• BIST 93.653
  • Altın 223,988
  • Dolar 5,4031
  • Euro 6,1487
  • İstanbul : 4 °C
  • Ankara : 1 °C
  • İzmir : 7 °C

Göynük gitti gider

12.04.2014 15:03
Soru - Cevap / Uzman

Soru - Cevap / Uzman

Osmanlı kültür mirasının izlerini taşıyan, yöremizin güzide ilçesi, Fatih’in hocası,tıp bilgini Akşemsettin’in ölümüne kadar yaşadığı ve türbesinin yer aldığı, sivil mimari örneklerinin özenle korunduğu, doğası ve tarihi ile turizmde gelecek vadeden Göynük’e kurulacak Termik santralin ihalesinin geçen hafta yapıldığını gazetelerden öğreniyoruz. . 

 

İhalenin gerçekleşmesi; ben yaptım oldu anlayışındakilerle , “çocuklarınızı iş sahibi yapacağız “ diyerek yöre halkını uyutmaya çalışan lobilerin işbirliğinin sonucudur. 


Göynük halkı bilmeli ki çocuklarına iş sahibi olacak diye umut bağladıkları santral, torunlarının zehir solumalarına sebep olacak gazlar yayacak.


Göynüklüler bir yandan zehir solurken ,bahçelerinde kendilerine yetecek kadar bir bostana bile sahip olamayacaklar.


30 yıl sonra santralın ömrü tamamlandığında Göynük ve çevresi çöl olacak.. 


Santralın isminin anılamaya başlamasıyla birlikte turizm hareketi anında etkilenecek ve bölgeye gelen turist sayısında azalmalar meydana gelecek. 


Kirli hava, egzoz gazlarından kaçarak kendilerini doğanın kucağına atmak isteyen insanlar için bir termik santralın olduğu bir yörede tatil yapmak, seçenekler arasında yer almaz. 


Santralle birlikte Göynük’te gelecekte gelişmesi kuvvetle muhtemel olan ekolojik turizm hareketi de başlamadan bitmiş olacaktır. 

****

Göynük termik santral kurulmasının planlandığı haberini yerel basında ilk defa gazetemiz Bolu Olay verdi . 


Bolu Milletvekili Sayın Yüksel Coşkunyürek’ün dikkatini ilin diğer sorunları ile birlikte Göynük termik santralınin yaratacağı kirliliğe de çekti. 


Biz de Termik santralın yaratacağı çevre sorunlarını 22.12.2005 tarihinde “Göynük’ün geleceği kararmasın”,29.12.2005 tarihinde “Göynük’le beraber Bolu’nun da geleceği tehlikede “ başlıklı yazılarımızla aktarmaya çalıştık. 


Yazılarımızda kaynaklar göstererek , termik santraller konusunda hazırlanan raporlardan alıntılar yaparak, Yatağan’ da yaşanan çevre kirliğinden örnekler 


vererek santralın yaratacağı çevre katliamına dikkatleri çekmeye çalıştık. 
Sayın Coşkunyürek bu yazılar üzerine kurulması planlanan santralle ilgili olarak “kamuoyumuz nezdinde oluşacak tereddütleri gidermesi amacıyla Erhan Beykoz’a bir açıklama gönderdi.
Sayın Coşkunyürek açıklamasında; Bolumuz için iş ve istihdam kaynağı olacak ve ülke ekonomisine büyük katkı sağlayacak olan bu termik santralin yapılması Milletvekili olduğum günden bugüne hayallerimi süslemektedir. “ demiş ve ilave etmişti “Bu santrallerde yüzlerce kişi (ki bu Göynük’te 500-700 arası olacak) istihdam edilmektedir.” demekte .


Merak ediyoruz; termik santral yapıp doğayı yok etmek yerine, işgücü en yoğun sektör olan turizm hareketi yörede geliştirilseydi bu sayıların çok üzerinde istihdam sağlanmaz mıydı? 


Ayrıca günümüz koşullarında hızla taşeronlaşan çalışma hayatında sağlanan bu istihdamın verimliliği ne kadar gerçekçidir?. 

****
Sayın milletvekili, kurulması planlanan termik santralın çevreye vereceği zararın önleneceğinin garantisini de açıklamasında yer alan tek paragraflık bir cümleyle bakın nasıl vermiş;


“Günümüzde gelişen teknolojilerle yeni yapılacak santrallerde baca gazı arıtma tesisleri inşa edilerek çevreye olan zarar minimuma indirilmekte, kömür çıkarılan alanlar ağaçlandırılarak çevreye kazandırılmaktadır “


“Zararı minimuma indirmek demek, zararın tamamının ortadan kaldırmanın mümkün olamadığını, termik santrallerin çevreye, doğaya zararlı olduğunun gerçeğini de ortaya koymuyor mu?


Bölgemizde yer alan jeotermal kaynaklar neden değerlendirilmiyor da çevreyi bu kadar kirleten 
bir termik santral kurulmasına alelacele, adeta bir oldu bittiyle karar veriliyor?.


Görüldüğü gibi kamuoyunun bir bireyi olarak tereddütlerimiz giderilmiş değildir. 

****

Okurlarımıza bir dip not; 

Aslında bu haftaki yazımızda, 28 Şubat 2006 ‘da Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ankara’da düzenlenen ve davetli olarak katıldığımız Ankara- Bolu Destinasyonu Çalıştayı’n dan söz edecektik. 
Bolu turizmi adına çok önemli gördüğümüz,Ankara ve Bolu’nun tüm seçilmiş, atanmış yöneticileri ve Bolulu turizmcilerin tam kadro katıldığı çalıştaydaki çalışmalar hakkında bilgi verecektik. 


Ama “Termik santral kurulması planlanan bir yörede turizmden ne kadar bahsedilebilir” diye düşündük bu haftaki yazımızı da termik santrale ayırdık..

Bu yazı toplam 746 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim