• BIST 103.186
  • Altın 227,778
  • Dolar 5,3171
  • Euro 6,0307
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 9 °C
  • İzmir : 11 °C

Geçen Yılın Tekrarı Mı?

07.12.2013 01:19
Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Burak Kaya / Avcılar Muhabiri

Yeni yıla, umut veren göstergelerle giremedik maalesef. Üretim cephesinden iyi haberler gelmiyor ve sanayi üretimiyle kapasite kullanım oranı aylar itibariyle düşüş trendinde. Ara malı ithalatı da benzer bir eğilimde ilerliyor.

Tüketim cephesinden gelen sinyaller de bu verileri destekler nitelikte. Otomobil satışları, geçen yılın üçüncü çeyreğinden bu yana düşüşte. Cari açığı büyütüyor diye şikayet ettiğimiz tüketim malı ithalatında ciddi bir düşüş var; sevelim. Yatırım cephesini temsil eden rakamlar da önümüzdeki dönem için iyimser tahmin yapılmasını zorlaştırıyor.

Şu anda görüntüyü kurtaran tek alan dış ticaret gibi görünüyor. İhracattaki iki haneli büyümenin devamı, Türkiye açısından önemli bir hal alıyor.

Ekonomide son iki yılda gerçekleşen parlak büyüme oranlarının ardından, sert bir düşüş olmaması için epey çaba var. Bu çabaların ne ölçüde başarılı olup olayacağını yakında göreceğiz. Sonuç üzerinde biraz da AB'deki krizin çözümüne yönelik adımları ve petrol fiyatlarındaki yükselişi belirleyici olacak.

Rakamlar iyimser olmayabilir ama geçen yılın ilk yarısında da benzer olmasa bile yakın bir eğilimin olduğunu anımsatmak isterim. Hatta, sanayi üretimindeki düşüşe dayanarak 'durgunluk' endişelerini bu köşede sizlerle paylaşmıştık. Fakat, yılın ikinci yarısında ibre terse döndü ve hızlı bir büyüme performansı yakalandı. Bu yıl da benzeri tekrarlanır mı? Bilemiyorum, görüşünü paylaşmak isteyenler için ben buradayım...

 

Türkiye ekonomisinin dinamizm ve gelişmelere uyum gösterme yeteneği, yabancıların da şapka çıkardığı bir özelliğimiz. Global kriz, ekonomide 'durgunluk/daralma' korkusu, hizmetler sektörünü etkilememiş görünüyor. Yurdun dört bir tarafında alışveriş merkezleri, otel projeleri kriz dinlemiyor. Dünyanın dev otel zincirleri, Türkiye'de büyümek için fırsat arayışında. Yerli büyük grupların yanı sıra, Anadolu'da çok sayıda iş insanı, yeni otellerle, bu sektörde büyüme peşinde. Levent'in hazırladığı kapak haberinde okuyacağınız gibi önümüzdeki beş yılda, 224 otel proje aşamasında. Üstelik bunlar bugün itibariyle belli olanlar. Muhtemelen önümüzdeki dönemde, global ekonominin üzerindeki sis bulutları biraz dağılırsa, bu rakamlar daha da büyüyecek. Üstelik, bu yatırımlardan bazılarının, dünyanın zenginlerine yönelik olduğunu anımsatmak isterim. Bu da Türkiye'ye olan inancın, geleceğe yönelik iyimser beklentilerin dayanağını oluşturuyor...

Bu yazı toplam 422 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim