• BIST 99.677
  • Altın 219,937
  • Dolar 5,3371
  • Euro 6,0634
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : 4 °C
  • İzmir : 11 °C

Gebze'nin Yüzde Beşi Halka Açık

18.01.2014 13:59
Soru - Cevap / Uzman

Soru - Cevap / Uzman

Daha önceki bir kaç yazımda yer yer bahsettiğim üzere, Gebze sanayi ölçeğinde herkesin bildiği gibi üst sıralarda yer almaktadır demiştim. Gebze'de küçük , orta ve büyük ölçekli sanayi ve ticari kuruluşların dörtbin civarında olduğunu,buna bağlı olarakta önemli bir sanayi şehri niteliği taşıdığını, hatta ülkemizin sanayi başkenti sayılabileceğini söylemiştim.

Evet. Gelişme,zenginleşme,güçlenme hiç kuşkusuz sanayiyle oluyor. Binsekizyüz sonlarından bindokuzyüz ortalarına kadar Avrupa, dokuzyüzelliden doksanlara kadar Amerika,Japonya, doksanlardan sonra ise halen inanılmaz bir hızla devam eden sanayi hakimiyetiyle Çin.Çin'le birlikte Asya. Burada ortak payda hepsinin bu başarıyı şirketleri hala açarak sağlamış olmaları. Halka açılmak hem kolay ve ucuz finansman,hem de sahiplenme sağlıyor. Çalışanların ve diğer küçük yatırımcıların sahiplenmesi akıllı yönetimle birleşince başarı kaçınılmaz oluyur. Avrupa; Alamnya,İngiltere ve Fransa'nın başı çektiği bir sanayileşme hamlesiyle 1950' lere, hatta 60'lara kadar hep başı çekti.Avrupa daki yükseliş klasik yöntemlere dayanıyordu.En eski borsaların Avrupa'da kurulduğu bilinir. Küçük paylarla ortaklık kavramı burada doğdu denebilir.

Avrupa'nın ardından Amerika ve Japonya öne geçti. Amerikan borsasında halen 2500 şirket işlem görmektedir. Değeri 10 trilyon dolar civarındadır. 11 Eylül tezgah!! saldırılarından önce bu değer 17 trilyon dolardı. Halen 7 trilyon dolarlık kayıp devam etmektedir. 11 Eylül 2001'de Dow Jones endeksi 18 bin iken, bugün 13 bin seviyelerinde seyretmektedir. Japonya'ya gelince orada da ikibinin üzerinde şirket halka açıktır. Japon Nikkie 'de dev borsalardan biridir. Hadi Amerika'yı anladıkta Japonya bu hale nasıl geldi? Japonya'nın ki tam bir başarı öyküsüdür. Hele ki, II. dünya savaşında ağır yenilgiye uğramış olduğu halde... ABD'nin kitlesel imha silahlarına maruz kaldığı halde...

Bir defada yüzbinlerce ölümü yaşadığı halde. Bebek-çocuk,genç-yaşlı,suçlu-suçsuz,asker-sivil ayırmaksızın aşağılıkça,hatta hayvandan da aşağlıca kitlesel katliama maruz kaldığı halde!..Dört milyondan fazla kızılderiliyi katlete katlete 120 bine indiren ABD ile savaşı kaybetmiş olduğu halde..Neyse bunlar derin ve uzun mevzular..

Biz asıl meselemize gelelim. Japonya'nın İnanılmaz bir hamle yaparak başa güreşecek seviyeye gelmesi Nomura hareketiyle olmuştur. Nomura en eski yatırım şirketlerinden biridir.Nomura; daha bin dokuzyüzlerin başında Japonya'nın tüm sanayi şirketlerini halka açmıştır.Köylülere varana dek, pirinç karşılığında da olsa hisse senedi satmış, neredeyse tüm japonya'yı hisse senediyle şirketlere ortaki yapmıştır.İşte bu pozisyon,II.dünya savaşı sonrası tüm japonların kendi şirketlerine daha fazla sahip çıkmasını,fazladan o şirketler için çalışmasını sağlamıştır.

Sonuçta fazladan da olsa çalıştığı şirket kendi şirketidir.Böylece japonya başarıyı kısa sürede yakalamış,yaralarını az zamanda sarmayı başarmıştır.Unutmayalım ki Japonyada faizler halen sıfıra yakın bir seviyededir. Çin, ha keza öyledir.Çinliler karın tokluğuna da olsa kendi şirketleri için canla başla çalışmış doksanlardan günümüze en hızlı büyüyen ülke olmayı başarmışlardır. Çin borsası çok güçlü hale gelmiştir.Hong Gong borsası Çin için ayrı bir öneme sahiptir. Çin her yıl %10 büyürken Asya'yı da büyütmüştür. Gelelim bize,gelelim ülkemize,gelelim İMKB'ye. İstanbul borsası İMKB'de, 312 şirket işlem görmektedir.

Bu şirketlerin toplam piyasa değeri 180 milyar dolara kadar çıkmıştır. Gebze'de, orta ve büyük ölçekli 400 sanayi kuruluşu olduğu halde bunlardan sadece 25 'i halka açıktır. Yani Gebze'nin %5'i halka açıktır. Oysa bu sayı 200 civarında olmalıydı.Üretimleri veya faaliyleri Gebze'de olup İMKB' de işlem gören şirketleriz; Ülker,Kent,Anadolu Isuzu,ÇBS Boya,ÇBS Pintaş,DYO,Hektaş,Eminiş Ambalaj,İzocam,Feniş,Pimaş, Makina Takım,Marshall,Şişe Cam, Alarko Carrier,Arçelik LG,Aygaz,Eczacıbaşı Yapı,Migros, Selçuk Ecze Deposu, Reysaş, Transtürk, Demisaş, Sarkuysan, Olmuksa'dan ibarettir.

Gebze için 25,İMKB içinse 312 şirket azdır. Hele ki TOBB'a kayıtlı 1 milyon 200 bin şirket olduğunu düşünürsek... Bu sayının 2010 yılına kadar 500,2023 'e kadar ise en az 1500 olması gerekmektedir. Hedef bu olmalıdır.Sermaye tabana yayılmalıdır. Sermayenin tabana yayılmasıyla sahiplanme,sahiplenmeyle birlikte kalkınma sağlanır. Ancak,şirketler halka açılırken küçük yatırımcılar korunmalıdır, Küçük yatımcı korunursa, bugün 830 bine kadar düşen yatırımcı sayısı, eskiden olduğu gibi yeniden 3 milyona,hatta 5 milyona kadar çıkabilir.

Batıkbanka mudilerinin,hatta offshorezedelerin mağduriyetlerini gideren hükümet,borsazedelerin, küçük yatırımcıların da mağduriyetlerini giderecek düzenlemeler yapmalıdır. İşte o zaman küçük yatırımcıların cesareti ve güveni artacak,halka açılmalar daha kolay yapılabilcektir. 2010 ve 2025 hedefleri ancak böyle yakalanabilir. Hükümet yetkililerinin gerekeni yapacağına inancım tamdır. Krize merhem aranıyorsa merhem buradadır.

Bu yazı toplam 494 defa okunmuştur.
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Bu yazıya henüz yorum eklenmemiştir.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim