Bugun...Gelecek Partisi Esenyurt İlçe Başkanımız Sayın Veysel Karatay, son günlerde tartışılan tarikatlar meselesi hakkında bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

facebook-paylas
Güncelleme: 18-11-2020 13:02:50 Tarih: 09-09-2020 18:32

Gelecek Partisi Esenyurt İlçe Başkanımız Sayın Veysel Karatay, son günlerde tartışılan tarikatlar meselesi hakkında bir basın açıklaması yaptı.

Yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi: Değerli Esenyurtlu hemşehrilerim, geçtiğimiz günlerde bir tarikat liderinin 12 yaşındaki bir kız çocuğuna yönelik cinsel istismarda bulunması nedeniyle tutuklanmasının ardından yasadışı tarikat ve cemaat yapılanmalarının faaliyetleri yeniden gündeme gelmiş, başta Geleceğimiz olan çocuklarımız ve toplumun tüm kesimlerinin doğru ve etkin bir din eğitimi alması için 96 yıl önce kurulan Diyanet İşleri Başkanlığının önemini bir kez daha ortaya koymuştur. Şöyle ki;
Diyanet İşleri Başkanlığı, 3 Mart 1924 tarihinde Şeriye ve Evkaf Vekaleti'nin yerine kurulan, İslam dininin inançları, ibadet ve ahlak esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmekle görevli kurum. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün emriyle 429 sayılı kanunla Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlığına bağlı bir teşkilat olarak kurulmuştur. 9 Temmuz 2018'de ülkenin başkanlık sistemine geçmesiyle Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığına bağlanmıştır. 30 Kasım 1925 tarihinde kabul edilen Tekke ve Zaviyeler ile Türbelerin Kapatılmasına ve Türbedarlar ile Bazı Unvanların Men ve İlgasına Dair Kanun ile de bütün tarikatlar ve cemaatlerle birlikte şeyhlik, dervişlik, müritlik, dedelik, seyitlik, çelebilik, babalık, emirlik, halifelik, falcılık, büyücülük, üfürükçülük, gaipten haber vermek ve murada kavuşturmak amacıyla muskacılık gibi, eylem, unvan ve sıfatların kullanılması yasaklanmıştır.

youtube mp3 indir

Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Gazi Meclis tarafından yapılan bu ihtilaller ile devlet ve din işleri ayrılmış, ibadet özgürlüğü anayasal güvence altına alınmış, bütün siyasî görüş ve düşünüşlerin dışında kalarak ve milletçe dayanışmayı ve bütünleşmeyi amaç edinen bir dini kurum kurulmuştur.
Fakat ülkemizde gelinen nokta da Hükümetin ve Diyanet İşleri Başkanlığının üzerine düşeni yapmaması sebebiyle Cemaatler ve Tarikatlar amaçları dışında faaliyette bulunmaktadır. Memleketimizin tüm kesimlerinin ve gençlerimizin kandırılmasını, çocuklarımızın istismar edilmesini engellememiz gerekmektedir.
Son yaşanan sapkın ve alçak olaydan sonra Diyanet İşleri Başkanlığı ve Cami İmamlarının önemini tekrar ortaya koymak isteriz. Devletin denetimi ve kaydında yapılacak din eğitimi ile bu tarz esfeli safiline inmiş ahlaksız, sapık tecavüzcü istismarcıların önünü kesebiliriz. Geleceğimiz olan çocuklarımıza doğru şartlarda sağlıklı bir dini eğitim verebiliriz.
Gelecek Partisi Esenyurt İlçe Başkanlığı olarak duruşumuz, dini değerlerimizi devlet güvencesi altında kamu tüzel kişilikleri ve yerel yönetimlerin desteği ile sağlıklı ve eşit bir şekilde bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına ulaştırmaktır. Devletin resmi kurumları ve amirleri ve memurları ile vatandaşlara başta İslam Dininin esasları ve ibadetleri olmak üzere bütün dinlerin ibadet ve ahlak bilgisi verilmelidir. İlim ve irfan ile alakası olmadığı halde, kendilerine menfaat devşiren din istismarcılarına karşı aziz milletimiz korunmalıdır.
Böylece ülkemizi Cemaatler ve Tarikatların güvenlik güçlerini ele geçirip darbe yapmaya çalışabileceği, ticaret yapıp ihale alabileceği, siyaset yapıp oy deposu muamelesi görebileceği, kamu kurumlarını ve memurluklarını ele geçirip üst makamlarda görev alabileceği, dershaneler ve özel okullar açıp Geleceğimizi zehirleyebileceği bir Türkiye’den olmaktan çıkarıp, Devletin dini ve milletiyle barışık ve özgür olduğu, demokrat teamüller doğrultusunda aydınlık bir Geleceğe sahip Türkiye Cumhuriyeti temelinde bütün toplum kesimlerinin huzur ve müreffehe kavuştuğu bir düzene sokabiliriz.

opel parcaFACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

YAZARLAR
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARŞİVİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI