• BIST 103.186
  • Altın 227,073
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 1 °C
  • Ankara : 5 °C
  • İzmir : 5 °C

Gülme komşuna

22.07.2014 21:17
Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Ahmet Durmaz / Esenyurt Haber Muhabiri

Neyse ki deniz bizi Burgazada iskelesine attı, sakince. Durumu en sonunda fark eden birkaç adalı sayesinde bağlandık ve “kurtarılmayı” bekledik. 

Teknede iki konuda cimrilik yapılmaz: Su ve yakıt.

Susuzluk sizin, yakıtsızlık teknenin sonu olabilir. DAK/SAR’da nöbet tuttuğum zamanlarda en çok kızdıklarımızdı yakıtı bitip adalar açıklarında kalan motoryatlar. Denize çıkıyorsun yakıtını nasıl kontrol etmezsin. Olsa olsa, 300 beygirlik iki motorlu bir tekne sahibinin üşengeçliği, vurdumduymazlığı ya da cimriliğidir bu. Ya da kaptanın kazığı…
Bir gün bu duruma düşeceğim aklıma gelen en son şeydi. 

Kuzenimi tekne sahibi yapmak üzere, biraz da gönülsüz olan eşini ikna etmek amacıyla Burgazada’ya mini bir seyir yapmaya gittik. Çoluk çocuk... Alacağımız tekne Suadiye’deki barınaklardan birinde duruyordu. Teknenin ilk sahibi de sonradan bize katılacaktı. Kaptan arandı, yakıt siparişi verildi. 

İki saat sonra teknedeydik. 2003 model az kullanılmış bir Cranchi. Herkes tekneyi sevdi, ufaklık aşağıda keşfe çıktı, tekne ismine bile karar verdi. Güle oynaya keyifli bir seyirle 10 dakika sonra Burgazada’da yemek yiyeceğimiz restoranın tonozuna bağlanmıştık. 

Yemekler yenildi, beş dakikada şehri geride bırakıp tatil havasının yakalanmasının tadı konuşuldu. Keyifler yerindeydi, ikna edilecekler edilmişti. Her şey yolundaydı. Ta ki dönüşe geçene kadar...

Makineyi çalıştırdık, tonozu bıraktık ve ancak iki dakika gidebildik. Kaptan “yakıt bitti” dedi. Nasıl, neden, niye gibi soruları sormaya vakit yoktu, sürükleniyorduk. 

Derinlik çok fazla, tonoz uzakta, kıyıdakiler durumdan bihaber. Teknedekiler denize yeni. Kaptan tekneye yabancı. Yakıt istesek makinenin havasını alacak kimse yok. Eşini tekne almaya ikna edecek adam için olabilecek en kötü bileşenler. Hepsi birarada. DAK/SAR’ı aradım hemen. Neyse ki deniz bizi Burgazada iskelesine attı, sakince. Durumu en sonunda fark eden birkaç adalı sayesinde bağlandık ve “kurtarılmayı” bekledik. 

10 dakikada geldiğimiz Burgazada’dan DAK/SAR’ın palamar botunun arkasında 1.5 saatte döndük Suadiye’ye. Benim, kuzenin ve kardeşimin dışında herkesin suratı asılmıştı. Kuzenimin eşine nasılsın diye sordum. “Nehar’ı denize atmak istiyorum” dedi. 

P.S: Bir hafta sonra tekneyi aldık.

Bu yazı toplam 897 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim