• BIST 103.186
  • Altın 227,406
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 8 °C
  • İzmir : 10 °C

Görünmez Adam

13.12.2013 20:09
Görünmez Adam
Çok mutsuzum ben ben, mutsuzum anladın mı beni, mutsuz. Bu son söz ağzından çıktığında yüzünde tuhaf bir ifade vardı.

Bir yandan konuşuyor, diğer yandan elindeki aletle rayların vidalarını kontrol ediyor, gevşemiş olanları bir bir sıkıştırıyordu.Bir an durdu. gözü Arine 'e takıldı. Eh be Arin dedi ,ben kime konuşuyorum burada.Dinlemiyorsun bile. Arin ciddiyetle vidaları kontrol ederken bir ara başını kaldırıp Ozi'ye baktı.Umursamaz bir tavırla söylendi. Biliyorsun bütün vidaları güneş batmadan evvel kontrol etmemiz gerekiyor.Usta başının ne lanet olduğunu unuttun galiba.

    Ozi bir kaç günden bu yana kendisini farklı hissediyordu..Ne yani şu vidalardan birini kontrol etmesem ne olacak? Kimin umurunda ki? diye düşündü. Arin ,Ozi'nin düşüncelerini okumuş gibi sinirle söylendi İşini dikkatli yap. Bir tane vida bile atlamayacaksın. Karışmam sonra. Ozi elindeki aleti sinirle fırlattı. Yeter dedi benden bu kadar,bittim ben yahu.Sabahtan beri canım çıktı burada.Ben biraz dinleneceğim diyerek yere uzanıverdi.Arin bir kaç vida daha kontrol edip Ozi'nin yanına geldi,bir sigara yaktı.Ozi'de tuhaf birşeyler olduğunu farkındaydı ama ne olduğunu anlayamıyordu.Bu durum onu daha da sinirlendirdi. Öyle büyük adam havalarına girip durma, senin canının sıkıntısı senden başkasını ilgilendirmez diye söylendi.

    Ozi ,Arin'i duymuyor,kendi kendine söyleniyordu. Ömür tüketilecek iş değil bu.Sabahtan akşama kadar vida sık dur.Yakında gideceğim buralardan Arin sigarasından derin bir nefes çekip Ozi 'nin başını hoyratça okşadı. Senin başına güneş geçti galiba ha deyip gülmeye başladı.Ozi Arin'n gülüşüne aldırmadı. Beni ne zaman anladı ki diye iç geçirdi. Öyle bir adam işte... 

    One zaman Arin 'e baksa aynı şey gelirdi aklına.Vurdumduymazlık.Hiçbirşey onu mutsuz etmiyordu işte.Ozi Arin in sigarasını aldı ve derin bir nefes çekti.Gideceğim buralardan dedi. Birgün mutlaka gideceğim.Biraz da para biriktirdim mi....

    Ozi'nin son sözü iyice çileden çıkardı Arin'i hayatı ne sanıyordu ki bu çocuk?Para biriktirecekti demek.Yok daha neler diye bağırdı.Sigarayı Ozi'nin elinden alırken. Biriktirecek kadar çok mu kazanıyorsun sen ? Biriktirdin diyelim yine yetmez.Hep biraz daha istersin. Bir bakarsın işin gücün para biriktirmek olur anladın mı ? Birden sustu. Belli ki söylediklerine kendi de şaşırmıştı.Ozi Nasıl yani diye üsteledi. Arin sigarasından derin bir nefes alarak başladı sözüne. Yanisi şu,parayı neden biriktirdiğini unutursun..İşin gücün para biriktirmek olur,birgün bir bakarsın hala aynı yerdesin ve durmadan biriktiriyorsun. Ozi şaşkınlıkla Olsun Arin dedi Olsun.... 

    Ozi ve Arin kasabadaki tek kömür madeninde çalışıyordu.Asıl işleri madenden fabrikaya uzanan rayların vidalarını kontrol etmekti. Ozi komşu köyden gelmişti.Ne de olsa komşu kasabada bana uygun bir iş vardır demişti kendi kendine.İlk başlarda herşey yolunda gibiydi.Kendisine destek olan Arin vardı. Hayatında olup biten bundan ibaretti sanki.Arin ve Arin,bir de raylar ve vidaları....Acı bir gülümseme yerleştirdi dudağının kenarına....Bir kez daha söylendi Kahrolası vidalar 

    BBir kaç ay önce başlayan rüyalar da iyice keyfini kaçırıyordu Ozi'nin.Rüyasında bir trenin hızla düdük çalarak üzerine geldiğini görüyor,bağırıyor ama bir yere kaçamıyordu. Durmadan küfrediyor ama bir türlü ağırlaşan bacaklarını raylardan kurtaramıyordu.Her seferinde yapılacak tek şey kaldı diyerek gözlerini kapatıyor,kulağında trenin korkunç çığlığı dehşetle beklemeye başlıyordu.Gözlerini açtığında gördüğü şey onu daha çok öfkelendiriyordu.Tren çoktan geçip gitmiş oluyordu.O yokmuş gibi...Rüyasını Arin'e anlattığında Arin yine kahkahalarla gülmüş Böyle giderse kafayı üşüteceksin oğlum boşver bunları , boşver diye öğüt de vermişti.

    Ozi tren yolunun gerisinde ne olduğunu her zaman merak ederdi.Arin'e sorduğu günü hiç unutmuyordu. Hiçbiryere gitmiyor raylar demişti Arin. Bu raylar madenden fabrikaya kadar gidiyor hepsi bu .Demek hepsi bu ha diye iç geçirmişti Ozi ,hepsi bu...

    Sabahtan akşama kadar gördükleri tek insan Reci'ydi.Reci her gün aynı saatte gelir,Ozi ve Arin'in yaptıklarını merakla seyrederdi.Arin her seferinde Reci'yi kovalar ve ardından söylenirdi.Kasabanın delisine maskara olduk be Sadece Ozi Reci'nin çocuksu saflığına tahammül eder,dinler,konuşmalarına gülüp geçerdi.

    Arin uzaktan gelen Reci'yi görünce söylendi. Bak yine geliyor seninki Ozi kızgınlıkla bağırdı. Nereden benimki oluyormuş Arin gülerek cevap verdi. Ne bileyim seni pek seviyor da.. Reci yanlarına gelip oturduğunda oldukça heyecanlıydı.Neşe ile birşeyler anlatıyordu .Arin sinirle bağırdı. Yeter hadi kalk da işimize bakalım. Bir de bu deli geldi başımıza Ozi isteksizce yerinden kalkarken Reci'ye baktı. Onun şanslı mı şanssız mı olduğuna bir türlü karar veremedi.

    Arin birden neşe ile bağırdı. Gel ulan biraz da sen sık şu vidaları..Ne o olsa deli kuvveti. Yaptığı espriye dakikalarca güldü.Reci keyifle vidaları sıkıştırırken Ozi tedirginlikle dönüp Arin'e baktı. Bana baksana ben şimdi bu vidaları bir bir açsam o zaman değerimizi anlarlar mı ?O zaman önemli adam olur muyum dersin? Arin kızgınlıkla yanıtladı onu Orasını bilmem ama işsiz kalacağın kesin. Ozi bir an Reci ile gözgöze geldi, Reci tüm konuşmaları dikkatle dinliyordu.

    OKısa bir sessizliğin ardından neşe ile bağırdı. Ben görünmez adamın.Elimi bir şaklattım mı kaybolurum böyle deyip iki elini birbirine vurdu.Arin ve Ozi uzun uzun güldüler.Arin Reci'ye bir tekme atıp yere düşürdü .Ozi'yi göstererek Sen de onun gibisin demek ha,o da görünmez adam oluyor ama rüyasında.... Katılırcasına gülmeye devam etti.

    Reci elindeki aletle kasabaya doğru koşarken Arin hala katılarak gülüyor ve Oziye bakarak söyleniyordu Görünmez Adam ha Reci iki saat sonra maden girişindeki raylarda göründü.Elindeki aletle vidaları açıyor ve etrafa savuruyordu.Uzaktan bir tren düdüğü duyulduğunda Reci kendi kendine söyleniyordu. Görecekler hepsi görecek.Ozi vidaları açarsam önemli adam olurum demedi mi?Dedi tabii kulaklarımla duydum.Görünmez adamım ben ama kimse bilmiyor....Bilmesinler zaten.... derken tren düdüğü acı acı ötüyordu.

Bu haber toplam 1431 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim