• BIST 96.817
  • Altın 221,922
  • Dolar 5,3655
  • Euro 6,1063
  • İstanbul : 8 °C
  • Ankara : -4 °C
  • İzmir : 7 °C

Faşizme dair minyatür bir yazı

11.08.2013 13:12
Ali Rıza Yılmaz / Yazar

Ali Rıza Yılmaz / Yazar

Monarşi; iktidarın tek elde toplanmasıdır. Halkın görüşlerinin önemsenmediği, baştaki tek bir adamınne dilerse onu yaptığı, ettiği bir sistemdir.

Aristokrasi; biraz daha geniş olmakla birlikte benzer bir kapıya çıkar. Bu sefer iktidarı elinde barındıran yalnızca bir adam değil; bir zümre veyahut bir cemaat diye tanımlanabilecek bir olguludur.

Hangisi olursa olsun, sonuçta ortaya çıkan faşizmdir. Faşist sistemlerde egemenlik hakkını elinde tutandiktatör diye tabir ettiğimiz adam veyahut aristokrasi diye tabir ettiğimiz  cemaat kendilerini ülkenin tek sahibi sanar ve ona göre yönetirler. Artık gerçek dediğimiz kavram; yalın bir şekilde kullanılamaz. Gerçeklerden artık onların gerçeği diye bahsedilir… Artık hukuk; onların hukukudur, polis onların polisi … ve üstüne basa basa yazdığım gibi devlet onların devletidir.

Tarihte bu ve benzeri yapıları çok kez, çok farklı ükelerde (İtalya,Almanya,Portekiz,Osmanlı ….) gördük ve deneyimledik. Bu sistemler; hangi coğrafyada, hangi toprağın üstünde, hangi gökyüzünün altında olursa olsun insan oğluna tek bir şey öğretmiştir; korkmayı! Bu korku tek başına kalmayıp, yanına cehaletini sürüklemiş ve halk bu sisteme tepki koyamaz hale gelmiştir. Bir süre sonra bu sistem öyle bir yere gelir ki; halk tarihin en kanlı diktatörlerini bile karizmatik lider olarak niteler. Halk; düşünme yetisinden feragat eder ve karizmatik lideri ne derse onu yapmaya başlar. Sonuç olarak yaşanan sürecin özet tümcesi şöyledir; halkın elinden sorgulama bilinci alınır!

Bu sistemi oturtup kendi halkına karşı tarihi bir zafer kazanan diktalar hemen kolları sıvamaya başlar. Artık kendi yanlışları; halkın yanlışları, kendi doğruları; halkın doğrularıdır. Söz gelimi; islam yanlısı bir diktatör, içkiyi yasaklayacak, başı açık gezenlere karşı çıkacak, dini tartışmaların kökünü kazıyacaktır. Tüm bu mücadelelerine rağmen onlara karşı çıkmak isteyenler olacaktır ve tarihte o direnişçilerin başına neler geldiği kanlı, utanç dolu sayfalarda yazmaktadır. İnsanlığın bittiğini gösterir bu tablo ve onlar artık zafer sarhoşudur… 

Bu karanlık tabloyu çizdikten sonra size sonrası hakkında da biraz bilgi vermekte fayda görüyorum. En klasik örneklerden başlayalım. Hitler’in diktası 13 sene sürdü ve Sovyet etkisiyle de olsa Hitler intihar etmek zorunda kaldı. Çünkü üstün ırk  dediği halkını savaşa sürüklemiş ve silinmez acıları miras bırakmıştı.Mussolini 24 sene sürdü bu koltuğun sefasını onun sonu halkı tarafından idam edilmek oldu…. Şimdi bu ikisi ve diğer hepsi ülkeleri için bir utanç kaynağı olarak anılıyorlar. Tarihte hiç bir diktatör yatağında huzurlu ölmemiştir. Ve şunu da tarihe not düşmek isterim; bir halk bir kere uyanırsa eğer onu bastırmak kolay olmamıştır. Süreç ne kadar uzun sürerse sürsün, kazanan daimi halk olmuştur. 

Siz gerçeklerin peşinden gidin, sorgulayın, arayın ve gerçeği bulun. Unutmayın ki diktatörler gitse de vicdanınız sizinle kalacaktır.

Bu yazı toplam 365 defa okunmuştur.
Yazarın Diğer Yazıları
Tüm Hakları Saklıdır © 2005-2014 Esenyurt Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim