 

TBMM zemininde yeni ulusal dış politika mutabakatı yaratılması yaşamsal önemdedir. Bu yapılmaz, İncirlik örneğindeki gibi ulusal çıkarlarımız masaya yatırılıp günü kurtarmak için pazarlık malzemesi yapılırsa, Türkiye önümüzdeki günlerde kendisini hiç istemediği bataklıkların içinde bulabilir. 

Bu yazı toplam 582 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim