• BIST 102.715
 • Altın 224,438
 • Dolar 5,2843
 • Euro 5,9542
 • İstanbul : 6 °C
 • Ankara : 5 °C
 • İzmir : 6 °C

Genç İK'cılar, Klasik Yöneticiler

26.04.2014 16:17
Genç İK'cılar, Klasik Yöneticiler
İnsan Kaynakları Yönetimi’nin gelişimi ve uygulamaları halen Türk reel sektörünün lideri ve lokomotifleri dışında nerelerde ve nasıl uygulanıyor?

Genç İK’ cıların cevap arayışları

Sadece ismi değiştirilen personel birimlerinin, son dönemin trendi olan Toplam Kalite Yönetimi çalışmalarına katılması, kısmen kabuk değiştirdiğini kabullenen ve kendilerini kandıran bir kitle oluşturmuştur.

Alt birim ve organizasyonların bu denli hızlı değişimini, süregelen klasik yönetim modelleriyle örtüştürmeye çalışan Yöneticiler ise, zorlanmakta ve direnmekte midir? Yoksa ileride olduklarını mı savunmaktadırlar?

Zaman zaman işveren, zaman zaman da çalışan kimlikleri takınan bu kitle, içerisinde bulunduğu tehlikenin ne yazık ki farkında değildir.

Klasik yönetim kuramlarından hareketle, nihai hedefi ciro/kar olan, misyonu ve vizyonu çok süslü olsa da, aslında temel amacı kar olan şirket ve yönetimler, insana yani çalışanına bakyş açısını değiştirmediği sürece, Genç İK’ ıylar ya işçi sendika temsilcisi yada işveren kolluk kuvveti olmaktan öteye gidemeyeceklerdir.

Şirket sermaye ve bilançolarında yer almayan çalışanlar, aslında bir şirketin en güçlü ve dinamik sermayesi olması gerekirken, sanki ilahi bir güç tarafından bu ekonomik sistemde köle olarak monte edilmiş duygusuz, düşüncesiz ve vasıfsız varlıklar olarak yerini almaktadır.

Genç İK’cılar ise bütün bu karmaşa içerisinde yetkin olmak için hangi sınıfın içerisinde olduklarını sorgular hale gelmiş, sonuçta yine klasik yönetimin yanında yer almanın yaşamları için önemine inanarak saflarını belli etmişlerdir.

Bu noktada, İnsan Kaynakları Yönetimi alanında ün yapan gururlarımız akademik ve teoride kalmanın hafifliğini yaşamaktadırlar. Pratikte, uygulamada, sahada içlerin hiçte öyle olmadığını gören Genç İK’ cılar ise mesleğe ve Türk ekonomik hayatına olan inançlarını kaybetmekle yüz yüze gelmektedirler.

Onları böyle bir gerçekle baş başa nasıl bırakırız ?

Mevcut sistemlerde, arada kalmışlık rolünden kurtulamayan Genç İK’ cılar bir yandan çalışanların gerçekliklerini göz ardı edemezken, diğer yandan çözüm ve proje üretemez hale gelmişlerdir.

Çalışanların iş ve sosyal hayatlarını araştırmayan yönetim modellerinin ekonomik siyasetin bir ürünü olduğu günümüzde, temel sermayenin ayrılmaz bir parçası haline gelmesi gereken unsur, çalışanlar olmalıdır. Onların sosyal hayatları denetlenirken desteklenmeli, hatta yaşam standartları şirket yükseliş hızıyla doğru orantılı yükseltilmelidir. Kısaca her bir çalışan küçük ortak haline getirilmelidirler.

Nasıl olur da çalışanlar, standartları teoride kalmış Y.K. uygulamaları ve yönetim modellerinin pratik uygulama süreçlerinde ortak yapılabilir?

Aidiyet olgusunun kazandırılmasıyla…

Birinci dünyada terk edilmeye başlanan, ancak Türkiye’nin yeni parlayan yıldızı Genç İ.K. cılar yerlerini koruyarak bir 10 yıl daha süslü tanımlamalarla arada kalmaya devam edecek ya da aynı zamanda iyi bir İK cı olarak karar alma süreçlerinde yer alan, Genç Yöneticiler olmak için vizyonlarını gözden geçirecekler.

Klasik Yönetim ve Yöneticilerin dikkatlerini kısmen çeken meslek olma yolunda atılan adımların küçüklüğü de dikkatlerden kaçmamalıdır. Kişisel marka ve imaj ikilemi ise bu iki kuşak arasındaki gerilmeleri körüklemekte ve rekabet gücünü azaltırken, insanların düşünme biçimini tamamen görselliğe sevk etmektedir. 

Hayallerini ertelemeyen bir çalışan gurubu elbette idealdir. Klasik Yöneticilere düşen ise Genç İK’ cılara suskunluk yaşatmamalarıdır.

Bu haber toplam 1203 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • McDonald's lisansına kimler talip?12 Kasım 2015 Perşembe 17:27
 • Ardahan Vergi Rekortmenleri Ödül Töreni04 Mart 2015 Çarşamba 18:43
 • Bedava fuar alanı27 Ağustos 2014 Çarşamba 10:33
 • Çankırı Üniversitesi için trilyonluk destek25 Ağustos 2014 Pazartesi 22:00
 • Saf Tuz Dünyanın en modern tesislerinde üretiliyor24 Ağustos 2014 Pazar 20:50
 • 'Bu ülkede yıllarca elbiselere oy verdik'19 Ağustos 2014 Salı 21:16
 • Ordu'da fındık kurutulmaya başlandı03 Ağustos 2014 Pazar 20:50
 • Binalardaki Şantiye Denetimine Tabi Tutulacak22 Temmuz 2014 Salı 13:53
 • Emekliye Banka Promosyonu Veriliyor22 Temmuz 2014 Salı 13:50
 • Ruh halimi REKLAM belirliyor21 Temmuz 2014 Pazartesi 21:19
 • Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Haber Yazılımı: CM Bilişim