• BIST 92.709
  • Altın 212,013
  • Dolar 5,4835
  • Euro 6,1905
  • İstanbul : 11 °C
  • Ankara : 3 °C
  • İzmir : 9 °C

Genç Anne, Çocuğuna Kavuşacağı Günü Bekliyor

18.12.2013 20:30
Genç Anne, Çocuğuna Kavuşacağı Günü Bekliyor
İstanbul'da, devlet hastanelerinde erken doğum ünitesinin bulunmadığı gerekçesiyle özel bir hastaneye gönderilen yeşil kartlı genç anne, 31 bin YTL'ye ulaşan borçlarından dolayı bebeklerinin hastanede rehin tutulduğunu iddia etti.

Hastane yetkilileri tarafından açık senet imzalattırıldığını ileri süren genç kadın, bebeğinin rehin tutulduğunu ve hayatından endişe duyduğunu söyledi. Hastane Başhekimi Hamit Taşdemir ise, ""Biz 6 yıllık bir hastaneyiz. Bizde hiçbir şekilde bebek rehin kalmamıştır, kalmaz da, bu mümkün değil" dedi. 


Henüz 1.5 yıllık evli olan İdris-İlkay Yakar çifti yeşil kart mağduru olduklarını belirterek, devlet hastanelerinde tam teşekküllü erken doğum ünitelerinin bulunmadığı gerekçesiyle başvurdukları tüm devlet hastanelerinin kapısından geri çevrildiklerini öne sürdü. Başta Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Şişli Etfal Hastanesi ve Bakırköy Devlet Hastanesi olmak üzere erken doğum sancısıyla ambulans verilmeksizin çok sayıda hastaneye başvurduklarını söyleyen genç çift, hastane yetkililerinin, "Erken doğum ünitemiz yok, solunum ve küvez cihazlarımız bulunmamaktadır" sözleriyle özel hastanelere yönlendirildiklerini iddia etti.

 

Son olarak İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde, hastane yetkililerinin kendilerini özel bir hastaneye gitmeleri durumunda doğumun gerçekleştirilebileceğini söylemeleri üzerine, sevk istediklerini kaydeden Yakar çifti, yeşil kartlı olmalarına rağmen sevkin yapılmadığına dikkat çekti. Çaresiz başka çıkar yol bulamadıkları için adı verilen özel hastaneye gittiklerini vurgulayan anne İlkay Yakar, burada hastaneye kabul edildiğini; ancak doğum esnasında hastane yetkililerinin, "Sosyal güvenceniz var mı?" sorusuna bir anlam veremediğini söyledi.

 
Kendisinin ve bebeğinin hayati tehlikesi bulunduğu için hastanenin mecburen kendilerini kabul ettiklerini ileri süren anne İlkay Yakar (19), "Tüm aksilikleri rağmen rağmen başarılı bir doğum geçirdim. 2 gün hastanede kaldım. Ardından doğum ücreti olan 550 TL'yi borç harç temin ederek ödedik. Erken doğum nedeniyle ve doğumdan kaynaklanan, 'beyinde su toplanması' teşhisiyle bebeğim yoğun bakım kliniğinde 61 gün tutuldu. Çocuğumun sağlık durumu hakkında hastaneye olan ve 31 bin TL'lik borcumuz nedeniyle bilgi alamıyoruz. Bebeğimin sağlığından endişeliyim. Bebeğimin acilen olması gereken ameliyatı için hastanede bulunmasına rağmen 'Şant' adı verilen tıbbı cihazlar bize satın aldırıldı. Buna rağmen çocuğumun ameliyat olup olmadığını dahi bilmiyorum. Hastane müdürü borçların ödenmemesi durumunda, çocuğa takılan yaşam destek ünitesinin fişlerinin çekileceğini ya da bebeğimin Çocuk Esirgeme Kurumu'na verileceği konusunda bizi tehdit etti" dedi.

 


Hastane yetkilileri tarafından sürekli hakarete maruz kaldığını ileri süren anne Yakar, "İnsanlık bitti mi? Biz bu vatanın evladı değil miyiz?" derken, baba İdris Yakar ise gözyaşlarına hakim olamayarak, "Böbreklerimi satayım dedim, bana güldüler. 'Tüm organlarını satsan ödeyemezsin' sözlerine çok içerledim ve yaşadıklarım evliliğimizi neredeyse bitirme noktasına getirdi. Bir tekstil firmasında 600 YTL maaşla çalışıyorum. Bebeğime iyi baksınlar, gerekirse canımı veririm. İsterlerse bir ömür boyu çalışır ve aldığım maaşımı hastaneye veririm" diye konuştu. 


Kendilerine açık senet imzalattırıldığının altını çizen çift, bebeklerinin sağlığı için ve hastaneye olan borcu için yetkililerin konuya el atmasını istedi.

 

2. AİLENİN İDDİALARI 
Öte yandan, Büyükçekmece'de oturan ve erken doğum nedeniyle aynı özel hastanede bebeklerini dünyaya getiren Dilek ile Selahattin Salman Ailesi de, bebeklerinin 19 gündür taburcu edilmediğini ve hastanede rehin tutulduğunu ileri sürdü. Salman Ailesi "İbrahim" adını verdikleri bebeklerinin, hastane masraflarını karşılayamadıkları için kendilerine verilmediğini savundu. 


Herhangi bir sağlık güvenceleri bulunmadığı halde ilk gittikleri Samatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından Cerrahpaşa Tıp Fakültesi'ne sevk edildiklerini belirten Salman Ailesi, buradan da hastanede erken doğum için yeterli teknik donanımın bulunmadığı gerekçesiyle, aynı özel hastaneye yönlendirildiklerini söyledi. İlkay Yakar'ın doğum yaptığı özel hastaneye gittikten sonra çok iyi karşılandıklarını ve gördükleri ilgiden dolayı memnuniyetlerini dile getiren Salman Ailesi de, bebeklerinin küvez ve yoğun bakım ünitesinde kaldığı süreçte kendilerine çıkarılan borç tutarının çok yüksek oluşundan yakındı. Ekonomik durumlarının çok üstünde olan borç tutarının 30 bin TL' yi bulmasından dolayı oldukça üzgün olduklarını dile getiren aile, özel hastanelerin el yakan tedavi ücretlerinin ödenemez boyutta olduğunu kaydetti. 

 

Küçük yaşta geçirdiği trafik kazası neticesinde sol ayağında sakatlık bulunduğunu ve zaten diz altından itibaren kesilme durumun bulunduğunu ifade eden baba Selahattin Salman, "Uzun süredir işsizim. Küçük yaşta geçirdiğim trafik kazasında sol ayağım sakat kaldı. Maddi imkansızlıklar nedeniyle ayağımı tedavi ettiremiyorum. Zaten yakında tedavi olamadığım için sol ayağımda kesilebilir. Eğer ekonomik durumum iyi olsaydı kendi ayağımı tedavi ettirirdim. Kaldı ki bebeğimizin borcunu nasıl ödeyeyim? Tüm bunlar bir yana, yeni doğmuş bir bebek hastane tarafından nasıl para için rehin tutuluyor?" açıklamalarında bulundu.

 

"İDDİALAR ASILSIZ" 
Hastane Başhekimi Hamit Taşdemir, iddialarla ilgili olarak İHA muhabirinin sorularını yanıtladı. Başkanlık durumu hakkında hastaneye olan ve 31 bin TL’lik borcumuz nedense hekim Taşdemir, iddiaların gerçeği yansıtmadığını belirterek, "Bizde hiçbir şekilde bebek rehin kalmamıştır. Salman bebeğin ailesinin ekonomik durumları iyi ev, araba ve işyerleri var. Dedesinin de durumu iyi. Benim ayakta durabilmem için para almam lazım. Ben bundan para almazsam, bu kötü bir örnek olur. Yarın öbür gün diğer bir hastaya örnek olacak. Biz para ödemedik çıktık bak diyecekler" diyerek, Salman ailesinin bebeğinin kendilerinde geçici bir süre misafir olarak tutulduğunu söyledi. 
"Ödenmeyen borçlardan dolayı bebeklerin rehin tutulduğu iddialarını nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusuna Taşdemir, "Biz 6 yıllık bir hastaneyiz. Bizde hiçbir şekilde bebek rehin kalmamıştır, kalmaz da, bu mümkün değil. Sonuçta bizim bu bebeğe sonsuza kadar bakmamız mümkün değil. Bebeğin anneye, babaya ihtiyacı var. Yani aile ortamına ihtiyacı var. Şu anda söylediğiniz Yakar ailesinin bebeği üniversite hastanesinde yer olmadığı için bize gönderildi. Doğumu da burada yaptırıldı. Doğumu yapıldıktan sonra da yoğun bakıma alındı. Doğum sonrası beyninde aşırı su toplanmasından dolayı sağlık problemleri var. Beynine geçici şant cihazı takıldı. 2 aydır 5 kuruş bile para alınmadan tıbbı destek sağlamaktayız. Biz bu bebek için yeşil kartından dolayı devlet hastanesinde yer ayarladık. Göndermek istedik, ailesi kabul etmedi. Yeşil kart hastanemizde geçmediği halde bebek için herhangi bir ücret almamışız. Bundan sonra devlet hastanesinde yer ayarlayıp en kısa zamanda bebeği teslim edebiliriz. Şu anda bizim bu bebekten maddi olarak bir beklentimiz yok" diye konuştu.

Dr. Taşdemir, sözlerine şöyle devam etti: 


"Sadece bebeğin bakımı için bir yer bulma sıkıntımız var. Devlet hastanelerinde yer bulduğumuz an Yakar bebeği sevk edebiliriz. Burada acil müdahale olayı bitmiştir. Bundan sonra küveze takılması lazım. Yeşil kartlı olduğu için de devlet hastanesine göndermemiz söz konusu. Şu ana kadar 5 kuruş para almış değiliz. Bu hastadan rehin alma durumu yok. İsterseniz siz basın mensuplarına da bu bebeği bugün teslim edebilirim." "AÇIK SENET ALMIŞ DEĞİLİZ, MİKTARI YAZILMIŞTIR" 
Gazetecilerin, "Açık senet imzalattırdığınız iddiasına ne diyeceksiniz?" sorusuna ise Taşdemir, "Hiçbir şeyleri olmadıktan sonra açık senedin ne anlamı var? Diyelim ki sizde 5 kuruş para yok. Üstünüzde mal da yoksa mülk de yoksa, açık seneti ne yapacaksınız? Biz tabii ki özel hastaneyiz, yaptığımız harcamaların verdiğimiz hizmetin bedelini almak durumundayız. Kendimizi koruma altına almamız lazım. Zaten bebeğe bakmamazlık yapmamışız ki sadece paramızı alabilir miyiz diye bir senet almışız. Açık senet almış değiliz, miktarı yazılmıştır. Kiramızı veriyoruz, elektrik, su paramızı veriyoruz, personel maaşımızı veriyoruz, doktorlarımızın parasını veriyoruz. Bütün bunlar bir giderdir. Bunlara ilave olarak bize herhangi bir destek yok ki. Ben hastadan alacağım ki bu işletmeyi devam ettirebileyim. Parası olandan almak durumundayım" yanıtını verdi. 
Taşdemir'in konuşmalarının ardından, hastanede bebek yakınları ve hastane müdürü ve çalışanları arasında zaman zaman tartışmalar yaşandı. Kendilerine hakaret de edildiğini savunan Yakar ailesiyle hastane müdürü arasında geçen konuşmalarda karşılıklı tehditkar diyaloglar dikkat çekti. 
Hastane başhekiminin alacaklarından feragat etmesi üzerine, Yakar ailesi bebeklerinin kaldırılacağı bir devlet hastanesi bulma ümidiyle beklemeye başlarken, Selahattin ve Dilek Salman çiftinin ise bebeklerine ne zaman kavuşacakları henüz netlik kazanmadı. Başhekim Taşdemir, Salman ailesi için, "O ailenin durumları iyi, bebeklerini almak istiyorlarsa bir kefil bulsunlar. Bebeğin dedesinin durumu iyiymiş, bize bir imza verirse bebeği dedesine de ailesine de teslim ederiz" ifadelerini kullandı.

Bu haber toplam 748 defa okunmuştur
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim